eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyUsługi IT w Polsce mają się dobrze. Będą kolejne wzrosty

Usługi IT w Polsce mają się dobrze. Będą kolejne wzrosty

2015-06-12 09:25

Usługi IT w Polsce mają się dobrze. Będą kolejne wzrosty

Już 140 tys. osób zatrudnionych w firmach świadczących usługi IT w Polsce © vege - Fotolia.com

Zapowiada się, że z pracą w obszarze IT raczej nie powinno być problemów. Aż 91% przedsiębiorców przepytanych na potrzeby raportu ABSL „Rynek usług IT w Polsce” deklaruje, że w tym roku zamierza jeszcze rekrutować pracowników. Zwiększeniu ma ulec nie tylko zatrudnienie, ale i wydatki na usługi IT, które - jak wskazują przewidywania - do roku 2018 mają sięgnąć niemal 4 mld USD.

Przeczytaj także: Praca w IT jest, ale ekspertów brak

Liczba przedsiębiorców działających w polskim sektorze usług IT dynamicznie wzrasta. Dane przedstawione przez GUS wskazują, że tylko w ciągu czterech lat (2009-2013) zwiększyła się ona o ponad połowę (z 40,2 tys. do 60,7 tys.). W niektórych miastach wzrosty przekroczyły nawet 60%, Tak było we Wrocławiu, Krakowie, Lublinie i Rzeszowie.
- W największych firmach trudniących się dostarczaniem usług w zakresie IT pracuje 55 tys. pracowników. Liczba zatrudnionych we wszystkich przedsiębiorstwach świadczących tego rodzaju przewyższa już 140 tys. osób. Dwie trzecie pracowników dużych firm jest zatrudnionych w przedsiębiorstwach zagranicznych, co świadczy o dużym zainteresowaniu Polską ze strony globalnych, prestiżowych inwestorów – komentuje Grzegorz Śniadała, ABSL IT Club lider, Global Business Services IT-Global Data Management, Procter & Gamble

Wśród czołowych firm świadczących usługi IT na rzecz klientów zewnętrznych i wewnętrznych znajdują się takie marki, jak Accenture Services, Atos, Capgemini, Credit Suisse, Eripcol, Fujitsu, IBM, Luxoft, P&G, REC Global oraz Sii,

Branża ekspertów


Jak wynika z raportu ABSL, w 90% badanych firm w ciągu 3 ostatnich lat zwiększył się zakres świadczonych usług IT. Na tym jednak nie koniec.
- W 95% firm świadczących usługi IT zwiększył się poziom zaawansowania procesów, w tym w 80% z nich – znacząco. Jest to element całościowej ewolucji sektora nowych technologii w Polsce, który ściąga coraz bardziej specjalistyczne projekty biznesowe prowadzone na rzecz globalnych i uznanych marek – komentuje Janusz Górecki, Head of Research, ABSL.

Zdecydowana większość realizuje co najmniej kilka procesów biznesowych, a 93% planuje rozszerzać zakres swojej działalności w kolejnych 2 latach. Według raportu ABSL, zdecydowanie najwięcej miejsc pracy w badanych firmach (46%) zostało wygenerowanych w usługach związanych z zarządzaniem cyklem życia aplikacji (Application Lifecycle Management). Kolejnym z obszarów charakteryzujących się najwyższą liczbą pracowników jest zarządzanie infrastrukturą (Infrastructure Management) z 20% udziałem w strukturze zatrudnienia i usługi wspomagające (Enabling Services), którymi zajmuje się 11% pracowników badanych firm.
- Sektor IT dynamicznie przechodzi od prostych projektów w stronę procesów opartych na wiedzy i wymagających specjalistycznych kompetencji. Jest to możliwe tylko dzięki zatrudnianiu świetnie wykształconych konsultantów IT - mówi Piotr Czupryn, IT Operations Manager, Kemira Gdańsk.

Firmy działające w Polsce świadczą usługi IT na rzecz klientów zewnętrznych i wewnętrznych z wielu różnych części świata. Zdecydowana większość koncentruje się na obsłudze podmiotów działających w Europie Zachodniej (80%). Projekty dla polskich klientów biznesowych i instytucjonalnych realizuje 74% badanych przedsiębiorstw. Ponad połowa firm pracuje jeszcze na rzecz klientów z Ameryki Północnej i Europy Środkowo-Wschodniej (z wykluczeniem Polski). W przypadku firm z rodzimym kapitałem można mówić o dominacji usług dla klientów z Polski (88%). Większość z nich pracuje jednak również na rzecz Europy Zachodniej (64%), a udział klientów z Ameryki Północnej i Europy Środkowo- Wschodniej (z wykluczeniem Polski) wynosi po 40%.

fot. vege - Fotolia.com

Już 140 tys. osób zatrudnionych w firmach świadczących usługi IT w Polsce

Firmy poszukują pracowników specjalizujących się w wąskich dziedzinach, w tym w zakresie programowania SAP, testowania oprogramowania, zarządzania Big Data dla różnych sektorów czy w obszarze rozwiązań dla usług mobilnych.


Kompetencje w cenie


Szeroka gama zagranicznych odbiorców usług IT świadczonych z Polski wymaga zatrudnienia osób wykazujących się znajomością języków obcych. Jak pokazuje raport ABSL, w naszym kraju do obsługi tego typu procesów wykorzystywanych jest aż 25 języków. Ponadto, eksperci branżowi podkreślają konieczność doskonalenia dostępnych na rynku IT technologii i podnoszenia jakości tych rozwiązań. Firmy poszukują więc coraz częściej pracowników specjalizujących się w wąskich dziedzinach, które cieszą się coraz większą popularnością, w tym w zakresie programowania SAP, testowania oprogramowania, zarządzania Big Data dla różnych sektorów czy w obszarze rozwiązań dla usług mobilnych.
- Efektywne wykorzystywanie technologii będzie zależeć od ścisłej specjalizacji pracowników oraz stopnia przyswojenia przez nich kompetencji miękkich, takich jak: umiejętność pracy w zespołach, komunikatywność, czy zarządzanie czasem w ramach realizowanych projektów. Bardzo istotna jest również „intuicja biznesowa”, pozwalająca na dokonywanie optymalnych wyborów biznesowych, w zależności od specyfiki danego projektu – tłumaczy Aleksandra Kujawa, Business Unit Manager, Antal International.

Co dalej?


Jak przewidują eksperci, Polska w najbliższych latach będzie odnotowywać umiarkowany rozwój rynku usług IT. Według IDC wydatki na usługi IT w Polsce będą rosły w średniorocznym tempie 4,6%, aby już za 3 lata osiągnąć poziom 3,9 mld USD.
- To rezultat ścisłej kontroli budżetów IT w firmach, ale też rosnącej popularności współpracy z outsourcerami. Ponadto, rośnie konkurencja między dostawcami usług IT, a różnice pomiędzy konkretnymi produktami zacierają się. To z kolei wymusza obniżkę cen – tłumaczy Piotr Czupryn.

Przyszły rozwój sektora zdefiniują te firmy, które zdołają „okiełznać” główne rynkowe trendy: cloud, mobility, Big Data/analytics, social technology, Internet of Things, drukowanie 3D, automatyzację/robotyzację i cybersecurity. Prognozy dotyczące rozwoju tej branży w naszym kraju są jednak bardzo optymistyczne.
- Możliwość pracy zarówno z Azją, jak i z Ameryką Północną i Południową w trakcie tego samego dnia biznesowego, a także wysoka jakość usług świadczonych naszych specjalistów, predestynują Polskę do bycia Doliną Krzemową Europy – podsumowuje Grzegorz Śniadała.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: