eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa VI 2015

Koniunktura przemysłowa VI 2015

2015-06-23 14:28

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa V 2015


Dyrektorzy jednostek odnotowują nieznacznie pesymistyczne oceny dotyczące zarówno bieżącego jak i przyszłego popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Również prognozy w tym zakresie są nieznacznie negatywne, gorsze od formułowanych w maju. Nadal sygnalizowany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi. Kierujący jednostkami nie planują zmian w poziomie zatrudnienia. W najbliższych miesiącach nadal można się spodziewać niewielkiego spadku cen.

W czerwcu 6,0% badanych przedsiębiorstw (przed rokiem 5,8%) deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności. Największe trudności, wskazywane przez firmy zgłaszające bariery, związane są z kosztami zatrudnienia (56% w czerwcu br., 58% przed rokiem) oraz konkurencją firm krajowych (49% w czerwcu br., 53% przed rokiem) – uciążliwość tych barier utrzymuje się na zbliżonym poziomie od początku 2011 r. Od stycznia 2013 r. zmniejsza się systematycznie znaczenie barier związanych z niedostatecznym popytem oraz niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej.

W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie plus 8 (przed miesiącem plus 7). Poprawę koniunktury odnotowuje 18% badanych firm, a jej pogorszenie 10% (w maju odpowiednio 19% i 12%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Bieżący popyt, sprzedaż i sytuacja finansowa są oceniane nieco bardziej korzystnie niż w maju. Mimo formułowanych od lutego br. coraz bardziej optymistycznych prognoz w tym zakresie, przewidywania firm na najbliższe miesiące są mniej optymistyczne od zgłaszanych w maju. Dyrektorzy jednostek nie zgłaszają opóźnień płatności za wykonane usługi. Wzrost cen w najbliższych trzech miesiącach może utrzymać się na poziomie przewidywanym w maju. Należy spodziewać się nieco wolniejszego od planowanego przed miesiącem wzrostu zatrudnienia.

Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 6,7% (przed rokiem 9,4%). Największe trudności napotykane przez jednostki zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (58% w czerwcu br., 65% przed rokiem – jest to bariera, której znaczenie w skali roku spadło w największym stopniu).

W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 16 (przed miesiącem plus 14). Poprawę koniunktury odnotowuje 21% badanych firm, a jej pogorszenie 5% (w maju odpowiednio 20% i 6%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Bieżący popyt, sprzedaż i sytuacja finansowa są oceniane bardziej korzystnie niż w ostatnich trzech miesiącach. Od kwietnia br. formułowane prognozy w tym zakresie są coraz mniej optymistyczne. Dyrektorzy jednostek nie zgłaszają opóźnień płatności za wykonane usługi. W najbliższych miesiącach można nadal się spodziewać spadku cen. Wzrost zatrudnienia może utrzymać się na poziomie zbliżonym do planowanego w ubiegłym miesiącu.

Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 11,6% (przed rokiem 9,1%). Największe trudności sygnalizowane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (w czerwcu bieżącego i ubiegłego roku zgłasza ją 52% respondentów) i utrzymują się one na zbliżonym poziomie od początku 2012 r. Od trzeciego kwartału 2013 r. zmniejsza się znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (w skali roku uciążliwość tej bariery spadła w największym stopniu – z 28% do 25%).

W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 21 (przed miesiącem plus 20). Poprawę koniunktury odnotowuje 27% badanych firm, a jej pogorszenie 6% (w maju odpowiednio 25% i 5%). Pozo-stałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Od dwóch miesięcy oceny bieżącego popytu i sprzedaży są coraz bardziej korzystne, pod-czas gdy poprawiające się od marca pozytywne opinie sytuacji finansowej, w czerwcu pogorszyły się w stosunku do maja. Prognozy w tym zakresie są nieco bardziej optymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Sygnalizowany jest niewielki wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi. Dyrektorzy jednostek nie przewidują zmian cen. Planowane jest, nieco mniejsze niż w maju, ograniczenie zatrudnienia.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: