Przyszłość analityki w omnichannel
2015-08-05 11:30
Przyszłość analityki w omnichannel © vlights
Przeczytaj także: Omnichannel. Tego nie można lekceważyć
Dla marketera kluczowe jest zatem znalezienie Zero Moment of Truth, czyli momentu, w którym klient podejmuje wstępną decyzję o zakupie. Klienci poszukują informacji na blogach i forach, porównują oferty w porównywarkach cen, radzą się znajomych czy innych użytkowników w mediach społecznościowych. W międzyczasie trafiają na listę odbiorców kampanii RTB, remarketingowych, spersonalizowanych mailingów. Zanim więc dotrą do półki z produktem, czy to będzie online czy offline, decyzja o zakupie, a nie o tym, gdzie go dokonać, już jest podjęta.Marketerzy docierają do klienta różnymi kanałami komunikacji, jak np. poprzez działania SEO, PPC, display, RTB, e-mail, social media, content marketing, afiliację, aplikacje rabatowe, a także za pośrednictwem telewizji, radia i działań out-doorowych, które składają się na omnichannel. Przed marketerami stoją więc dwa wyzwania. Z jednej strony – prowadzić spójną i angażującą komunikację w różnych kanałach. Z drugiej – zmierzyć wszystkie punkty styku klienta z firmą.
W omnichannel do śledzenie ścieżki klienta od pierwszego kontaktu do zakupu przydatna będzie analityka. Pozwoli znaleźć odpowiedzi na pytania, z jakimi mediami wszedł w interakcje, ile razy, jak długo, co go zainspirowało, a co przekonało. Ostatecznie wiemy, jaki jest profil klienta, ścieżka zakupu, koszt pozyskania transakcji, wartość klienta w czasie i –last but not least – zwrot z inwestycji. Nowa analityka to analityka proaktywna, a bardziej wnioskowanie i prognozowanie. Dane stanowią podstawę do decyzji, jaki przekaz, na którym etapie ścieżki i do której grupy odbiorców należy skierować, aby współczynnik konwersji rósł.
Z czym się mierzymy… i jak mierzymy:
- Poprawne gromadzenie danych w zakresie, które umożliwi wnioskowanie. Najprościej mówiąc sprawdzamy czy nasze narzędzie analityczne poprawnie rejestruje liczbę wizyt na stronie, zaangażowanie użytkowników oraz liczbę konwersji/transakcji/przychodu.
- Oznaczanie kampanii. W przypadku prowadzonej kampanii mailingowej, brak znaczników kampanii w adresie URL jest błędem. Złe rozpoznanie źródła ruchu to złe wnioski o jego skali, intencji i skuteczności. To złe alokowanie budżetów mediowych i niespełnione oczekiwania co do rentowności działań.
- Ruch mobilny i aplikacje mobilne. Jeśli nie zmierzymy oraz nie ocenimy udziału i wartości ruchu mobilnego w działaniach, zgubimy istotną cześć aktywności naszych klientów. Prowadzi to do błędnych wniosków i nieefektywnych decyzji marketingowych. Dodatkowo, algorytm Google nie sprzyja stronom niedostosowanym do urządzeń mobilnych i obniża ich ranking.
- CRM. Nowoczesne organizacje dysponują danymi o kliencie, które warto zintegrować z danymi w narzędziu analitycznym np. Google Analytics Universal. Są to dane o kliencie, historii zakupów i ich wartości oraz o wcześniejszych formach kontaktu. Zgromadzone dane pozwolą lepiej ocenić wartość klienta i zbudować profil, który może zostać wykorzystany w dalszych działaniach marketingowych.
- ROPO (Research Online Purchase Offline) . Wielu konsumentów przed dokonaniem zakupu szuka odpowiednich produktów w Internecie, a następnie dokonuje zakupu w sklepie stacjonarnym lub odwrotnie. Na ogół kupują tam, gdzie produkt jest tańszy. Obecnie rośnie udział w rynku sprzedaży online i zmienia się funkcja sklepów stacjonarnych. Chodzi nie tylko o to, by sprzedać, ale pokazać, zaangażować, wyjść naprzeciw oczekiwaniom klienta. Podstawowym błędem, jaki można popełnić, to traktować klienta online inaczej niż kupującego offline. Coraz częściej to jest ta sama osoba.
- TV tracking. Efekt? Wzrasta ruch na stronie internetowej w czasie i po emisji reklamy/programu dotyczącego danego produktu/usługi/firmy.
Wybrane narzędzia analityczne potrafią zmierzyć wpływ kampanii telewizyjnych na ruch na stronie, jednak takie usługi, w pełnym wymiarze na rynku polskim są jeszcze ograniczone. Nie oznacza to, że wpływ mediów tradycyjnych nie może zostać zmierzony dostępnymi na rynku narzędziami.
fot. vlights
Przyszłość analityki w omnichannel
Karolina Lejman - Rosińska, ekspert , Digital Analytics Business Manager, Bluerank
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)