eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjePolski rynek nieruchomości handlowych I poł. 2015

Polski rynek nieruchomości handlowych I poł. 2015

2015-07-17 12:55

Polski rynek nieruchomości handlowych I poł. 2015

Galeria handlowa © BillionPhotos.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W pierwszej połowie bieżącego roku na polskim rynku handlowym zauważalna była dominacja dużych aglomeracji, w których powstaje aż 252 tys. z budowanych 590 tys. mkw. powierzchni. Popyt utrzymuje się na wysokim poziomie, za co w dużej mierze odpowiedzialna jest stosunkowo dobra sytuacja gospodarcza naszego kraju. Najnowszy raport JLL prognozuje również, że kilka z realizowanych obecnie projektów w dość znaczący sposób może zmienić mapę handlową w niektórych polskich miastach.

Przeczytaj także: Polski rynek nieruchomości handlowych I kw. 2015

Jak wynika z danych udostępnionych przez JLL, pod koniec czerwca bieżącego roku podaż nowoczesnej powierzchni handlowej w naszym kraju sięgała 12,54 mln mkw., z czego 72% zagarnęły centra handlowe, 27% - parki i wielkopowierzchniowe magazyny handlowe, a 1% przypadło na centra wyprzedażowe. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy oddano do użytku 148 600 mkw. powierzchni w centrach handlowych, przy czym II kwartał okazał się o wiele mniej owocny (46 600 mkw.). Średnie nasycenie powierzchnią w centrach handlowych wynosi w naszym kraju 233 mkw. na 1000 mieszkańców, co plasuje nas powyżej średniej europejskiej wynoszącej 198 mkw., ale ciągle poniżej średniej dla Europy Zachodniej (260 mkw.).

Od kwietnia do końca czerwca otwarto takie obiekty jak Galeria Neptun (25 000 mkw.) w Starogardzie Gdańskim i Galeria Corso (10 000 mkw.) w Świnoujściu. Zakończono też rozbudowy Galerii Sudeckiej (10 500 mkw.) i Galerii Venus (1 100 mkw.) w Świdniku. Spośród innych formatów w II kw. oddano do użytku Outlet Center w Bydgoszczy, zwiększając łączną nową podaż handlową w II kw. o 54 600 mkw. (z czego 46 600 mkw. w centrach handlowych). Największym obiektem oddanym w I półroczu 2015 r. były lubelskie Tarasy Zamkowe (38 000 mkw. ), ukończone w I kw.

Podaż w budowie - główne aglomeracje w natarciu


Rynek handlowy w kilku głównych aglomeracjach – przede wszystkim we Wrocławiu i Poznaniu, ale również Łodzi, Trójmieście, Katowicach i Warszawie, przygotowuje się na zakończenie projektów, które istotnie zmienią ich dotychczasową mapę handlową. Całkowita powierzchnia w centrach handlowych w budowie sięga obecnie 590 000 mkw. Jednak w odróżnieniu od lat poprzednich, znacząca część - 252 000 mkw. - realizowana jest w dużych aglomeracjach”, dodaje Jan Jakub Zombirt.

We Wrocławiu, Unibail-Rodamco rozpoczął realizację projektu Wroclavia (64 000 mkw.), a w Poznaniu Apsys jest bardzo zaawansowany z centrum Posnania (100 000 mkw.). Konkurencja w tych miastach będzie duża, ponieważ już teraz wskaźniki nasycenia powierzchnią handlową na 1000 mieszkańców są relatywnie wysokie - 617 mkw. we Wrocławiu i 622 mkw. w Poznaniu, przy średnim poziomie wskaźnika dla największych aglomeracji na poziomie 502 mkw.

fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com

Galeria handlowa

Największym obiektem oddanym w I półroczu 2015 r. były lubelskie Tarasy Zamkowe (38 000 mkw. ), ukończone w I kw.


W Łodzi powstaje centrum handlowe Sukcesja (46 000 mkw.), w Trójmieście Galeria Metropolia (34 000 mkw.), a budowa Forum Gdańsk (62 000 mkw.) rozpocznie się niebawem. W Aglomeracji Katowickiej na ukończeniu jest Supersam (23 000 mkw. ) w Katowicach oraz Galeria Galena w Jaworznie (31 400 mkw. ). W Warszawie pozwolenie na budowę otrzymał jeden z flagowych projektów GTC – Galeria Północna (64 000 mkw.) na Białołęce. Przy drugiej inwestycji GTC - Galerii Wilanów (61 000 mkw.) wciąż trwają prace administracyjne, a rozpoczęcie budowy planowane jest na przyszły rok. Obydwa te projekty wynajmowane są przez JLL.

W trakcie zaawansowanych prac jest też kilka innych obiektów w Aglomeracji Warszawskiej: Ferio Wawer (12 500 mkw.), Fabryka Wołomin (30 000 mkw.), Galeria Legionowo (10 500 mkw.), rozbudowa centrum Wola Park (17 600 mkw.) oraz Hala Koszyki (7 500 mkw. powierzchni handlowej i 13 000 mkw. biurowej).

Aktywność deweloperów w pozostałych miastach Polski jest umiarkowana. W II półroczu ukończone zostaną Zielone Arkady (50 000 mkw.) i rozbudowa Galerii Pomorskiej o 10 000 mkw. – obydwa projekty w Bydgoszczy.

Popyt


Marta Augustyn, Dyrektor, Dział Wynajmu Powierzchni Handlowych w JLL, informuje:
„Popyt na powierzchnie handlowe pozostaje wysoki, co w dużej mierze spowodowane jest tym, że Polska przez ostatnie lata była w gronie liderów pod względem tempa rozwoju gospodarczego wśród krajów UE. Wzrost zamożności społeczeństwa wraz ze stopniowo zmniejszającym się bezrobociem znajdują swoje odzwierciedlenie w stabilnie rosnącej sprzedaży detalicznej. Dobre perspektywy dla wzrostu gospodarczego w Polsce w najbliższych trzech latach będą nadal pozytywnie wpływać na działania i decyzje sieci handlowych, deweloperów i inwestorów”.

Polski rynek nadal przyciąga nowe marki. W każdym kwartale nowe zagraniczne marki informują o rozpoczęciu działalności w Polsce. W II kw. 2015 r. były to m.in: Superdry, Decimas, Courir i Ecco Leather Goods.

Konsoliduje się segment spożywczy. Zmniejsza się pula funkcjonujących w Polsce operatorów hipermarketów, a ich lokalizacje są sukcesywnie przejmowane przez konkurencję. Pod względem liczby placówek liderami są obecnie Carrefour i Auchan, który przyspieszył rozwój po przejęciu sieci Real. Najdynamiczniej rozwijającym się segmentem rynku w ostatnich latach są niewielkie formaty sklepów spożywczych - supermarkety i dyskonty, wypełniające luki na mapach handlowych miast.
„Obecnie jednym z gorących tematów na rynku jest również omnichannel, czyli sprzedaż wielokanałowa, napędzana m.in. szybkim rozwojem handlu internetowego. Przez niektórych uczestników rynku postrzegana jest jako zagrożenie, podczas gdy inni widzą w niej szansę na zwiększenie swojej sprzedaży, powiększenie bazy klientów i poprawę jakości oferowanych usług”, dodaje Marta Augustyn.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: