Ile żyją polskie firmy?
2015-07-24 11:27
Przeczytaj także: Likwidacja firmy i otwarcie nowej. A co ze starą?
Co trzecia dożywa pięciu lat
Najczęściej swoich 5 urodzin dożywały firmy uruchomione w roku 2005. Aż 33% z całej populacji działało dłużej niż 5 lat. Bardzo zbliżony pod względem żywotności osiągnęły firmy założone w 2008 r. – pięciu lat dożyło blisko 33% całej populacji. Najgorzej zaś radziły sobie firmy zakładane w roku 2002 – zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo z tego rocznika działało więcej niż 5 lat.
fot. mat. prasowe
Odsetek firm które działały dłużej niż 5 lat
Forma prawna ma znaczenie
Jednym z czynników, które decydują o żywotności firmy, jest jej forma prawna. Z danych GUS wynika, że znacznie bardziej trwałe są przedsiębiorstwa, które posiadają osobowość prawną (a więc np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy akcyjne).
fot. mat. prasowe
Przeżywalność firm mających osobowość prawną
Znacznie gorzej wygląda przeżywalność firm bez osobowości prawnej, a więc jednoosobowych działalności gospodarczych. Te szybciej znikają z rynku.
fot. mat. prasowe
Przeżywalność firm bez osobowości prawnej
Choć firmy z osobowością prawną częściej niż te założone przez osoby fizyczne kończą 1 rok życia, to w ostatnich latach przeżywalność tych ostatnich mocno się poprawiła. Raz – w roku 2009 – była nawet wyższa niż spółek it. Jednak znacznie mniejszy odsetek firm bez osobowości prawnej dożywa 3 urodzin niż przedsiębiorstw mających formę prawną (różnica wynosi od 20 do 30 pkt. proc. na korzyść firm z osobowością prawną. Jeszcze gorzej wygląda to porównanie pod względem firm o stażu dłuższym niż 5 lat. O ile co druga z firm mających osobowość prawną działa dłużej niż 5 lat, to w przypadku przedsiębiorstw zakładanych przez osoby fizyczne udaje się to niespełna 1 na 3.
Oczywiście, wytłumaczeniem większej żywotności firm posiadających osobowość prawną jest to, że zwykle wymagają one większego kapitału, więc ich tworzenie jest poprzedzone dokładniejszą analizą rynku, a na dodatek zazwyczaj na początku działalności mają one zapewnione finansowanie. Tymczasem w przypadku przedsiębiorców, będących osobami fizycznymi, o założeniu firmy czasem decyduje przypadek, konieczność życiowa albo pragnienie „zostania przedsiebiorcą”, za czym często nie idzie odpowiednia analiza czy przygotowanie, a zwłaszcza zasoby finansowe. Często właśnie brak kapitału po uruchomieniu firmy jest przyczyną jej zamykania.
Jest jeszcze jeden powód, dla którego firmy z osobowością prawną są trwalsze. Wiele z nich bowiem to jednoosobowe działalności gospodarcze, które odniosły sukces i ze względu na rozwój wymagają zmiany formy prawnej na taką, która posiada osobowość prawną. W statystyce mamy do czynienia z powstaniem jednej firmy i zamknięciem działalności, choć faktycznie chodzi o kontynuację tej ostatniej w innej formie.
Marek Siudaj,
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)