King, Sapkowski, Kapuściński czyli Polak pokazuje jak czyta
2015-07-08 12:16
Najczęściej czytamy w łóżku przed zaśnięciem © Sven Vietense - Fotolia.com
Przeczytaj także: Audiobooki i ebooki: Polacy czytają i słuchają, wydawnictwa nie zarabiają?
Merlin.pl postanowił przyjrzeć się preferencjom czytelników znad Wisły. Z analizy ich przyzwyczajeń wynika m.in., że ponad połowa badanych deklaruje codzienne czytanie, a ponad jedna trzecia oddaje się lekturze kilka razy w tygodniu. Po książki częściej sięgają panie, osoby pozostające w związku i posiadające dzieci oraz ci, którzy legitymują się wyższym wykształceniem.Jak wynika z raportu książki kupujemy najczęściej w księgarniach internetowych (83%) – to pierwszy wybór, na który wskazują ankietowani. Stacjonarne księgarnie wybiera niespełna połowa z nich, a około 1/3 pożycza książki od rodziny i znajomych. Zdecydowanie najmniejszą popularnością cieszą się książkowe zakupy w supermarketach.
A gdzie szukamy książkowych inspiracji? Respondenci deklarują, że najczęściej pomaga im w tym prowadzony na własną rękę, internetowy research – sprawdzają, co warto aktualnie przeczytać (65%). Połowa miłośników książek (52%) sprawdza listy bestsellerów, natomiast rekomendacjami znajomych czy rodziny kieruje się 42% ankietowanych. Stosunkowo najmniejsza grupa badanych bazuje na recenzjach mediów (37%).
– Należy zauważyć, że kobiety częściej sugerują się wyborem lektury w oparciu o listy bestsellerów oraz opinie znajomych. Natomiast osoby z wyższym wykształceniem zdecydowanie częściej zapoznają się z recenzjami nowości w mediach, podejmując na tej podstawie decyzję o zakupie – komentuje Marta Jac, kierownik działu Książki w Merlin.pl.
Gdzie i kiedy najczęściej czytamy?
W łóżku, przed zaśnięciem – to tu aż 8 na 10 badanych oddaje się przyjemności czytania. Dla 74% miłośników książek, czytanie to jedna z najlepszych form rozrywki po pracy czy w weekendy, a niemal połowa osób czytających robi to w środkach komunikacji miejskiej, w drodze do szkoły czy pracy (47%). Co trzeci badany chętnie sięga po książkę w plenerze, a 28% badanych deklaruje czytanie w łazience/toalecie.
Warto dodać, że kobiety znacznie częściej spędzają czas na czytaniu w łóżku, podczas posiłku oraz w plenerze. Tymczasem panowie chętniej zatracają się w ulubionej lekturze w wolnym czasie po pracy czy podczas urlopu.
Books are NOT dead!
Książka tradycyjna czye-booki – co jest popularniejsze wśród czytających? Niemal co trzeci badany sięga zarówno po papierową, jak i elektroniczną wersję książki. Od zapachu druku i przewracania kart książki tradycyjnej, nie może się oderwać 68% badanych, którzy deklarują wyłącznie tę formę lektury. Na e-booki, jako jedyną formę obcowania z książką, wskazuje nieliczna grupa badanych.
fot. mat. prasowe
Gdzie i kiedy czytamy?
Czy mamy się jednak obawiać zmierzchu tradycyjnych książek, w związku z dynamicznym rozwojem nowych technologii?
– Zdecydowana większość czytelników twierdzi, że tradycyjne książki nigdy nie wyjdą z użycia. Zakładamy, że rynek e-booków nadal będzie się rozwijał tak dynamicznie, jak teraz, oferując wygodną alternatywę dla czytających. Najważniejsza jest popularyzacja czytelnictwa w ogóle, a dostęp do ulubionej formy lektury – „papieru” lub wersji elektronicznej – to indywidualny wybór każdego z nas – dodaje Marta Jac z Merlin.pl.
fot. mat. prasowe
Inspiracje czytelnicze
Jak zarazić innych przyjemnością czytania?
W badaniu Merlin.pl, zapytano również o kwestie związane z poziomem czytelnictwa w Polsce, który według corocznych badań, jest stosunkowo niski.
– Z danych Biblioteki Narodowej wynika, że 19 milionów Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki. Zapytaliśmy osoby, które czytają o to, co może być przyczyną takiej sytuacji. Aż 77% osób uważa, że nieczytanie może być spowodowane wyborem mniej angażujących form rozrywki – telewizji czy internetu, a połowa badanych uważa, że to kwestia wychowania i niskiego zaangażowania w rozwijanie pasji czytania u dzieci – komentuje Marta Jac z Merlin.pl
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)