ITwiz Best100: największe firmy IT w Polsce
2015-06-23 10:48
Przeczytaj także: Polski rynek IT wciąż w kryzysie
Jak wynika z raportu ITwiz Best 100, na rynkach zagranicznych coraz większą popularnością cieszą się usługi polskich programistów. W pierwszej 10. największych eksporterów produktów i usług IT w roku 2014 znalazło się aż 6 firm oferujących usługi związane z realizacją projektów dla klientów zagranicznych – Ericpol, Tieto Poland, Luxoft Poland, GTECH Poland, Future Processing i Sii. Zatrudniają one ok. 6200 osób i wyeksportowały usługi za prawie 700 mln zł!
fot. mat. prasowe
5 największych eksporterów IT w Polsce w roku 2014 (wyniki w tys. zł)
W czołówce znalazły się także: Comarch (2. miejsce), NTT System (3.), itelligence (8.) oraz Wincor Nixdorf (9.). Łącznie firmy, które znalazły się w raporcie ITwiz Best 100, sprzedały za granicą towary i usługi za niemal 1,5 mld zł! A trzeba podkreślić, że nie uwzględniamy sprzedaży zagranicznej polskich dystrybutorów. Firmy AB, ABC Data i Action sprzedały poza Polską produkty o wartości ok. 6,6 mld zł!
Głównymi rynkami eksportowymi polskich firm są: Unia Europejska, Skandynawia, Stany Zjednoczone, Kanada, Szwajcaria, Rosja, Ukraina, ale też tak egzotyczne kraje, jak Maroko, Katar, czy Liban. Ich klientami zaś przedsiębiorstwa praktyczne ze wszystkich sektorów – bankowość i finanse, telekomunikacja, IT, media, przemysł, w tym samochodowy, ciężki, drzewny, spożywczy, firmy logistyczne, a także branża loteryjna i sektor e-commerce.
Rynek w oczach klientów branży IT
Poza analizą wyników finansowych największych firm informatycznych działających w Polsce, w raporcie ITwiz Best 100 znalazły się także wyniki badania opinii ich klientów. Na ankietę odpowiedziało blisko 100 osób odpowiedzialnych za IT w firmach i instytucjach w Polsce, w tym 22% CIO i 58% dyrektorów departamentów IT, przede wszystkim z firm dużych, zatrudniających powyżej 250 osób (79%, w tym 44% firm zatrudniających powyżej 1000 osób). Pozostali ankietowani to menedżerowie w działach IT lub kierownicy działów bezpieczeństwa. Reprezentowali oni wszystkie sektory gospodarki i instytucje publiczne.
CIO i dyrektorów IT zostali zapytani o budżet IT, plany i priorytety w wydatkach na technologie informatyczne. W tym roku jedynie ok. 18% analizowanych firm zmniejszyło wydatki na IT, a prawie 59% zwiększyło je. Wśród obszarów, w których budżet na IT zwiększył się, najczęściej wymieniane były: rozwój dotychczasowych systemów (52,9% odpowiedzi), bezpieczeństwo (46%) i wynagrodzenia pracowników działu IT (36,8%). Najczęstszymi odpowiedziami na temat obszarów, których dotknęło zmniejszenie wydatków były: utrzymanie dotychczasowych systemów IT (35,6%), zakupy sprzętu (30%) i zewnętrzne usługi IT (19,54%), a prawie 37,9% ankietowanych odpowiedziało, że cięcia budżetowe nie dotknęły żadnego z obszarów.
fot. mat. prasowe
W jaki sposób zmienił się państwa budżet na IT?
W raporcie ITwiz Best 100 przeanalizowany został także wpływ poszczególnych działów biznesowych na wydatki na IT. Jak się okazało, najczęściej wymienianym był nie – jak wynika z często przytaczanych badań o rosnącej pozycji CMO – departament marketingu, lecz działy: sprzedaży/handlowy (87,3% odpowiedzi), obsługi klienta (75%), finansów i księgowości (68,4%), badawczo-rozwojowe (66,7%) i dopiero na 5. miejscu marketingu (60,5%).
Przeczytaj także:
Jaki będzie 2021 rok w IT? Oto prognozy Veeam
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)