eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeRynek przemysłowy i logistyczny w Polsce i EMEA I kw. 2015

Rynek przemysłowy i logistyczny w Polsce i EMEA I kw. 2015

2015-07-08 16:54

Rynek przemysłowy i logistyczny w Polsce i EMEA I kw. 2015

Magazyn © Tomasz Zajda - Fotolia.com

I kwartał bieżącego roku przyniósł rynkowi nieruchomości przemysłowych i logistycznych w regionie EMEA bardzo zadowalające wyniki. W większości lokalizacji zaobserwowano znaczny wzrost popytu względem analogicznego okresu roku ubiegłego. Najem stał się szczególnie atrakcyjny w Holandii i Francji oraz na kluczowych rynkach regionu CEE. Wzrosty stały się również udziałem Irlandii oraz Hiszpanii, co może być dowodem na poprawę koniunktury na tych rynkach - pisze CBRE.

Przeczytaj także: Rynek przemysłowy i logistyczny w Polsce I kw. 2015

Na polskim rynku przemysłowo-logistycznym również hossa. I kwartał bieżącego roku okazał się najlepszym rozpoczęciem roku w całej historii. Łączny popyt sięgnął ok. 640 tys. mkw, co w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego oznacza 30-procentowy wzrost. Zdecydowanie dominowały nowe umowy i ekspansje, przedłużenia umów stanowiły niespełna 1/3 całkowitego popytu.
„– Wyniki na rynku przemysłowo-logistycznym w Polsce po pierwszym kwartale odzwierciedlają dobrą kondycję całego regionu EMEA. Szacujemy, że wysoki popyt na powierzchnię magazynową będzie nam towarzyszyć także w kolejnych kwartałach 2015 r” – mówi Patrick Kurowski, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych, CBRE.

W 1 kw. 2015 r. zdecydowaną większość popytu w regionie EMEA generowały firmy świadczące usługi logistyczne, jednak duże zainteresowanie powierzchnią magazynową odnotowano również w sektorze firm handlowych. Dynamiczny rozwój branży e-commerce w dalszym ciągu pozostaje ważnym czynnikiem napędzającym rozwój rynku. W niektórych regionach Polski, Czech i Słowacji istotną rolę odgrywa także sektor motoryzacyjny.

Oczekuje się, że rosnący popyt na powierzchnię przemysłowo-magazynową będzie w przyszłości powodował coraz bardziej zauważalny wzrost stawek czynszowych na rynkach europejskich.

W 1 kw. 2015 r. zaobserwowano lekki spadek poziomu pustostanów. Obecnie na większości dojrzałych rynków regionu EMEA współczynniki pustostanów wynoszą znacznie poniżej 10%. W regionie CEE i krajach Beneluksu średnie wskaźniki powierzchni niewynajętej kształtują się na poziomie ok. 6%.

„Na polskim rynku przemysłowo-logistycznym od dłuższego czasu obserwowaliśmy systematyczny spadek poziomu pustostanów. Na koniec 1 kw. 2015 r. średni wskaźnik powierzchni niewynajętej dla Polski osiągnął bardzo niski poziom 5,6% i w rezultacie obniżył się aż o 5 pp. w relacji do 1 kw. ubiegłego roku. Teraz nadszedł czas, aby ten trend odwrócić i poszerzyć ofertę powierzchni magazynowych na wynajem. Na koniec 1 kw. 2015 r. w budowie znajdowało się aż 600 tys. mkw. na terenie całej Polski” komentuje Patrick Kurowski.

fot. Tomasz Zajda - Fotolia.com

Magazyn

W 1 kw. 2015 r. zdecydowaną większość popytu w regionie EMEA generowały firmy świadczące usługi logistyczne, jednak duże zainteresowanie powierzchnią magazynową odnotowano również w sektorze firm handlowych.


W odpowiedzi na rosnący popyt ze strony zarówno najemców, jak i inwestorów, deweloperzy rozszerzają swoje plany inwestycyjne na terenie Europy. Wysoki poziom aktywności deweloperskiej zaplanowano zwłaszcza we Francji, jednak liczba nowych projektów w szybkim tempie wzrasta także w Holandii oraz krajach regionu CEE.

W 1 kw. 2015 r. prawie wszystkie kraje regionu EMEA, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, odnotowały spadek wolumenu transakcji inwestycyjnych w nieruchomości przemysłowe i logistyczne r-d-r. Główną przyczyną jest brak odpowiedniego produktu inwestycyjnego, który mógłby sprostać wymaganiom potencjalnych inwestorów. Zainteresowanie zakupem nieruchomości przemysłowych i logistycznych utrzymuje się na wysokim poziomie. Powyższe czynniki wywierają presję na obniżkę stóp kapitalizacji. Stopy kapitalizacji za najlepsze nieruchomości przemysłowo-logistyczne znacząco obniżyły się w Hiszpanii i Portugalii, spadły w wielu krajach Europy Zachodniej (np. Wielka Brytania, Niemcy, Holandia) i większości krajów skandynawskich, natomiast w regionie CEE utrzymały się na stabilnym poziomie.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: