Jest praca w finansach
2015-07-02 00:14
Jest praca w finansach © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Praca w finansach: eksperci w cenie
W przypadku ekspertów zajmujących się finansami sytuacja już od dłuższego czasu nie ulega zmianom - ciągle należą do jednych z najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku pracy. Zapotrzebowanie na nich od wielu miesięcy nie maleje.Kogo poszukują pracodawcy?
Pierwsze pięć miesięcy bieżącego roku zaowocowało 28 000 ogłoszeń o pracę dla finansistów. Przede wszystkim poszukiwano księgowych, ale także analityków finansowych, ekspertów ds. bankowości detalicznej, ekspertów od audytu finansowego oraz kontrolingu.
Jeżeli zestawić najświeższe statystyki z danymi za analogiczny okres 2014 roku, to okaże się, że największy wzrost zapotrzebowania odnotowano na analityków finansowych (o 24,5%) oraz na pracowników specjalizujących się w analizie ryzyka w bankowości (wzrost o 22,3%,). Tendencja wzrostowa dotyczyła również zapotrzebowanie na specjalistów ds. analizy ryzyka w ubezpieczeniach (wzrost o 13,6%), a także na księgowych (wzrost o 12,2%) oraz ekspertów ds. kontrolingu finansowego (wzrost o 12,1%).
Specyfika rekrutacji w branży finansowej
Największym pracodawcą dla specjalistów ds. finansów jest oczywiście branża finansowa. W ogólnej sumie 28 000 ofert pracy dedykowanych tym specjalistom (opublikowanych od stycznia do maja 2015 roku na portalu Pracuj.pl), 15 415 pochodziło z branży bankowość/finanse/ubezpieczenia. Co istotne, realizacja wyznaczonych celów w takich firmach wymaga odpowiedniej polityki HR i jej dopasowania do biznesu, dlatego – przy rosnącym zapotrzebowaniu na pracowników – tak istotne stają się nowoczesne metody rekrutacji.
Podmioty z branży finansowej to bardzo często duże firmy o rozbudowanej strukturze, które otrzymują nawet kilkaset aplikacji dziennie, w związku z prowadzeniem jednocześnie od kilkunastu do kilkudziesięciu procesów rekrutacyjnych. Wsparciem są nowoczesne platformy rekrutacyjne, które umożliwiają kompleksowe prowadzenie projektów rekrutacyjnych, bez względu na liczbę nadesłanych aplikacji i złożoność całego procesu – ocenia Marcin Sieńczyk, Business Development Director w eRecruiter.
fot. mat. prasowe
Rynek pracy finansistów
Platformy rekrutacyjne są dla rekruterów nie tylko wsparciem w zarządzaniu procesami rekrutacyjnymi, ale także swoistym narzędziem do komunikacji i kooperacji z biznesem. Umożliwiają podjęcie szybkich i efektywnych działań, które w dynamicznie rozwijającym się sektorze finansowym są niemal codziennością.
Rekrutacja w branży finansowej to bardzo złożony proces. Korzystanie z nowoczesnych narzędzi jak np. eRecruiter, pozwala nam na monitorowanie całego procesu, zarządzanie bazą kandydatów, a także mierzenie efektywności naszych działań – wyjaśnia Maciej Stroński, Starszy Koordynator ds. rekrutacji Sił Sprzedaży w ING Życie.
Gdzie najłatwiej o pracę dla finansistów?
Od stycznia do maja 2015 r. najwięcej ogłoszeń o pracę skierowanych do specjalistów ds. finansów opublikowały firmy największe (powyżej 250 pracowników) – było ich 10 870, na drugim miejscu uplasowały się firmy małe (11-50 pracowników) z liczbą 7 300 ofert.
Przydatne linki:
Oferty pracy
Najwięcej ofert pochodziło z województw: mazowieckiego - 7 469 ogłoszeń, małopolskiego – 4 240 i dolnośląskiego – 2 829. Największy wzrost ogłoszeń dla specjalistów ds. finansów odnotowano w województwie małopolskim i wyniósł on niemal 25%.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)