Hakerzy - historia prawdziwa
2015-06-21 00:59
Przeczytaj także: Fake hacking. Jak się przed nim chronić?
Internetowi aktywiści
Mówiąc o hakerach ostatnich lat, nie można pominąć prawdopodobnie najbardziej wpływowej organizacji internetowych aktywistów - Anonymous. Grupa haktywistów powstała w 2003 roku i sprzeciwia się m.in. ograniczaniu wolności obywatelskich, korupcji, konsumpcjonizmowi i cenzurze. Powstało wiele regionalnych grup Anonymous, np. polski AnonPoland czy słoweński AnonSloveni. Niektóre działania tych hakerów mają charakter żartobliwy, inne pomagają społeczeństwom żyjącym w państwach autorytarnych. Warto na koniec dodać, że jednym z pierwszych działań haktywistów był strajk skierowany przeciwko francuskim komputerom rządowym w 1995 roku.
Internet nie ma granic
Kolejnym potwierdzeniem na brak cybergranic jest sytuacja z 2004 roku, w której grupa hakerów znajdująca się w Rumunii mogła przeniknąć do komputerów kontrolujących systemy podtrzymywania życia w stacji badawczej na Antarktydzie. Do konfrontacji ze złoczyńcami stanęło 58 naukowców i przedsiębiorców, którzy mieli przed sobą perspektywę śmierci z wyziębienia, jeśli żądania cyberprzestępców nie zostaną spełnione. Sprawcy zostali zatrzymani, zanim zdążyli wyrządzić jakiekolwiek szkody.
Cyberatak a wpływ na rzeczywistość
Amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadził w 2007 roku testy generatora Aurora, które wykazały, że cyberatak następujący w systemie kontroli przemysłowej może uszkodzić fizyczną maszynę. Badanie pokazało, że do generatora znajdującego się w stacji kontroli uzyskał zdalny dostęp haker zlokalizowany w zupełnie innym miejscu. Wynikiem testów były olbrzymie drgania dużego, dieslowskiego generatora, co w rezultacie doprowadziło do jego całkowitego uszkodzenia.
Chiński DDoS na festiwalu filmowym
Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Melbourne w 2009 roku organizatorzy zmuszeni byli zamknąć stronę internetową po atakach DDoS wykonanych przez Chińczyków w odpowiedzi na planowane gościnne przybycie Rabije Kadir na pokaz filmu o niej. Kadir jest oskarżana przez władze chińskie o terroryzm i działalność separatystyczną, zarzuca się jej m.in. inspirowanie zamieszek z 2009 roku. Hakerzy zarezerwowali wszystkie sesje filmowe na stronie internetowej festiwalu, a ponadto zastąpili informacje festiwalu chińską flagą i sloganami przeciwko Kadir.
Stuxnet
Ostatnie lata przynoszą bardzo dużo ciekawych informacji w tematyce hakerskiej. Jedną z nich jest atak robaka Stuxnet na irański program nuklearny. Najprawdopodobniej szczególnym celem był zakład wzbogacania uranu w Natanz. Robak jest nietypowy. Rozprzestrzenia się za pośrednictwem komputerów z systemem Windows i jest skierowany do ładowania się na konkretnych systemach przemysłowych SCADA. Niektórzy eksperci twierdzą, że Stuxnet to jeden z najbardziej zaawansowanych szkodliwych programów, który dodatkowo rozpoczął publiczną dyskusję na temat cyberbroni i cyberwojny między państwami. W 2012 roku pojawia się Duqu, czyli robak komputerowy silnie związany ze Stuxnetem. Jego odkrycie następuje w Budapeszcie. Wydaje się on nie być destrukcyjny, ponieważ jego składniki tylko próbują zebrać informacje, które mogą być przydatne w ataku na przemysłowe systemy sterowania. Dalej sytuacja zaczęła rozwijać się lawinowo – eksperci ds. bezpieczeństwa niemal co chwilę wykrywają nowe cyberbronie i zaawansowane kampanie cyberprzestępcze.
Czas na rozrywkę
W 2011 roku informacje osobowe dziesiątków milionów użytkowników PlayStation Network i Sony Online Entertainment, łącznie z danymi kart kredytowych i debetowych, zostały skradzione przez cyberprzestępców. Eksperci szacują, że szkoda mogła wynieść około 1–2 mld dolarów, co czyni go prawdopodobnie najdroższym atakiem hakerskim w historii.
Podsumowanie
Historia hakerstwa rozpoczęła się ponad 100 lat temu od pierwszych prób bezpiecznego i bezprzewodowego przesyłania informacji na duże odległości. W międzyczasie narodziły się komputery i do pracy przystąpili pierwsi programiści. Wraz z powstaniem subkultury hakerskiej otworzyła się swego rodzaju nowa era w pojmowaniu możliwości wykorzystania komputerów i wszelakich urządzeń elektronicznych. Wiedza gromadzona przez hakerów była początkowo wykorzystywana w celu znalezienia luk bądź niedoskonałości systemów informatycznych. Niestety, chęć zarobienia szybkich pieniędzy i ewentualnego zyskania sławy zmieniły początkową ścieżkę myślenia ludzi, sprowadzając ich na złą drogę, czego skutki obserwujemy do dzisiaj.
Mateusz Murek
Przeczytaj także:
Ataki hakerskie w Polsce wzrosły o 35 proc. od początku roku
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)