Kto korzysta na rozwoju sektora BPO/SSC w Polsce?
2015-07-15 10:31
Biuro © Christian Hillebrand - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polska - centrum SSC/BPO
Miasta górą
O tym, że rodzime miasta doskonale wykorzystały potencjał, jaki daje im obecność sektora BPO/SSC nie trzeba chyba przekonywać już nikogo. Nie tylko udowodniły, że są w stanie zapewnić dobrą kadrę pracowniczą, ale też dostarczyły wysokiej jakości powierzchnie biurowe oraz stworzyły warunki logistyczne i finansowe dla rozwoju usług dla biznesu.
Największe wzrosty przypadły na lata 2007-2014, czyli okres, w którym na terenie naszego kraju powstawała największa ilość centr usług wspólnych. Początkowo większość z nich obierała jako siedzibę trzy miasta - Warszawę, Kraków i Wrocław. Ta tendencja szybko została odnotowana przez zagraniczne ośrodki badawcze, m.in. firmę doradczą Tholons, która już od niemal dekady sporządza rankingi 100 najlepszych na świecie lokalizacji dla sektor BPO/SSC usług outsourcingowych, ujmując w nich również te trzy polskie metropolie.
Analizując okres ostatnich 10 lat możemy zaobserwować rozwój branży w takich aglomeracjach jak Trójmiasto, Łódź, Poznań czy też Lublin. Na tym jednak nie koniec. Z dobrego przykładu skorzystały kolejne polskie miasta i w tej chwili widzimy rozwój branży w kolejnych miastach, takich jak np. Bydgoszcz, Szczecin i Rzeszów - podkreśla Wiktor Doktór Prezes Fundacji Pro Progressio, wspierającej inwestycje i rozwój polskich miast. Można by postawić pytanie, gdzie jest koniec tej ekspansji, szczególnie że coraz większa jest aktywność mniejszych miast, tak zwanych ośrodków satelitarnych dla swoich większych sąsiadów. Dobrymi przykładami są Radom dla Warszawy, Częstochowa dla Katowic czy Piła dla Poznania – dodaje Wiktor Doktór.
fot. mat. prasowe
Udział typów centrów w całkowitej liczbie centrów wg lokalizacji
Niektórym z miast proces pozyskiwania inwestorów idzie szybciej, innym nieco wolniej, ale istotny jest fakt, że zagraniczni i polscy przedsiębiorcy z branży BPO/SSC mają w chwili obecnej szerokie pole wyboru w zakresie lokalizacji centrów usługowych. Na profilach aglomeracji, dostępnych na platformie Best2Invest, widoczne są listy firm z branży BPO/SSC wraz z ich specjalizacją, które wybrały lokalizacje takie jak np. Trójmiasto, Poznań, Lublin, Łódź, Rzeszów, Bydgoszcz, Szczecin czy Częstochowa. Na platformie wkrótce pojawią się dane z kolejnych polskich miast.
fot. mat. prasowe
Udział typów centrów w całościowym zatrudnieniu wg lokalizacji
Wpływ na sektor nieruchomości biurowych
Każdy nowy inwestor z branży BPO/SSC motywuje władze miasta do nowego spojrzenie na możliwości, jakie miasto jest w stanie dać i zagwarantować w dalszym rozwoju projektów usługowych. Niewątpliwie rozwój sektora usług dla biznesu ma wpływ na rynek nieruchomości biurowych. To najemcy z tej branży stanowią jeden z największych odsetek wśród firm znajdujących się w budynkach klas A i B+.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)