eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyMałe firmy - prognozy II kw. 2015

Małe firmy - prognozy II kw. 2015

2015-07-23 11:48

Małe firmy - prognozy II kw. 2015

Wśród mikrofirm duży optymizm, chcą inwestować i zatrudniać © peshkov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (15)

Dobra passa wśród prowadzących działalność gospodarczą trwa – wynika z badania nastrojów wśród mikroprzedsiębiorców w II kwartale 2015 roku, przeprowadzonego przez Grupę Idea Banku. Większość z ankietowanych spodziewa się wzrostu obrotów, rekordowo wysoki odsetek planuje inwestycje. I – co najważniejsze – ten optymizm utrzymuje się na poziomie bardzo zbliżonym do zanotowanego w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku.

Przeczytaj także: Małe firmy - prognozy I kw. 2015

Utrzymuje się wysoki poziom optymizmu wśród najmniejszych przedsiębiorstw. Spośród właścicieli mikrofirm, którzy wzięli udział w badaniu nastrojów, przeprowadzonym przez Grupę Idea Banku w dniach 12 maja -19 czerwca 2015 na próbie 500 osób prowadzących działalność gospodarczą, aż 63% spodziewa się wzrostu obrotów. 30% ankietowanych oceniło, że obroty w ich biznesie będą identyczne jak w roku 2014. Pesymistów, którzy obawiali się spadku wpływów, było 7%.

Jednak tak suchy komunikat, jak ten powyższy, nie oddaje w pełni skali poprawy sytuacji, jaką widać wśród najmniejszych przedsiębiorców. Dlatego nad powyższymi danymi warto zatrzymać się nieco dłużej.

Optymistów nadal dużo, a pesymistów nie przybywa


Najmniejsi przedsiębiorcy rzadko snują dłuższe plany i rzadko posługują się różnego rodzaju wskaźnikami czy miernikami, które służą do oceny sytuacji firmy. Praktycznie więc się nie zdarza, aby analizowali stan swojego biznesu poprzez relację osiąganych wyników do tych zapisanych w planie. Za każdym razem patrzą na sytuację poprzez pryzmat bieżących wyników – jeśli sytuacja w danym kwartale jest na tyle dobra, że pozwala snuć nadzieje na zwiększenie przychodów, wyrażają swój optymizm, ale jeśli w kolejnym poziom sprzedaży pikuje, wówczas natychmiast stają się ostrożniejsi w ocenach.

To zjawisko było widoczne zwłaszcza w roku 2014, kiedy to na początku roku poziom optymizmu wśród przedsiębiorców był najwyższy w historii badania, a później z kwartału na kwartał wyraźnie malał.

fot. mat. prasowe

Prognoza obrotów firmy w 2015 r.

Niemal 2/3 badanych spodziewa się większych obrotów niż przed rokiem.


Na razie można mówić o pewnym rodzaju powtórki z roku 2014, jako że po bardzo optymistycznym I kwartale, w II widać już pogorszenie nastrojów. Tyle, że jest ono niewielkie – bo odsetek przedsiębiorców oczekujących wzrostu przychodów w II kw. 2015 r. na poziomie 63% to trzeci pod względem wysokości wynik w historii badania. Lepiej było tylko w I kw. 2014 r., kiedy to oczekujących wzrostu przychodów było prawie 68%, oraz w I kw. 2015 r., gdy optymiści stanowili 66% badanych.

Jeśli jednak przyjrzeć się wynikom drugich kwartałów w poprzednich edycjach badania, okazuje się, że tegoroczny jest spośród nich najlepszy. Obecnie optymistów jest o 4% więcej niż rok temu, o 12% więcej niż w II kwartale 2012 r. i aż o 15% więcej niż w II kwartale 2013 r.

fot. mat. prasowe

Prognoza obrotów firmy w danym roku

Grono optymistów rośnie - obecnie jest ich o 4% więcej niż przed dwunastoma miesiącami.

Ale nie tylko stosunkowo niewielki spadek liczby optymistów, jaki zanotowano w trakcie badań w II kwartale 2015 roku, świadczy o tym, że tegoroczna wiosna dla najmniejszych przedsiębiorców była wyjątkowa. Bo w badaniach przeprowadzonych w II kwartale odsetek pesymistów jest nieco mniejszy (różnica wynosi ułamek procenta) niż w pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku. Było ich niespełna 7%.

fot. mat. prasowe

Odsetek przedsiębiorców oczekujących spadku przychodów w bieżącym roku

Grono pesymistów, którzy w bieżącym roku spodziewają się spadków, sięga zaledwie 7 procent.


Jak zwykle w przypadku mikrofirm, pozytywna ocena perspektyw własnej firmy nie przekłada się na postrzeganie sytuacji gospodarczej w kraju i odwrotnie. Działają tutaj dwa czynniki – mianowicie dla najmniejszego przedsiębiorcy „gospodarka” to przede wszystkim jego otoczenie. Jeśli na rynku, na którym funkcjonuje, widać poprawę, jeśli dostrzegają ją członkowie rodziny i znajomi przedsiębiorcy, wówczas i on formułuje pozytywne oceny. Kiedy jednak w najbliższym otoczeniu widać pogorszenie, przedsiębiorca także postrzega sytuację negatywnie.

Chłodniej o perspektywach gospodarki


Do tego dochodzi także wpływ mediów, zwłaszcza w okresach, kiedy są one pilniej obserwowane. A II kw. to okres wyborów prezydenckich, w trakcie którego większość kandydatów dość negatywnie odnosiła się do sytuacji gospodarczej kraju. Te informacje również mogły trafić do przedsiębiorców i odbić się na ich postrzeganiu rzeczywistości.
W rezultacie ocena perspektyw gospodarczych kraju wypada umiarkowanie. Tylko 26% ankietowanych oczekuje przyspieszenia gospodarczego, zaś spowolnienia obawia się aż 17% badanych. Zdecydowanie najwięcej jest tych, którzy liczą na wzrost PKB na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego.

fot. mat. prasowe

Prognozy wzrostu gospodarczego w 2015 r.

Niemal połowa respondentów sądzi, że tegoroczny wzrost gospodarczy utrzyma się na poziomie z zeszłego roku.


 

1 2 ... 4

następna

Światowi CEO i ich wyzwania

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: