eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiatŚwiat: wydarzenia tygodnia 29/2015

Świat: wydarzenia tygodnia 29/2015

2015-07-19 02:52

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 28/2015

  • Chiny z każdym dniem doprecyzowują swój globalny projekt pod nazwą Jedwabny Szlak. Będzie to inwestycja obejmująca pół świata. Dla jej sfinansowania Chiny zdecydowały się na stworzenie przeciwwagi dla Banku Światowego (w którym główna rolę grają USA)- Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Do tej globalnej inicjatywy przystąpiły także m.in. Niemcy, Francja, a także najbliżsi sojusznicy USA jak Wielka Brytania, Australia, Korea Południowa czy Izrael. Również Polska zdecydowała się przyłączyć do nowego chińskiego banku światowego.
  • W kwietniu po raz pierwszy w historii gaz naturalny wyprzedził węgiel i stał się głównym źródłem elektryczności w Stanach Zjednoczonych. Gaz zaspokoił potrzeby amerykańskiej gospodarki i gospodarstw domowych w 31 procentach. Udział energii jądrowej jest niezmienny i wynosi 20 procent, a źródeł odnawialnych wzrósł do 9 procent.
  • Rządowe biuro statystyczne poinformowało, że chiński PKB wzrósł w II kw. 2015 r. o 7,0 proc. r/r (po wzroście w I kw. 2015 r. o 7,0 proc.). Licząc kw/kw chiński PKB wzrósł w II kw. o 1,7 proc. po wzroście w I kw. o 1,4 proc.
  • W Ufie odbyło się kolejne spotkanie przywódców Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW). Główna rolę w trakcie tego spotkania grał prezydent Rosji Władimir Putin, który zapowiedział w piątek w Ufie, że Indie i Pakistan dołączą do SzOW. To organizacja regionalna, która grupuje - oprócz Rosji - także Chiny, Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan. Zapowiedział też, że Białoruś otrzyma status obserwatora organizacji dołączając do Afganistanu, Iranu i Mongolii, a Azerbejdżan, Armenia, Kambodża i Nepal zostaną powitane jako "partnerzy do dialogu". SzOW ma szansę stać się przeciwwagą dla sojuszu krajów Zachodnich. Kraje te zapowiadają pogłębienie więzów gospodarczych i politycznych.
  • Kontynuowane są rozmowy pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi, w sprawie stworzenia strefy wolnego handlu (TTIP). Równocześnie trwa spór o skutki tego porozumienia. Nie jest rozstrzygnięte, kto zyska i kto straci. Szacuje się, że Polska niewiele zyska na zawarciu tego porozumienia, osiągając jedynie 0,5 proc. PKB w skali kilkunastu lat. Eksperci uważają, że umowa może być niekorzystna dla naszego kraju ze względu na fakt, że słabsza gospodarka zawsze przegrywa w zakresie konkurencyjności z państwami wysokorozwiniętymi i silnymi ekonomicznie.
  • Chiny od lat dysponują gigantycznymi rezerwami walutowymi (głównie w dolarze), przez co trzymały USA w szachu. To się jednak zmieniło. Teraz Chińczycy masowo kupują znane europejskie firmy, wykupują ziemię w Afryce. Skupują też nieruchomości w USA. W mediach coraz częściej mówi się o tym używając określenia "żółty kolonializm".
  • Ostatnia zapaść i spadki na szanghajskiej giełdzie przyczyniły się do postawienia pytania: co się stanie, jeśli pęknie chińska bańka? Eksperci uważają, że ucierpi na tym, ale ucierpi na tym także KGHM, który odpowiada za połowę polskiego eksportu do Chin. Na pewno skutki odczują też mniejsze polskie firmy, które są poddostawcami dla niemieckiej gospodarki. Warto tu dodać, że niemiecka gospodarka uniknęła kryzysu właśnie dzięki eksportowi do Chin.
  • Kończą się negocjacje z Iranem. Porozumienie ma zapewnić ograniczenie możliwości wykorzystywania badań nad energetyką nuklearną na zastosowania militarne. Uzgodniono tez system kontroli nadzorujący przestrzeganie tego porozumienia. W rezultacie mają być usunięte sankcje wobec Teheranu. Oznacza to także znaczące zmiany na rynku surowców energetycznych. Zainicjowane przez USA sankcje uderzyły nie tylko w irańską gospodarkę, ale też w kraje importujące ropę, w tym w azjatyckie kraje jak Chiny, Japonia, Korea Południowa i Indie.
  • Przemysłowe wykorzystanie technologii szczelinowania hydraulicznego zmieniło układ sił na rynku surowców energetycznych. Stany Zjednoczone stały się największym na świecie producentem ropy i gazu naturalnego, wyprzedzając Arabię Saudyjska i Rosję.
  • Społeczność międzynarodowa z uwagą obserwuje watykańskie finanse po reformach wprowadzonych przez papieża Franciszka. Poinformowano, że za ubiegły rok deficyt budżetu Stolicy Apostolskiej (czyli centralnych urzędów Kościoła) wyniósł ponad 25 milionów euro. Największą część budżetu stanowią wynoszące 126 mln euro rocznie wydatki na pensje dla 2880 pracowników zatrudnionych w 64 urzędach. Osobny budżet Państwa Watykańskiego zamknął się nadwyżką w wysokości ponad 63 tysięcy euro.
  • Według FAO żywność była najtańsza od 5 lat. Spadek indeksu związany jest przede wszystkim z dużą globalną dostępnością do większości produktów spożywczych. Obecnie żywność jest najtańsza od września 2009 roku, ostatnio tak długa tendencja zniżkowa odnotowana była pod koniec lat dziewięćdziesiątych.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

URLOPY I WAKACJE czyli o tym, że POLACY CORAZ CHĘTNIEJ WYJEŻDŻAJĄ NA URLOP W POJEDYNKĘ. ZA WAKACYJNY WYJAZD PŁACĄ WIĘCEJ NIŻ RODZINY

1/4 wszystkich wyjeżdżających na urlop Polaków to single. W przeciwieństwie do turystów z dziećmi single nastawieni są głównie na zwiedzanie i zabawę. Chętnie wybierają też hotele wyłącznie dla dorosłych. Najpopularniejszy kierunek dla osób podróżujących to Egipt i Wyspy Kanaryjskie.

Podczas urlopu single poszukują przede wszystkim możliwości zwiedzania nowych miejsc, dopiero na drugim miejscu znajdują się takie rozrywki, jak plażowanie czy zabawy w klubach. Chętnie uprawiają też sporty, np. nurkowanie czy kitesurfing. Z raportu Travelplanet.pl wynika, że samotnie znacznie częściej podróżują kobiety niż mężczyźni.

– Single szukają przede wszystkim hoteli, gdzie nie będzie dużo rodzin z dziećmi, wybierają hotele tylko dla dorosłych, a takie są już praktycznie na wszystkich kierunkach, w Egipcie, Turcji czy Chorwacji, również na kierunkach egzotycznych – mówi agencji informacyjnej Newseria Klaudyna Mortka z portalu Wakacje.pl.

Najpopularniejszym kierunkiem podróży wśród singli jest Egipt. Polacy wyjeżdżający na urlop w pojedynkę, zwłaszcza Ci lubiący nurkowanie, najchętniej wybierają takie kurorty, jak Szarm el-Szejk i Hurghada. Osoby nastawione wyłącznie na zwiedzanie chętnie decydują się na wycieczki objazdowe – w ich przypadku najpopularniejsze destynacje to Włochy, Tajlandia i Maroko.

– Kolejny kierunek popularny wśród singli to Wyspy Kanaryjskie, które zapewniają rozrywkę. To jest nastawienie się na poznawanie nowych ludzi, na odpoczynek, na pewną pogodę. Popularne są również kierunki egzotyczne, jak Dominikana, Tajlandia. To kierunki, które single wybierają również objazdowo, ale nastawiają się na hotele tylko dla dorosłych – mówi Klaudyna Mortka.

Biura podróży wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i przygotowują coraz ciekawsze oferty dla osób podróżujących samotnie. W propozycjach dla singli znajdują się hotele, w których można bardzo aktywnie spędzić czas, np. na rozrywkach sportowych lub zabawach klubowych. Wielu touroperatorów stara się też wybierać miejsca noclegowe tylko dla dorosłych lub takie, które mają wydzielone części dla osób podróżujących samotnie i rodzin z dziećmi.

– Wybieramy Egipt, który jest rajem dla nurków. Wybieramy Riwierę Turecką tętniącą życiem czy Wyspy Kanaryjskie, gdzie w hotelach znajdziemy ofertę umożliwiającą nam uprawianie różnego rodzaju sportów, czy to wodnych, czy biegania, gdzie jest bardzo dobra infrastruktura dla osób aktywnych – mówi Klaudyna Mortka.

Wakacje dla singli najczęściej są droższe niż oferty dla osób podróżujących w towarzystwie. Wynika to głównie z wysokich dopłat za pokój jednoosobowy –mogą one sięgać nawet 1/3 całego kosztu wyjazdu. Jest to jedna z przyczyn, dla których single wybierają hotele o niższym standardzie niż rodziny z dziećmi lub pary. Większy koszt urlopu singli wynika też w dużej mierze z tego, że wybierają oni częściej niż pary i rodziny kierunki egzotyczne.

Klaudyna Mortka, Wakacje.pl

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: