Przeczytaj także: Dyrektorzy finansowi: prognozy I poł. 2015 r.
Współpraca poza działem finansowym
W ostatnich latach wzrosła także konieczność współpracy dyrektorów finansowych z pozostałymi działami. Ponad połowa badanych (52 proc.) twierdzi, że decyzje są często podejmowane zbiorowo, z udziałem ludzi spoza działu finansowego.
„Dzisiejsze realia biznesowe wymagają szybkiego działania i pomocy systemów, które wspierają w skutecznym podejmowanie decyzji. Stare systemy biznesowe nie umożliwiają zapewnienia responsywności, która jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu. Mobilność, współpraca społecznościowa, analityka oraz wiele innych technologicznych innowacji może pomóc firmom w tym zakresie” – powiedział Fox.
Wykorzystanie chmury
Wyniki ankiety pokazują, że strategia uwzględniająca cloud computing jest powszechnie wykorzystywana przez dyrektorów finansowych. Ponad połowa ankietowanych wdrożyła w chmurze aplikacje finansowe, takie jak księgowość, CRM, HR, prognozowanie i budżetowanie, BI, konsolidacja finansowa i raportowanie lub planuje zrobić to w przeciągu najbliższych 12 miesięcy. Zmniejszanie kosztów (personelu i nakładów inwestycyjnych) oraz wsparcie pracowników zdalnych były postrzegane jako najbardziej istotne korzyści wynikające z wdrożenia w chmurze.
Brak informacji przyczyną stresu
Ponad jedna czwarta dyrektorów finansowych (28 proc.) twierdzi, że podejmowanie decyzji finansowych jest utrudnione z powodu niedostatecznej ilości czasu i zasobów potrzebnych do efektywnego wykorzystania informacji. Taki stan rzeczy przyczynia się do jednego z największych zagrożeń w miejscu pracy – stresu.
„Stres w pracy jest powszechnie postrzegany jako kluczowy czynnik wypalenia zawodowego dyrektorów finansowych, a coraz większa ilość nakładanych na nich obowiązków prowadzi do ich przeciążenia. Posiadanie odpowiednich systemów wspierających procesy podejmowania decyzji finansowych pomoże w ułatwieniu prac CFO” – powiedział Fox.
Pewność w finansach wspiera rozwój firmy
Prawie połowa (44 proc.) dyrektorów finansowych twierdzi, że decyzje podejmowane są często dynamicznie w momencie nadarzających się, korzystnych okazji. Posiadanie odpowiednich systemów wspierających organizacyjną responsywność pozwoliłoby im na śmiałe wykorzystywanie takich sytuacji.
„Działanie w oparciu o przeczucia, a nie rzeczywiste dane, może sprawdzać się w niektórych przedsiębiorstwach. Jednak brnięcie w stronę finansowego konserwatyzmu może postawić firmy w niekorzystnej pozycji wobec konkurencji, jeśli maksymalne środki nie zostaną zainwestowane w obsługę klienta, sprzedaż, marketing i wprowadzanie innowacji takich jak m.in. rozwój nowych produktów czy partnerstw. Z drugiej strony zbytnia pewność siebie może spowodować przegapienie oczekiwań rynku i spadek przychodów” – podkreślił Fox. „Informacji nigdy nie jest za dużo – kluczem jest uzyskanie i przeanalizowanie ich w szybki sposób, zapewniający podejmowanie trafnych i mądrych decyzji, prowadzących do rozwoju firmy” – zaznaczył Fox. – „Rozwiązaniem jest posiadanie nowoczesnego oprogramowania finansowego, które dostarczy odpowiednie dane we właściwym czasie i zapewni solidne fundamenty dla procesu decyzyjnego. Pozwoli to dyrektorom finansowym na lepszą współpracę z innymi działami i pewne wykorzystywanie nadarzających się okazji” – dodał.
Metodologia ankiety
Badanie z roku 2015, przeprowadzone na zlecenie Epicor Software Corporation przez firmę Redshift Research Ltd., jest oparte na wywiadach przeprowadzonych z ponad 1500 specjalistami ds. finansowych w 11 krajach: Australii, Chinach, Francji, Niemczech, Hong Kongu, Meksyku, Singapurze, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Ankietowani mogli, ale nie musieli korzystać z rozwiązań ERP firmy Epicor. Blisko dwie piąte respondentów pracowało w branży produkcyjnej, podobnie jak w sektorze usług, a pozostałe 20 proc. było zaangażowanych w branżach handlu detalicznego i dystrybucji. Pod względem wielkości firm, największa liczba respondentów pracowała w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 1000 pracowników.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
CFO, zarządzanie firmą, dyrektor finansowy, rola dyrektora finansowego, kadra zarządzająca
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)