14.07.2015 - koniec wsparcia dla Windows Server 2003
2015-06-19 12:56
Przygotuj firmę już teraz na koniec wsparcia dla Windows Server 2003 © Nmedia - Fotolia.com
Już za niespełna miesiąc przedsiębiorstwa korzystające z Windows Server 2003 będą musiały pożegnać się z aktualizacjami zabezpieczeń przed złośliwym oprogramowaniem. Koniec wsparcia to jednak nie koniec świata. Intel Security radzi, jak zadbać o bezpieczeństwo po 14 lipca bieżącego roku.
Przeczytaj także: Microsoft Windows Server 2003 niebawem bez wsparcia
Co w praktyce oznacza brak aktualizacji?
Przede wszystkim brak wsparcia technicznego powoduje, że użytkownicy przestaną otrzymywać poprawki i aktualizacje zabezpieczeń dla Windows Server 2003 przestaną być udostępniane. Nie jest to najlepsza wróżba, biorąc chociażby pod uwagę, że tylko w 2013 roku było aż 37 krytycznych aktualizacji. W praktyce oznacza to tyle, że po 14 lipca br. fizyczne i wirtualne instancje serwera staną się o wiele bardziej podatne na nowe zagrożenia bezpieczeństwa. Problematyczny jest również fakt, że firmy korzystające z Windows Server 2003 nie będą już miały możliwości zapewnienia zgodności z przepisami, a co za tym idzie - stracą możliwość współpracy z takimi dostawcami jak na przykład Visa czy MasterCard.
Co zrobić?
Bez wątpienia kres okresu wsparcia technicznego to problem, ale z drugiej strony nie jest to jeszcze koniec świata. Zdecydowanie jednak wymaga podjęcia konkretnych działań. Dostępne są trzy ścieżki migracji – po przeprowadzeniu inwentaryzacji wszystkich serwerów Windows 2003 i zainstalowanych na nich aplikacji można wybrać jedną z trzech możliwości:
- Ścieżka 1: Przejdź na nowszą wersję Windows Server. Microsoft zaleca aktualizację do Windows Server 2012 R2. Ta ścieżka obejmuje serwery wirtualne w chmurze prywatnej.
- Ścieżka 2: Migracja zadań do chmury publicznej. Microsoft zaleca platformę Microsoft Azure. Dostępne są również inne opcje chmury publicznej, np. Amazon Web Services.
- Ścieżka 3: Opóźnienie migracji. Nadal używaj Windows Server 2003, a aktualizację przeprowadź w późniejszym terminie.
- Zakończenie wsparcia dla Windows Server 2003 może mieć dobre strony, ponieważ migracja do nowszych rozwiązań daje szansę na zwiększenie efektywności, uzyskanie lepszych wyników, ograniczenie kosztów eksploatacji i udoskonalenie sprawności, a przy tym zapewnienie właściwej ochrony dla firmy – mówi Arkadiusz Krawczyk, Country Manager w Intel Security.
fot. Nmedia - Fotolia.com
Przygotuj firmę już teraz na koniec wsparcia dla Windows Server 2003
Bezpieczeństwo jako priorytet firmy
Przed wyborem właściwej ścieżki lub ścieżek migracji w swojej firmie należy uważnie przyjrzeć się kwestiom bezpieczeństwa związanym z każdą opcją:
- Ścieżka 1: Jak chronić zadania wykonywane na serwerach, w tym na serwerach wirtualnych i w chmurze? Jaki jest najlepszy sposób ochrony hybrydowych środowisk komputerowych?
- Ścieżka 2: Jak chronić zadania wykonywane na serwerach w chmurze publicznej? Jak zapewnić bezpieczeństwo środowisk IaaS i SaaS?
- Ścieżka 3: Czy są dostępne dodatkowe rozwiązania zabezpieczające po zakończeniu okresu udostępniania aktualizacji zabezpieczeń przez Microsoft? Które rozwiązania mają dobrą cenę i zapewnią bezpieczeństwo aplikacji?
Datę 14 lipca z pewnością większość cyberprzestępców ma zaznaczoną w swoim kalendarzu na czerwono, dlatego opcja "braku podejmowania działań" w tym zakresie po prostu nie wchodzi w grę. Według portalu nimbo.com, Windows Server 2003 używany jest przez 23,8 miliona organizacji. 52% z nich posiada 100 i więcej urządzeń wykorzystujących ten system, tylko 23% z nich ma plan, który pomoże im uniknąć nadciągających zagrożeń, a 28% nie zna w ogóle daty zakończenia wsparcia Windows Server 20013.
Przeczytaj także:
Cyberbezpieczne wakacje, czyli jakie?
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)