eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGlobalne fuzje i przejęcia: do 2017 r. rynek będzie wart 3,4 biliona USD

Globalne fuzje i przejęcia: do 2017 r. rynek będzie wart 3,4 biliona USD

2015-07-15 12:42

Globalne fuzje i przejęcia: do 2017 r. rynek będzie wart 3,4 biliona USD

Wartość globalnych transakcji M&A ma przekroczyć 3, 4 biliona USD do roku 2017 © g0d4ather - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Do 2017 roku wartość globalnych transakcji M&A ma przekroczyć wartość 3,4 biliona USD – głosi najnowszy raport autorstwa Baker & McKenzie i Oxford Economics. Pod względem atrakcyjności transakcyjnej M&A Polska plasuje się na dość odległym, dwudziestym miejscu. Za najbardziej obiecujące europejskie rynki, jeśli chodzi o wzrost wartości transakcji w ciągu kolejnych 5 lat uznawane są Holandia, Wielka Brytania, Szwecja. Z kolei najbardziej aktywnymi branżami mają być ochrona zdrowia, farmacja, dobra konsumpcyjne, telekomunikacja i branża finansowa.

Przeczytaj także: Fuzje i przejęcia 2023: Wschodząca Europa odporna na wyzwania

Prognoza sporządzona we współpracy z Oxford Economics wskazuje, że czas powolnego wychodzenia z globalnego kryzysu finansowego powoli się kończy, co ma przełożyć się pozytywnie na dynamikę działalności transakcyjnej. Podstawą do takich stwierdzeń są przewidywania w zakresie średniego tempa wzrostu gospodarczego, które w ciągu nadchodzących trzech lat ma sięgnąć 2,9% rocznie, w porównaniu do średniorocznej wartości wynoszącej 2,5% od 2012 roku.

Rosnąć będzie również wartość globalnych rynków kapitałowych. Szacuje się, że najbliższe trzy lata wystarczą, aby podskoczyła ona o 18%, do 12 bilionów USD.

Za sprawą dość liberalnej polityki monetarnej i niższych cen ropy, rynki rozwinięte mają stymulować wzrost obrotów z transakcji, z kolei na rynkach mniejszych lub rynkach rozwijających się najbardziej prawdopodobny jest duży wzrost działalności transakcyjnej.
– Wiele amerykańskich i europejskich spółek zgromadziło sporo gotówki, za którą mogą nabyć nowe przedsiębiorstwa – wyjaśnia Tim Gee, szef globalnej praktyki M&A w Baker & McKenzie. – Sponsorzy finansowi dysponują również potencjałem do wsparcia globalnych transakcji, jako że prywatne firmy kapitałowe mają obecnie do dyspozycji rekordową kwotę 1,1 bln USD niezainwestowanego kapitału. Znaczną role będą odgrywały transakcję międzynarodowe, ponieważ spółki będą chciały zaistnieć na szybkorosnących rynkach – dodał.

Branże i punkty szczytowe


Przewiduje się, że najbardziej aktywnymi branżami w ciągu następnych pięciu lat będzie ochrona zdrowia, telekomunikacja i finanse ze względów strukturalnych, przy czym branże takie jak dobra konsumpcyjne i usługi, technologia i farmacja będą również rozwijać się, głównie za sprawą cyklicznych trendów.
Według prognozy, szczyty transakcyjne w 2017 i 2018 roku nie będą tak wysokie, jak te przed globalnym kryzysem finansowym, ponieważ globalna gospodarka nie będzie operowała w warunkach bańki, tak jak miało to miejsce przed 2007 rokiem.

fot. mat. prasowe

10 najbardziej obiecujących krajów pod względem przewidywanego wzrostu działalności w zakresie M&A

W czołówce najbardziej obiecujących lokalizacji dla fuzji i przejęć Chiny, Hong Kong oraz Holandia.

fot. mat. prasowe

10 najbardziej obiecujących krajów pod względem przewidywanego wzrostu działalności w zakresie IPO

W latach 2015-2020 największy wzrost na rynkach IPO prognozowany jest w Egipcie, Hiszpanii i Wietnamie


Atrakcyjność transakcyjna


Raport zawiera również indeks atrakcyjności transakcyjnej w podziale na kraje, przygotowany na podstawie działalności transakcyjnej w przeszłości oraz średniej ważonej 10 czynników ekonomicznych, finansowych i regulacyjnych, wpływających na działalność w zakresie M&A i IPO.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik atrakcyjności transakcyjnej: 10 najbardziej atrakcyjnych krajów

W indeksie atrakcyjności transakcyjnej Polska uplasowała się na 20 pozycji.


Ryzyko pogorszenia prognoz


W raporcie podkreślono również potencjalne ryzyka, które mogą wpłynąć na pogorszenie prognoz:
  • Wyjście Grecji z eurostrefy.
  • Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
  • „Twarde lądowanie” gospodarcze w Chinach.
  • Szybsze od oczekiwanego podniesienie stop procentowych przez amerykański Bank Rezerwy Federalnej.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: