Najbogatsi ludzie świata 2015
2015-06-18 12:36
Rekordowa liczba najzamożniejszych obywateli © ArtFamily - Fotolia.com
Zadowalająca sytuacja gospodarcza oraz dobra koniunktura na rynku papierów wartościowych sprawiły, że w minionym roku na świecie przybyło kolejne 920 000 nowych milionerów. Tym samym liczba najmożniejszych naszego globu (High Net Worth Individuals – HNWI ) podskoczyła do 14,6 milionów, a wartość ich fortun osiągnęła poziom 56,4 bilionów dolarów. To niektóre z wniosków płynących z najświeższego Światowego Raportu Zamożności 2015 opublikowanego przez Capgemini oraz RBC Wealth.
Przeczytaj także: Najbogatsi ludzie świata mieszkają w Europie
Okazuje się, że najbogatsi nie skupiają się w jednym regionie, są równomiernie rozproszeni w różnych zakątkach naszego świata - w Ameryce Północnej, Europie i krajach Azji i Pacyfiku, przy czym podkreślić należy, że te ostatnie notują ostatnio największy przyrost liczby HNWI i w efekcie mieszka w nich największa ilość milionerów.Jak wynika z badania, pozycję lidera pod względem wartości majątku HNWI ciągle zajmuje Ameryka Północna, osiągając poziom 6,2 bilionów dolarów. Dla porównania w krajach Azji i Pacyfiku wartość ta sięga 15,8 bilionów dolarów, a w Europie 13 bilionów dolarów. Jednak to właśnie w regionie Azji i Pacyfiku dostrzegalny jest najbardziej dynamiczny, 11-procentowy wzrost bogactwa (9% w Ameryce Północnej, 4,5% w Europie), który wciąż wykazuje tendencję zwyżkową. Prognozy wskazują, że jeszcze przed końcem bieżącego region Azji i Pacyfiku zdoła skupić największy majątek należący do HNWI.
Jakby tego było jeszcze mało, to w krajach Azji i Pacyfiku notuje się również najszybsze na świecie tempo wzrostu liczby zamożnych obywateli (9 procent). Obecnie zamieszkuje je 4,69 milionów HNWI, co oznacza, że wschodnia część globu zdetronizowała w tym względzie Amerykę Północną z wynikiem 4,68 milionów (wzrost 8-procentowy). Na Starym Kontynecie przyrost najzamożniejszych obywateli (4 miliony, wzrost o 4 procent).
2014 był szóstym z kolei rokiem wzrostu na rynku najzamożniejszych obywateli świata. Dobre wyniki gospodarcze i na giełdzie sprawiły, że poziom majątku tej grupy powiększył się o około 7 procent, kontynuując ubiegłoroczny, dwucyfrowy wzrost – powiedział George Lewis, prezes grupy RBC Wealth Management & RBC Insurance – Kraje Azji i Pacyfiku odnotowały największy wzrost poziomu majątku w tym roku, przejmując od Ameryki Północnej tytuł regionu, w którym mieszka najwięcej HNWI. W perspektywie najbliższych kilku lat spodziewamy się także, że dzięki ożywieniu gospodarczemu Europa będzie motorem napędowym wzrostu majątku znajdującego się w rękach HNWI.
Na poziomie pojedynczych państw za ponad połowę (52 procent) wzrostu liczby HNWI na świecie odpowiadają Chiny i Stany Zjednoczone. Jeśli chodzi o poziom przyrostu populacji najzamożniejszych obywateli (26 procent) oraz ich majątku (28 procent), światowym liderem okazały się Indie, dzięki bardzo dobrym wynikom na rynku akcji oraz obniżeniu kosztów importu ropy. Na drugim miejscu uplasowały się Chiny, ze wzrostem liczby HNWI na poziomie sięgającym 17 procent i wzrostem ich majątku o 19 procent, w dużej mierze dzięki wyższemu PKB, zwiększonej aktywności eksportowej i niezłym wynikom na giełdzie.
fot. ArtFamily - Fotolia.com
Rekordowa liczba najzamożniejszych obywateli
Silny wzrost w Ameryce Północnej i krajach Azji i Pacyfiku pozostaje w silnym kontraście z ujemnym wynikiem Ameryki Łacińskiej. Jest to jedyny region, który w roku 2014 odnotował spadek liczby obywateli z grupy HNWI ( minus 2 procent) oraz ich majątku (minus 0,5 procent), głównie w związku z coraz niższymi cenami towarów oraz wynikającym z nich spadkiem na rynku papierów wartościowych. W Europie wzrost liczby i majątku HNWI o około 4 procent związany jest ze słabymi wynikami gospodarczymi oraz spadkami na giełdach w większości krajów Starego Kontynentu.
Portfele HNWI zdominowane przez papiery wartościowe i gotówkę; wysoki poziom kredytów
Jak wynika z sondażu Global High Net Worth Insights Survey, będącego częścią Światowego Raportu Zamożności, papiery wartościowe wyprzedziły gotówkę jako preferowana klasa aktywów w rękach HNWI w roku 2014, stanowiąc 27 procent zawartości portfeli najbogatszych obywateli świata.
Przeczytaj także:
Raport zamożności: milionerzy z jeszcze większymi milionami
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
najbogatsi ludzie świata, poziom zamożności, poziom zamożności finansowej, poziom życia
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)