eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaEuropa: wydarzenia tygodnia 31/2015

Europa: wydarzenia tygodnia 31/2015

2015-08-02 20:45

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 30/2015

  • Według Eurostat-u w czerwcu stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 11,1 proc. (podobnie jak w miesiącu poprzednim). Przeciętna stopa bezrobocia w 28 krajach UE wyniosła 9,6 proc. (wobec 9,6 proc. w poprzednim miesiącu). Najwyższy poziom bezrobocia jest w Hiszpanii (22,5 proc.) najniższy w Niemczech (6,4 proc.). W Polsce stopa bezrobocia wyniosła 7,7 proc. wobec 7,8 proc. w maju (według klasyfikacji Eurostat-u).
  • Według Eurostat-u ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły w lipcu o 0,2 proc. r/r.
  • Grecja jest w trakcie negocjacji z wierzycielami na temat nowej pożyczki. Tym razem chodzi o prawie 86 mld euro. Wiele jednak wskazuje na to, że do przyszłego miesiąca nie uda się zakończyć negocjacji w sprawie warunków udzielenia tej pomocy.
  • W ostatnich dniach niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble przedstawił pogląd, który zmusza do zastanowienia. Obawia się on, że "rosnące polityczne znaczenie Komisji Europejskiej utrudni jej niezależne wykonywanie swych statutowych zadań". Według "FAZ" Schaeuble stawia do rozważenia rozdzielenie tradycyjnych zadań KE, która ma stać na straży przestrzegania unijnych traktatów, od jej co raz aktywniejszej politycznej działalności. Analitycy przypisują niemieckiemu ministrowi wypowiedź, z której wynika sugestia, aby "czuwanie nad przestrzeganiem unijnych zasad konkurencji oraz reguł rynku wewnętrznego niezależnym instytucjom", zamiast KE. Wiele wskazuje na to, że wypowiedź niemieckiego ministra finansów zainicjuje w UE dyskusję, która wg "FAZ" będzie ważnym tematem w trakcie holenderskiego przewodnictwa w UE w pierwszej połowie 2016 roku. Podzielam pogląd, że ważnym będzie doprecyzowanie reguł, które pozwolą na utrzymanie w działalności KE właściwej równowagi między funkcją polityczną a rolą strażnika traktatów.
  • Niebezpieczne dla Polski plany dotyczące reformy strefy euro. Francja proponuje ściślejszą integrację Eurolandu z osobnym budżetem. Ten plan podchwyciły ostatnio także Niemcy. Nie ulega wątpliwości, że wejście tej koncepcji w fazę realizacyjną oznacza mniejsze fundusze w przyszłości także dla Polski i faktyczne usankcjonowanie podziału Unii. Dziś już wiemy, że o tym pomyśle będą rozmawiać ministrowie finansów strefy euro, a także całej Wspólnoty. Paryż nie ukrywa, że osobny budżet pociągnąłby stworzenie stanowiska ministra finansów Eurolandu, osobnego rządu Eurolandu, a nawet osobnego parlament.
  • Według ekspertów Międzynarodowego Funduszu Walutowego poprawia się perspektywa rozwoju gospodarczego strefy euro. To skutek spadających cen ropy i słabego euro, a także działań Europejskiego Banku Centralnego. W 2015 roku wzrost gospodarczy w eurostrefie wyniesie 1,5 proc., a w przyszłym roku wzrost ma wynieść 1,7 proc. Jednak ta prognoza nie ma charakteru w pełni optymistycznego, bo wg analityków gospodarka na starym kontynencie nie jest do końca stabilna. Niepewność wynika z kryzysu greckiego i z napięcia geopolitycznego, a także z wysokiego poziomu bezrobocia, szczególnie wśród młodych. Eksperci nie wykluczają pogrążenia się gospodarki eurostrefy w kilkuletnią stagnację.
  • PKB Wielkiej Brytanii w II kw. wzrósł o 0,7 proc. kw/kw, oraz o 2,6 proc. r/r .
  • Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Ch. Lagarde wyraziła pogląd, że restrukturyzacja długu Grecji jest nieunikniona, a nawet niezbędna. Pogląd ten zyskuje obecnie coraz szerszą akceptację.
  • Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (European Automobile Manufacturers' Association) VW-niemiecki koncern zwiększył sprzedaż na krajowym rynku i w Europie Zachodniej o ponad sześć procent, a sprzedaż Toyoty w Europie wzrosła w tym okresie o 5,7 proc. W pierwszej połowie roku Volkswagen sprzedał 5,04 milionów au, a Toyota poinformowała, że do końca czerwca sprzedała 5,02 milionów pojazdów, natomiast General Motors Co., trzeci pod względem sprzedaży na świecie producent aut, poinformował na początku lipca, że globalna sprzedaż spadła w pierwszej połowie o 1,2 procent do 4,86 milionów pojazdów.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Lifestyle: My mężczyźni zajmujemy się wielką polityką, ale to... KOBIETY DECYDUJĄ O PODRÓŻACH

Organizacja zagranicznej podróży czy wakacyjnego wyjazdu w coraz większej mierze zależy od kobiet. Decydują one już nie tylko o wyborze destynacji czy hotelu, ale także o sposobie dotarcia na lotnisko i terminie rezerwacji miejsca parkingowego dla samochodu...

Kobiety coraz częściej zajmują się organizacją zagranicznego wyjazdu, decydując już nie tylko o wyborze kraju, regionu czy konkretnego hotelu, ale także o tak pozornie prozaicznych rzeczach jak rezerwacja miejsca parkingowego przy lotnisku. Wpisuje się to w trendy od dawna panujące na Zachodzie, gdzie coraz lepiej wykształcone i bardziej mobilne kobiety podejmują większość decyzji podróżniczych, zarówno w przypadku wyjazdów rodzinnych, jak i we dwoje ze swoim partnerem

Polacy chętnie wyjeżdżają na zagraniczne wakacje, nawet tylko na kilka dni. Jak wynika z sondażu CBOS, w 2014 roku zwiększyła się liczba wyjeżdżających za granicę w celach wypoczynkowych lub turystycznych. Największą popularnością cieszą się obecnie kraje europejskie – Niemcy, Chorwacja, Czechy, Hiszpania, Węgry, Włochy, Wielka Brytania. Wyjeżdżający poza Stary Kontynent turyści najchętniej udają się do Turcji.

Internet stał się ważnym narzędziem w planowaniu podróży, umożliwiając poszukiwanie informacji oraz zamawianie pełnej gamy usług turystycznych. Coraz częściej służy też do kompleksowego zakupu usług, włącznie z rezerwacją i płatnością. Widać wyraźnie, że za zmianą pokoleniową idą zmiany w podejściu płci do nowych technologii.

Jak mówi Piotr Macierzyński, prezes START Parking, wcześniej to mężczyźni dominowali w obcowaniu z Internetem. Teraz tę rolę przejmują kobiety. Jednak mimo iż kobiety częściej interesują się szczegółami oferty, to i tak ostatecznie zlecają rezerwację mężczyznom.

Piotr Macierzyński

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: