Globalny ruch IP 2014-2019
2015-06-14 00:22
Przeczytaj także: Globalny ruch IP 2013-2018
Prognozy dla Polski:
- ruch w sieciach IP w Polsce wzrośnie w latach 2014-2019 czterokrotnie, średnio o 32 proc. rocznie;
- ruch w sieciach mobilnych wzrośnie w latach 2014-2019 trzynastokrotnie, średnio o 66 proc. rocznie;
- ruch w sieciach mobilnych stanowił 6 proc. całkowitego ruchu w polskich sieciach IP w roku 2014, w roku 2019 będzie stanowił 18 proc.;
- ruch wideo w sieciach IP wzrośnie sześciokrotnie, przy rocznym wzroście na poziomie 43 proc.;
- ruch związany z usługami wideo (łącznie dla sektora biznesowego oraz konsumenckiego) będzie stanowił w 2019 roku 70 proc. całego ruchu IP w sieci. W 2014 roku wartość ta wynosiła 44 proc.;
- do 2019 roku liczba urządzeń połączonych z siecią wzrośnie w Polsce do 237,7 mln, co oznacza średnio 6,2 urządzenia na jednego mieszkańca. W 2013 roku połączonych z siecią było w Polsce 121,7 mln urządzeń;
- w 2019 roku komputery PC będą generowały 32 proc. ruchu w sieci IP (w 2014 r. było to 79 proc.), telewizory – 6 proc., urządzenia przenośne, w tym tablety i smartfony – 59 proc., zaś moduły M2M – 3 proc.;
- średnia przepustowość łącza szerokopasmowego wzrośnie w Polsce ponad dwukrotnie – z 18,7 Mb/s w roku 2014 do 41 Mb/s w roku 2019.
Cisco VNI – wnioski dla dostawców usług:
- rosnąca liczba urządzeń (tabletów, smartfonów, połączeń M2M), które wymagać będą uwierzytelnienia, by uzyskać dostęp do sieci stacjonarnych i mobilnych, sprawia, że zwiększenie przepustowości sieci nie będzie jedynym priorytetem w ciągu najbliższych 5 lat. Równie ważne będą zaawansowane zarządzanie inteligencja i bezpieczeństwo sieci.
- Rozwój zaawansowanych usług wideo i aplikacji M2M może stawiać przed dostawcami usług nowe wymagania dotyczące przepustowości i skalowalności. Użytkownicy indywidualni, biznesowi i mobilni wykazują rosnące zainteresowanie zaawansowanymi usługami wideo dostępnymi za pośrednictwem każdego typu sieci i urządzenia.
- Rosnące wykorzystanie wideo w biznesie (np. wideokonferencje webowe, VoD) może wpłynąć na większe wykorzystanie wirtualizacji sieci.
- Do roku 2019, dwie trzecie globalnego ruchu w sieciach IP pochodzić będzie z łączy mobilnych, w tym Wi-Fi. Dlatego ważne dla dostawców usług będzie posiadanie zróżnicowanych strategii mobilnych nastawionych na wymierne korzyści.
- Sieci IP muszą być wystarczająco inteligentne i elastyczne, by wspierać nieustannie pojawiające się i uaktualniane aplikacje dla sieci stacjonarnych i mobilnych. Wielu dostawców usług aktywnie współpracuje z twórcami treści i aplikacji w celu zróźnicowania swoich ofert.
fot. mat. prasowe
Globalny ruch IP
Do roku 2019 znacząco wzrośnie liczba użytkowników Internetu i liczba urządzeń osobistych
Osiągnięcie progu jednego zettabajta danych transferowanych rocznie przez sieci IP zajęło 32 lata – od 1984 do 2016 roku. Tymczasem, jak przewiduje najnowsze badanie Cisco Visual Networking Index, następny zettabajt danych zostanie przesłany przez sieci IP już po 3 kolenych latach, w roku 2019. Rosnące znaczenie Internetu dla użytkowników indywidualnych, biznesowych i dla całych społeczeństw oraz nadchodząca cyfrowa era Internetu Wszechrzeczy sprawiają, że obecnie, po 10 latach od swojej pierwszej edycji, badanie Cisco VNI ma większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego z wielką satysfakcją będziemy kontynuować prognozowanie kolejnych trendów i związanych z nimi szans i wyzwań – zarówno dla naszych klientów, jak i dla całej branży – mówi Dariusz Fabiszewski, Dyrektor Generalny Cisco Systems Poland
Metodologia badania Cisco VNI
Badanie Cisco VNI 2014-2019 opiera się na niezależnych prognozach analitycznych oraz badaniach rzeczywistego ruchu w sieciach. Cisco uzupełnia następnie te wyniki o własne szacunki dotyczące globalnego ruchu w sieciach IP i poziomu wykorzystania usług. Szczegółowy opis metodologii badania zamieszczono w pełnej wersji raportu. Przez 10 lat swojego istnienia badanie Cisco VNI stało się szanowanym w branży opracowaniem mierzącym wzrost Internetu, wykorzystywanym przez rządy, regulatorów rynku, badaczy, operatorów telekomunikacyjnych, ekpertów, analityków i media.
![#10yearchallange. Jak zmienił się ruch w sieci? [© NicoElNino - Fotolia.com] #10yearchallange. Jak zmienił się ruch w sieci?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/internet/10yearchallange-Jak-zmienil-sie-ruch-w-sieci-214608-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)