eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiatŚwiat: wydarzenia tygodnia 26/2015

Świat: wydarzenia tygodnia 26/2015

2015-06-27 21:27

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 20/2015

  • Amerykańskie PKB.
    Według Departamentu Handlu Produkt Krajowy Brutto USA w I kwartale 2015 r. spadł o 0,2 proc. w ujęciu zanualizowanym kw/kw. W IV kwartale 2014 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 2,2 proc. w ujęciu zanualizowanym kw/kw.
  • Szybka ścieżka (fast track) dla TTIP i TPP.
    Senat USA przyjął ustawę dającą prezydentowi Barackowi Obamie uprawnienia do zawarcia umów o wolnym handlu poprzez tzw. szybką ścieżkę. Chodzi o aprobatę umów handlowych m.in. z 11 krajami Azji i Pacyfiku (TPP), a także z Unią Europejską (TTIP). Szybka ścieżka (fast track) oznacza, że po zakończeniu przez administrację USA negocjacji handlowych Kongres mógłby w głosowaniu zaaprobować lub odrzucić umowę, ale nie mógłby już wnosić do niej poprawek.
  • Stan chińskiej gospodarki.
    Według HSBC Holdings i Markit Economics indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w czerwcu 49,6 pkt. wobec 49,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Jest to już 4. z kolei miesiąc, gdy wskaźnik PMI jest poniżej 50 pkt. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze, a poniżej 50 kurczenie się sektora.
  • Reforma Obamacare przetrwała.
    Po raz drugi w ciągu trzech lat Sąd Najwyższy USA oddalił skargę na system powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych zaproponowany w programie wyborczym i przeforsowany przez administrację prezydenta Baracka Obamy. Zapewnia on ubezpieczenie dla wielu milionów Amerykanów. Jak wiadomo Kongres przyjął w 2010 roku, wyłącznie głosami Demokratów. Republikanie chcą wycofać ją, uznając, że obowiązek ubezpieczeń oraz pewne ograniczenia nałożone na firmy ubezpieczeniowe (np. zakaz odmawiania ubezpieczenia osobom, które są już chore) to zagrożenie dla wolności osobistej oraz polityka "rodem z socjalizmu". Celem reformy jest zapewnienie powszechnego systemu ubezpieczeń w USA. Obamacare ma wspierać głównie tych, którym ubezpieczenia zdrowotnego nie zapewnia pracodawca, bądź tych, którzy pracują na własny rachunek, ale nie było ich dotąd stać na polisę. Reforma pomaga też osobom chorym, którym dotychczas towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiały polisy bądź od których żądały znacznie wyższych składek z powodu podwyższonego ryzyka.
  • Losy uchodźców z Północnej Afryki.
    Ostatnie spotkanie przywódców unijnych nie przyniosło rozwiązania w sprawie programu rozmieszczenia w UE prawie 60 tysięcy afrykańskich uchodźców przybyłych do Grecji i Włoch. Odrzucono plan Komisji Europejskiej w tym zakresie. Uzgodniono jednak, że każdy z krajów przedstawi własną propozycję określającą liczbę uchodźców, których przyjmie. Warto tu dodać, że za obligatoryjnym charakterem planu była Komisja Europejska, wspierana przez część krajów, z Włochami na czele. Komisja przedstawiła też propozycję limitów przyjęć dla każdego kraju.
  • Szczyt klimatyczny w Paryżu.
    Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) obecnie planowana redukcja emisji gazów cieplarnianych nie wystarczy, by ograniczyć globalne ocieplenie do ok. 2 stopni Celsjusza. Według MAE ponad dwie trzecie światowej emisji gazów cieplarnianych pochodzi z sektora energetycznego. Jeśli obrady na światowym szczycie klimatycznym w Paryżu w grudniu br. nie skoncentrują się na sektorze energetycznym i szczyt klimatyczny nie uwzględni tego problemu w swoich decyzjach, to nie spełni on swojego celu.
  • Współcześni bogacze.
    Z World Wealth Report 2015 opublikowanego przez Capgemini i RBC Wealth Management wynika, że region Azji i Pacyfiku prześcignął Amerykę Północną pod względem liczby milionerów, o około 10 000 osób. Chociaż w tej części świata mieszka najwięcej milionerów, to jednak w dalszym ciągu w Ameryce Północnej jest najwięcej najbogatszych.
  • Dostawy do Chin samolotów Airbusa.
    Wiele wskazuje na to, że Airbus dostarczy Chinom 50–70 szerokokadłubowych odrzutowców. Kontraktowi będzie towarzyszyć umowa rozbudowy fabryki kabin lotniczych. Dotąd fabryka budowała kabiny do A320. Umowa przewiduje rozbudowę umożliwiająca budowę kabin do A 330.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

PALIWO WODOROWE W MOTORYZACJI, czyli CZYSTO, CICHO, SZYBKO. PIERWSZY SERYJNY SAMOCHÓD NAPĘDZANY WODOREM

Samochody na wodór to przyszłość motoryzacji. Pierwszy seryjny model na wodorowe ogniwa paliwowe jest już w sprzedaży. We wrześniu będzie można zobaczyć Mirai na własne oczy w wybranych salonach Toyoty w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Danii...

Gdyby zapytać inżynierów motoryzacyjnych, jaki rodzaj silnika będzie napędzał samochody przyszłości, wszyscy bez wahania odpowiedzą: elektryczny. W stosunku do silników spalinowych ma on mnóstwo zalet: bardzo duży moment obrotowy, możliwość pracy w niezwykle szerokim zakresie obrotów, prostota i trwałość wynikająca z minimalnej liczby części ruchomych, łatwość i precyzja sterowania parametrami, niewielkie wymiary i masa, wreszcie sprawność sięgająca 98% (dla typowych silników spalinowych to zaledwie ok. 33%).

Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie ogniw paliwowych. Urządzenia te wytwarzają prąd elektryczny jako bezpośredni efekt reakcji paliwa z tlenem z powietrza, bez tłoków, cylindrów i innych ruchomych elementów. Najwydajniejszym paliwem dla ogniw paliwowych jest czysty wodór. Brzmi to kosmicznie – wodór, spalający się w silnikach rakietowych w temperaturze niemal 3000 stopni Celsjusza? Tak, ten sam wodór, tyle że w ogniwie paliwowym utlenianie zachodzi na zimno, dzięki obecności katalizatora. Wodorowe ogniwa paliwowe opracowano właśnie z myślą o wytwarzaniu prądu w statkach kosmicznych.

Wydawać by się mogło, że tak wyrafinowane rozwiązanie długo jeszcze pozostanie domeną pojazdów studyjnych, które można podziwiać jedynie podczas wystaw motoryzacyjnych. Tymczasem na rynku jest już dostępny seryjny samochód osobowy, zasilany ogniwami paliwowymi – to Toyota Mirai.

Robert Mularczyk, PR Manager Toyota Motor Poland

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: