Dyrektorzy finansowi: prognozy I poł. 2015 r.
2015-07-03 12:19
![Dyrektorzy finansowi: prognozy I poł. 2015 r. [© macgyverhh - Fotolia.com] Dyrektorzy finansowi: prognozy I poł. 2015 r.](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zarzadzanie-firma/Dyrektorzy-finansowi-prognozy-I-pol-2015-r-159171-200x133crop.jpg)
Polscy dyrektorzy finansowi są dość optymistyczni © macgyverhh - Fotolia.com
Przeczytaj także: Dyrektorzy finansowi: prognozy na 2015 rok
Rezultaty poprzednich edycji badania Deloitte pozwalają z całą stanowczością stwierdzić, że polscy dyrektorzy finansowi potrafią w wiarygodny sposób przewidzieć koleje losu rodzimej gospodarki. Według nich, znajduje się ona obecnie w stadium rozwoju, co ponad połowie pozwala przypuszczać, że tegoroczny wzrost PKB przewyższy 2,6 proc. 15-procentowa grupa badanych prognozuje z kolei, że wzrost ten sięgnie ponad 3,5 proc.61 proc. badanych zakłada, że bezrobocie będzie spadać, a 81 proc. CFO spodziewa się, że wzrost cen nie przekroczy 2 proc., co oznacza, że oczekiwania inflacyjne są najniższe od trzech lat.
„Już samo zróżnicowanie odpowiedzi może wskazywać na wzrost niepewności. Bardziej niż ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi w Polsce wiązałbym to zjawisko z zagrożeniem ze strony kryzysu w Grecji” – mówi Krzysztof Pniewski, Partner w Dziale Konsultingu Deloitte, Lider Programu CFO w Polsce. „Jednocześnie napięta sytuacja w strefie Euro nie wpływa na razie na optymistyczne nastroje polskich CFO, których pytaliśmy o zdanie w maju i czerwcu br. Należy jednak pamiętać, że sytuacja jest bardzo dynamiczna, a skutki najczarniejszego scenariusza mogą być dotkliwe dla całej Unii Europejskiej” – dodaje ekspert.Jak pokazało badanie, 58 proc. dyrektorów finansowych przewiduje utrzymanie obecnego kursu EUR/PLN (przedział 4,00 – 4,19 zł). Na prognozy te może jednak wpłynąć rozstrzygnięcie kwestii pozostania lub wyjścia Grecji ze strefy Euro.
fot. macgyverhh - Fotolia.com
Polscy dyrektorzy finansowi są dość optymistyczni
Kryzys w Grecji nie wpłynął na optymizm dyrektorów finansowych w Polsce.
Priorytety i ryzyka CFO
Podobnie do poprzedniej edycji badania najważniejszym ryzykiem pozostaje presja cenowa. Obecnie wskazuje na nią 26 proc. respondentów. Istotnym ryzykiem z punktu widzenia menedżerów odpowiedzialnych za finanse pozostaje także obawa o spadek popytu (wskazało na nią również 26 proc. badanych CFO).
W tej edycji badania dyrektorzy finansowi byli pytani także o dyrektywę 2014/95/UE, która rozszerza sprawozdawczość firm o obowiązek ujawnienia danych pozafinansowych oraz informacji dot. różnorodności. Od 2017 r. obowiązek ten będzie dotyczył m.in. spółek giełdowych, banków oraz funduszy inwestycyjnych, które zatrudniają ponad 500 osób i mają sumę bilansową powyżej 20 mln EUR lub obroty netto powyżej 40 mln EUR. Jak się okazuje sama świadomość zmian nie jest powszechna, gdyż ponad 45 proc. dyrektorów finansowych nie zna nowych wymogów. Jedynie niespełna 15 proc. firm jest w trakcie wdrażania wymagań, które niesie za sobą nowa dyrektywa.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)