Uchodźcy niemile widziani
2015-07-20 12:11
Przeczytaj także: Uchodźcy w Polsce: a co na to internauci?
Między referendum a segregacją
Z badania kontekstu wypowiedzi w IMM wynika, że w wypowiedziach o przyjęciu uchodźców Polacy najczęściej wyrażają obawy natury ekonomicznej. O „podatkach”, „opiece społecznej” i „źródłach utrzymania” przyjętych osób Polacy wspominali ponad 700 razy. Nieco mniejsze, ale równie istotne, wydają się być dla Polaków różnice kulturowe i religijne: o islamie i kwestiach wiary wspominano w niemal 500 komentarzach. Równie często w wypowiedziach niechętnych uchodźcom użytkownicy serwisów społecznościowych wyrażali także obawy związane z zagrożeniem terrorystycznym i przestępczością - w badanym okresie pojawiały się one w ponad 500 komentarzach.
Od 1 do 15 lipca jednym z najczęściej udostępnianych wpisów na Facebooku na temat przyjęcia przez Polskę uchodźców był link do petycji nawołującej o narodowe referendum w tej sprawie - wynika z monitoringu social mediów IMM.
„Ludzie wychowani w nienawiści do Europejczyków i Chrześcijan nie mają prawa wchodzić na nasze ziemie gdy nic o nich nie wiemy” - piszą w opisie wydarzenia organizatorzy akcji. Podkreślają jednocześnie, że „wydarzenie nie ma na celu szerzenia nienawiści na tle rasowym, religijnym, kulturowym” i że „ma na celu ukazanie zagrożenia, jakie niesie ze sobą przyjmowanie na teren Polski imigrantów”. Jak zapewniają organizatorzy, wkrótce mają też rozpocząć się działania poza Facebookiem. „Petycje, organizacja legalnych protestów, kontakt z władzami, politykami wykazującymi chęć poparcia inicjatywy” - czytamy w jednym z komentarzy. Jak dotąd, poparcie dla wydarzenia wyraziło na Facebooku blisko 60 tysięcy osób.
To dużo, w porównaniu do jednego z najbardziej popularnych wpisów wyrażających poparcie dla idei przyjęcia imigrantów. Publikację fanpage'a „Kwestionuję, więc jestem” udostępniło niewiele ponad 4 tysiące osób. „Ponad 70 lat temu Iran przyjął 116 tys. polskich uchodźców. Nikt nie patrzył na to, jaką religię wyznają” - czytamy we wpisie, do którego dołączona jest fotografia polskich dzieci uczących się w szkole w irańskim mieście Isfahan z 1943 r.
fot. mat. prasowe
Screen z Facebooka - Kwestionuję, więc jestem
Publikację fanpage'a „Kwestionuję, więc jestem” udostępniło niewiele ponad 4 tysiące osób
Fotografię można potraktować jako odpowiedź na wywiad z Jarosławem Gowinem przeprowadzony przez Radio Kraków. Polityk zapytany o problem przyjęcia emigrantów opowiedział się za segregacją wyznaniową i wpuszczeniem do Polski jedynie chrześcijan. Na reakcję internautów nie trzeba było długo czekać. Anna Dryjańska, socjolożka i publicystka, zamieściła na Twitterze jednoznaczny graficzny komentarz do kontrowersyjnej wypowiedzi polityka:
fot. mat. prasowe
Komentarz graficzny, który był reakcją na wypowiedź Jarosława Gowina
Polityk uznał, że do Polski powinni być wpuszczani jedynie uchodźcy wyznania chrześcijańskiego.
„Pomagać, ale nie przyjmować”
Jak wynika z ostatnich badań CBOS, trzy czwarte Polaków uważa, że nasz kraj powinien udzielać schronienia osobom prześladowanym w swoich krajach za przekonania i działalność polityczną, lecz 15 proc. sprzeciwia się przyjmowaniu uchodźców. W mediach społecznościowych, które ugruntowały swoją pozycję łącznika zwolenników tych samych poglądów i idei, oraz środka, który nagłośnić może każdą, nawet najbardziej kontrowersyjną opinię, dominuje jednak krytyka i chłodna rezerwa. Głośne i często radykalne głosy sprzeciwu kontra wątłe i nieśmiałe protesty obrońców. Tak wygląda obecnie internetowa dyskusja na temat przyjęcia przez Polskę uchodźców z Afryki.
O badaniu:
Analizie poddano publikacje w mediach społecznościowych oraz portalach internetowych zawierające zwroty takie jak „przyjęcie uchodźców” i „przyjęcie emigrantów” oraz zwroty bliskoznaczne, wraz z odmianą gramatyczną. Badanie oparto na publikacjach z okresu 01.07.2015 – 15.07.2015.
Łukasz Jadaś, Ekspert ds. Badań Internetu Social Mediów,
![Uchodźcy a rynek pracy: fakty i mity [© Jonathan Stutz - Fotolia.com] Uchodźcy a rynek pracy: fakty i mity](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/uchodzcy/Uchodzcy-a-rynek-pracy-fakty-i-mity-164198-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)