Europa: wydarzenia tygodnia 30/2015
2015-07-25 23:29
Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 29/2015
- Grecja spłaciła swoje bieżące należności wobec Europejskiego Banku Centralnego w kwocie 4,2 mld euro (chodzi tu o 3,5 mld euro tytułem wykupu zapadalnych greckich obligacji oraz o 700 mln euro odsetek). Wcześniej także Międzynarodowy Fundusz Walutowy ogłosił, że Grecja spłaciła całość swych zaległości wobec niego w kwocie około 2 mld euro. Jednak trzeba wyjaśnić, że stało się to możliwe po otrzymaniu przez Ateny od Unii Europejskiej pożyczki pomostowej w kwocie 7,16 mld euro z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM).
- KE przyjęła kolejny pakiet działań, które mają pomóc w realizacji wartego 315 mld euro planu inwestycyjnego Jean-Claude'a Junckera. Ma on wesprzeć szereg projektów inwestycyjnych, którego celem jest zwiększenie liczby miejsc pracy w Europie. Jak wiadomo w czerwcu Parlament Europejski przyjął przepisy ustanawiające Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFIS).
- Wg szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde dalsza pomoc dla Grecji MFW uzależnia od restrukturyzacji jej długu.
- Od 2 lat kontynuowane są negocjacje nad przygotowaniem umowy dot. Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) pomiędzy UE a USA. Kilka dni temu zakończyła się dziesiąta runda tych negocjacji. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że wg wewnętrznego dokumentu z końca kwietnia zakładany wcześniej cel zakończenia negocjacji do końca 2015 roku jako "iluzoryczny". Wszystko wskazuje na to, że jest szansa, aby zakończyć negocjacje do końca 2016 r. chociaż będzie to bardzo trudne. Poważne problemy są sygnalizowane w szeregu dziedzinach takich jak np. zamówienia publiczne, usługi, rolnictwo, energia, czy harmonizacja systemów regulacyjnych. Ważne jest jednak, aby zakończyć negocjacje przed upływem kadencji prezydenta Baracka Obamy (druga kadencja Obamy kończy się w styczniu 2017 r.).
- Grecja osiągnęła porozumienie z wierzycielami. W rezultacie agencja ratingowa Standard & Poor's podniosła rating długoterminowego długu Grecji do poziomu CCC+ z dalszą perspektywą określaną jako stabilna.
- Portugalski rząd objął amnestią 300 tys. zwykłych obywateli i firm, które nie spłacały swoich zobowiązań. Umorzenia długów były warunkiem postawionym przez Unię Europejską i MFW w 2011 roku, gdy Portugalia ubiegała się o 78 mld euro pożyczki.
- Węgierski Bank centralny na Węgrzech obniżył stopy procentowe o 15 pb. Główna stopa procentowa wynosi po tej obniżce 1,35 proc.
- KE podjęła decyzję żądając od francuskiego koncernu EDF zwrotu , że firma EDF 1,37 mld euro, które otrzymała w ramach niedozwolonej pomocy publicznej, Francuski koncern nie oprotestował tej decyzji. EDF to główny dostawca energii elektrycznej we Francji.
- Gazprom poinformował, że zgodnie ze swoimi pierwotnymi planami, zamierza rozbudować Gazociąg Północny o dwie dodatkowe nitki.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
SIMPLE PLANUJE EKSPANSJĘ NA RYNKI ZAGRANICZNE
Spółka Simple prowadzi wstępne rozmowy na temat wdrożenia swoich rozwiązań informatycznych w krajach UE. Chodzi o uniwersalne, niewymagające lokalizacji systemy front office dla wyższych uczelni oraz szpitali. Kraje będące w kręgu zainteresowań należą do Unii Europejskiej, więc podobnie jak Polska korzystają z unijnego budżetu. Przedstawiciel spółki nie chce jednak zdradzać na jakich rynkach prowadzone są rozmowy. Niemniej jednak zaznacza, że efekty tych rozmów będą widoczne w 2016 roku.
– Do tej pory eksploatowaliśmy efektywnie rynek polski – zauważa Przemysław Gnitecki, prezes zarządu oferującej rozwiązania informatyczne głównie dla klientów instytucjonalnych spółki Simple – Natomiast widzimy także potencjał za granicą, Już w tej chwili prowadzimy rozmowy na temat możliwości wdrożenia tam naszych rozwiązań.
Chodzi przede wszystkim, jak informuje Przemysław Gnitecki, o systemy front office (miejsce, gdzie odbywa się pierwszy kontakt klienta z pracownikiem), przeznaczone dla wyższych uczelni, obejmujące obsługę toku studiów oraz kadry naukowej. Ale w grę wchodzą także oferowane przez przedsiębiorstwo rozwiązania dla służby zdrowia (przede wszystkim szpitali), dotyczące obsługi ruchu chorych i wszystkich procesów z tym związanych.
– Widzimy możliwości wdrożenia naszych rozwiązań w zagranicznych odpowiednikach polskich instytucji, jednostkach opieki zdrowotnej i odpowiadających za szkolnictwo wyższe – przekonuje prezes Gnitecki. – Rynki np. południowo-wschodnie mają pod tym względem duży potencjał i co ważne, również dofinansowanie, ponieważ znajdują się w UE.
– Oczywiście trudniej jest prowadzić taką sprzedaż, bo wymaga to nawiązania partnerstw, zbudowania relacji biznesowych – tłumaczy prezes Gnitecki. – Natomiast już rozpoczęliśmy pracę i mam nadzieję, że w przyszłym roku będą pierwsze efekty.
Istotne jest, jak zauważa prezes zarządu, że oferowane przez spółkę systemy są dość uniwersalne i nie wymagają zgodności z prawem lokalnym ani dużej adaptacji, jak w przypadku systemów ERP (enterprise resource planning, czyli planowanie zasobów przedsiębiorstwa).
– Nasze rozwiązania są związane z obsługą front office’ową instytucji – tłumaczy prezes spółki Simple – Wiadomo, że zarówno w przypadku szpitali, jak i uczelni wygląda to bardzo podobnie w różnych krajach.
W I kwartale br. przychody Simple SA wyniosły nieco ponad 15 mln zł i były wyższe o około 40 proc. niż w tym samym okresie 2014 roku. Spółka wypracowała również lepszy zysk netto niż w roku ubiegłym. Wynosi on 440 tys. zł.
Przemysław Gnitecki, prezes zarządu Simple
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)