Najdroższe powierzchnie biurowe I kw. 2015
2015-07-02 15:12
Panorama Warszawy © Jankarol.com
Przeczytaj także: Rynek biurowy: najdroższe lokalizacje 2015
Zwycięzca najnowszej edycji raportu to londyńska dzielnica West End. W tej lokalizacji koszty najmu sięgają poziomu 223 EUR/mkw./m-c, na drugiej pozycji Hong Kong (Centrum) z czynszami na poziomie 212 EUR/mkw./m-c, a brązowy medal wędruje do ulicy Finansowej w Pekinie, gdzie stawka najmu to 163 EUR/mkw./m-c. Na czwartym miejscu - podobnie jak w poprzedniej edycji - pekińska dzielnica Centralnego Obszaru Biznesu z poziomem czynszów 157 EUR/mkw./m-c, a pierwszą piątkę zamyka stolica Indii – Nowe Delhi z dzielnicą biznesową, gdzie za czynsz trzeba zapłacić 131 EUR/mkw./m-c.Za czynsz w Warszawie trzeba zapłacić obecnie około 34 EUR/mkw./m-c, co plasuje nas na odległej 85 pozycji jest równoznaczne ze spadkiem o 14 miejsc w stosunku do rankingu z trzeciego kwartału 2014 oraz o 25 miejsc w ujęciu rok do roku. Warszawa jest siódma wśród miast, gdzie koszty najmu spadły najbardziej.
Joanna Mroczek, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Marketingu w CBRE komentuje:
„Ranking CBRE uwzględnia wszystkie koszty, jakie muszą ponieść najemcy wynajmując biuro w najlepszych budynkach w Warszawie. Ponieważ w chwili obecnej najwięcej budynków budowanych jest w Centrum, jesteśmy świadkami dosyć istotnego obniżania się czynszów w kluczowych lokalizacjach. Przewidujemy, że spadki będą odnotowywane co najmniej do końca 2016r. – pierwszej połowy 2017r, kiedy największe nowe budynki takie jak Q22 czy Warsaw Spire zostaną wynajęte. W następnych latach możemy spodziewać się stopniowej stabilizacji.”
Łukasz Kałędkiewicz, Senior Director Działu Powierzchni Biurowych w CBRE dodaje:
„Od kilku lat mamy rynek najemców, którzy korzystają z niezwykle szerokiej oferty na rynku. Coraz więcej firm stać na lokalizację bliżej Centrum w coraz lepszych budynkach. Z drugiej strony nowe projekty są coraz bardziej zaawansowane zarówno pod względem technicznym jaki i wizualnym, a starsze budynki muszą poprawiać swój standard, żeby sprostać konkurencji. W ten sposób rynek wymusza coraz wyższy poziom oferty, na czym korzystają nie tylko najemcy ale również wszyscy mieszkańcy stolicy. Obniżające się czynsze nie oznaczają w tym przypadku stagnacji, a wręcz przeciwnie, wzmożoną aktywność firm poszukujących nowej siedziby. ”
CBRE zbadała koszty najmu w najlepszych lokalizacjach biurowych w 127 miastach na całym świecie. W pierwszej 50-tce znalazło się 19 rynków z regionu EMEA, 20 z Azji i Pacyfiku oraz 11 z obu Ameryk.
fot. mat. prasowe
10 najdroższych lokalizacji biurowych i najbardziej dynamiczne zmiany stawek czynszu w skali roku
Podczas gdy na badania porównawcze w dolarach amerykańskich wpływ miały różnice kursowe, roczne zmiany procentowe kosztów najmu oparte są na lokalnych walutach i metodach badań i nie miały na nie wpływu zmiany wartości walut.
fot. mat. prasowe
5 lokalizacji o największym spadku kosztów najmu
Na potrzeby tej notatki prasowej stawki całkowitych kosztów najmu zostały przekalkulowane na EUR/mkw./rok.
fot. mat. prasowe
40 najdroższych lokalizacji biurowych świata
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)