eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzętWrocław: kolejny superkomputer dla polskiej nauki. Już trzeci w tym roku

Wrocław: kolejny superkomputer dla polskiej nauki. Już trzeci w tym roku

2015-06-29 13:48

Wrocław: kolejny superkomputer dla polskiej nauki. Już trzeci w tym roku

Na Politechnice Wrocławskiej uruchomiono superkomputer © alehdats - Fotolia.com

We Wrocławskim Centrum Sieciowo-Superkomputerowym uruchomiono superkomputer Bem. Urządzenie ma służyć do analizy oraz modelowania zjawisk z zakresu astrochemii, medycyny, mechaniki czy fizyki ciała stałego. To już trzeci uruchomiony w tym roku w Polsce superkomputer.

Przeczytaj także: Gdańsk: najszybszy w Polsce superkomputer

Wrocławski superkomputer Bem, tak jak inne tego typu urządzenia, to sieć połączonych jednostek komputerowych, które tworzą klaster o ogromnej mocy obliczeniowej. Urządzenie znajduje się we Wrocławskim Centrum Sieciowo-Superkomputerowym (WCSS) należącym do Politechniki Wrocławskiej. Na superkomputer składają się 724 serwery, zawierające ponad 17 tys. rdzeni obliczeniowych. Urządzenie ma moc obliczeniową 640 TFLOPS, czyli 640 bilionów operacji na sekundę.

Klaster otrzymał imię na cześć zmarłego w październiku 2014 r. prof. Daniela Józefa Bema, długoletniego dyrektora WCSS.

– Profesor Bem specjalizował się w zakresie radiokomunikacji, sieci komputerowych i systemów telekomunikacyjnych. Całe swoje życie zawodowe poświęcił nauce i kształceniu kadry – tłumaczy dr inż. Jacek Oko, szef Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego.

Superkomputer pobiera moc 240 kW, czyli tyle ile potrzebuje ok. 60 domków jednorodzinnych. Podczas pracy generuje dużo ciepła, dlatego trzeba go skutecznie chłodzić. Na dachu WCSS zamontowano więc trzy agregaty wody lodowej, która chłodzi powietrze. Serwery za pomocą wentylatorów zasysają zimne powietrze, które chłodzi te urządzenia.

Nowy wrocławski klaster ma służyć nieodpłatnie polskim naukowcom w modelowaniu zjawisk, które trudno byłoby badać w laboratoriach. Ma być wykorzystywany w badaniach z zakresu m.in. chemii, astronomii, medycyny, fizyki, mechaniki czy badaniach atmosfery.

Wrocławski superkomputer to już trzecie tego typu urządzenie uruchomione w tym roku w Polsce. W kwietniu w Krakowie uruchomiono Prometheusa, jeden z najszybszych superkomputerów w Europie i na świecie. Teoretyczna moc obliczeniowa superkomputera Prometheus wynosi 1,658 PFLOP, czyli 1,658 biliarda operacji na sekundę. Krakowski gigant jest więc ponad dwukrotnie szybszy niż wrocławski superkomputer. Również i działający od marca na Politechnice Gdańskiej superkomputer Tryton bije swojego nowego wrocławskiego konkurenta. Tryton wykonuje 1,2 biliarda operacji na sekundę, jest więc prawie dwukrotnie bardziej wydajny niż klaster Bem.
Przeczytaj także: Komputer bez procesora Komputer bez procesora

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: