eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeEuropa Środkowo-Wschodnia: wschodząca gwiazda rynku biurowego

Europa Środkowo-Wschodnia: wschodząca gwiazda rynku biurowego

2015-06-25 12:35

Europa Środkowo-Wschodnia: wschodząca gwiazda rynku biurowego

Maraton Poznań © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Europa Środkowo-Wschodnia staje się coraz bardziej łakomym kąskiem dla inwestorów. Nic dziwnego. Przemawia za tym chociażby to, że budynki biurowe w regionie gwarantują nie tylko atrakcyjne stopy kapitalizacji, ale również niewysokie ryzyko inwestycyjne - czytamy w raporcie "Rising Stars 2015" - wspólnym opracowaniu firm Skanska, JLL, Colliers International i ABSL.

Przeczytaj także: Usługi dla biznesu - motor napędowy rynku biurowego mniejszych miast

Pokaźna luka, która istnieje obecnie w obszarze inwestycji w sektorze nieruchomości biurowych zlokalizowanych w Europie Środkowo-Wschodniej (ang. Central and Eastern Europe – CEE) stawia region przed ogromną szansą. Mimo bardzo dobrych uwarunkowań natury gospodarczej (średni, prognozowany przez McKinsey wzrost PKB sięga 4,6%) CEE ciągle odpowiada za zaledwie kilka procent całkowitej wartości transakcji inwestycyjnych w Europie.

Co jednak istotne, miasta tej części kontynentu są w stanie sprostać wielu ważnym dla inwestorów kryteriom, co zdaniem Colliers International, pozwala im utrzymać stałą aktywność inwestycyjną i deweloperską. Dlatego też region CEE stoi przed szansą nadrobienia zaległości i wzmocnienia swojej pozycji na europejskim rynku nieruchomości. Bez wątpienia pomocną dłoń wyciągają tu fundusze, które stać na coraz większą otwartość w realizacji nowych strategii inwestycyjnych. Natomiast, jak informuje JLL, całkowita wartość transakcji na rynku globalnym ma wzrosnąć od 5% do 10% w 2015 roku.
„Na rynku jest dostępna duża ilość kapitału, głównie ze względu na ożywienie światowej gospodarki. Liczba dostępnych, atrakcyjnych produktów inwestycyjnych w krajach znajdujących się na top-listach inwestorów jest jednak ograniczona. To właśnie dlatego coraz mocniej przyciągają ich bezpieczne produkty w Europie Środkowo-Wschodniej, które oferują dobre stopy kapitalizacji i długoterminowe zyski", mówi Adrian Karczewicz, dyrektor ds. transakcji w Skanska Commercial Development Europe.

Bezpieczny region dużych możliwości


Większość krajów w Europie Środkowo-Wschodniej należy do Unii Europejskiej, co zapewnia stabilność i bezpieczne środowisko dla prowadzenia biznesu. Całkowita populacja CEE przekracza 100 milionów osób, tworząc silny rynek wewnętrzny. Mieszkańcy regionu to ludzie podzielający zachodnie wartości. 24% pracowników w CEE posiada wyższe wykształcenie. Dzięki tym wszystkim czynnikom Europa Środkowo-Wschodnia przyciąga wiele firm, które lokalizują tu swoje centra usług lub fabryki i – wiążąc z regionem długoterminowe prognozy rozwoju – stają się dobrymi najemcami budynków biurowych. Największym motorem wzrostu rynku biurowego jest sektor usług dla biznesu, który, jak podaje ABSL , będzie się jeszcze przez wiele lat intensywnie rozwijał w państwach CEE. Polska jest dobrym przykładem tego trendu.
„Kolejny rok z rzędu sektor usług dla biznesu stanowi największą grupę wśród bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce. W kraju działa obecnie aż 356 inwestorów z całego świata. To dzięki temu sektorowi Polska staję się rozpoznawalną, międzynarodową marką”, mówi Jacek Levernes, prezes ABSL, członek zarządu HP Europa.

fot. mat. prasowe

Green Court Bukareszt

Tegoroczna stopa kapitalizacji w Bukareszcie ma sięgnąć 7,5%


Europa Środkowo-Wschodnia oferuje inwestorom nowoczesne, certyfikowane pod względem zielonego budownictwa powierzchnie biurowe o wysokich standardach technicznych, w doskonałej lokalizacji i z dostępem do transportu publicznego. Zdecydowana większość budynków jest wynajęta w ponad 90%.
„Kluczowe rynki CEE dostarczają produkt wysokiej jakości, spełniający potrzeby inwestorów na poziomie dorównującym budynkom oferowanym przez dojrzałe rynki EMEA. Mimo że region nie może konkurować w zakresie długości okresu najmu, może z powodzeniem rywalizować pod względem stosunku szacowanych zysków do potencjalnego ryzyka", komentuje Damian Harrington, dyrektor regionalny działu badań w Colliers International na Europę Wschodnią.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: