Koniunktura gospodarcza w Polsce II kw. 2015
2015-08-05 12:52
![Koniunktura gospodarcza w Polsce II kw. 2015 [© ra2 studio - Fotolia.com] Koniunktura gospodarcza w Polsce II kw. 2015](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-Polsce-II-kw-2015-161007-200x133crop.jpg)
Koniunktura gospodarcza w Polsce II kw. 2015 © ra2 studio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza w Polsce II kw. 2014
Głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w drugim kwartale był popyt krajowy, a popyt zagraniczny dynamikę wzrostu jeszcze dodatkowo pobudzał. Tempo wzrostu popytu krajowego w drugim kwartale Instytut szacuje na 3,1 proc. Stanowi to nieznaczną poprawę w porównaniu z pierwszym kwartałem, w którym nastąpiło załamanie dynamiki popytu krajowego. Spośród składników popytu krajowego, najwyższą dynamiką w drugim kwartale odznaczały się nakłady brutto na środki trwałe, czyli wydatki inwestycyjne.W okresie od kwietnia do czerwca wzrosły one o 10,2 proc. Jest to wynik nieznacznie słabszy od osiągniętego w pierwszym kwartale, ale pamiętać należy, ze wówczas wpływały na niego w dużej mierze warunki meteorologiczne, czyli łagodna zima, co pozwalało na podejmowanie znacznie większego zakresu prac budowlanych niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Stosunkowo wysokie tempo przyrostu nakładów inwestycyjnych w pierwszej połowie roku jest wyraźną oznaką korzystnej koniunktury makroekonomicznej oraz optymistycznym prognostykiem dynamiki wzrostu gospodarczego w nadchodzących kwartałach. Nieco szybciej niż w pierwszym kwartale wzrastało spożycie ogółem oraz jego największa składowa – spożycie indywidualne, czyli konsumpcja. Tempo wzrostu tych agregatów w drugim kwartale Instytut szacuje odpowiednio na 3,3 oraz 3,5 proc.
W ujęciu sektorowym najszybciej rozwijającą się częścią gospodarki był w drugim kwartale, podobnie jak trzy miesiące wcześniej, przemysł. Tempo wzrostu wartości dodanej w przemyśle wyniosło 4,3 proc., a produkcji sprzedanej przemysłu 3,9 proc. Nieco wolniej niż w przemyśle wzrastała wartość dodana w budownictwie. Tempo jej wzrostu w drugim kwartale Instytut szacuje na 3,8 proc., podczas gdy produkcja sprzedana budownictwa wzrosła o 2,1 proc. Zarówno przemysł, jak i budownictwo wzrastały zatem wolniej niż w pierwszym kwartale. Nieznaczny wzrost dynamiki od-notowano natomiast w usługach rynkowych. Według szacunków Instytutu, wartość dodana w usługach rynkowych zwiększyła się o 3,6 proc.
Tempo wzrostu eksportu (w ujęciu rachunków narodowych) było w drugim kwartale wyższe niż tempo wzrostu importu. W ocenie Instytutu, eksport wzrósł w tym czasie o 8,2 proc., a import o 6,8 proc. Oznacza to poprawę salda handlowego Polski z zagranicą, które w pierwszej połowie roku było dodatnie. W uproszczeniu oznacza to, że wyeksportowano z Polski dobra i usługi o wyższej wartości, niż do Polski importowano. Obrotom handlowym kraju nie zaszkodziła w znaczący sposób aprecjacja kursu złotego względem euro w porównaniu z pierwszym kwartałem. Względem dolara amerykańskiego odnotowano natomiast stabilizację kursu złotego. Średni kurs euro do złotego w drugim kwartale wzrósł o 2,4 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem, a średni kurs dolara wzrósł o 0,5 proc.
fot. mat. prasowe
Stopa bezrobocia w Polsce
Pod koniec czerwca br. stopa bezrobocia w naszym kraju sięgała 10,3 proc., co oznacza jej spadek o 1,7 proc względem analogicznego okresu 2014 r.
Stopa bezrobocia na koniec pierwszego półrocza wyniosła 10,3 proc. Oznacza to jej spadek o 1,4 punktu procentowego w porównaniu z końcem pierwszego kwartału oraz o 1,7 punktu procentowego w porównaniu z sytuacją sprzed roku. Spa-dek stopy bezrobocia w stosunku do końca marca po części stanowi zjawisko sezonowe, jednak w głównym stopniu jest skutkiem obserwowanego ożywienia gospodarczego, co potwierdza również spadek stopy bezrobocia w stosunku do czerwca 2014 roku. Spadkowi stopy bezrobocia towarzyszył wzrost liczby zatrudnionych w gospodarce. Według szacunków IBnGR przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej wzrosło w drugim kwartale o 1,2 proc.
fot. mat. prasowe
Kwartalne tempo wzrostu PKB
Tempo wzrostu polskiego produktu krajowego brutto ma sięgnąć w 2015 roku 3,7 proc.
Korzystną charakterystyką rynku pracy w drugim kwartale była również stosunkowo wysoka dynamika przeciętnego realnego wynagrodzenia brutto. Tempo wzrostu wynagrodzeń w tym okresie Instytut szacuje na 4,2 proc., co było wynikiem nieco niższym w porównaniu z tempem obserwowanym w pierwszym kwartale.
fot. mat. prasowe
Inflacja w Polsce
Prognozy IBnGR przewidują, że w nadchodzących trzech miesiącach ciągle będzie utrzymywać się w Polsce deflacja.
![Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2016 [© taa22 - Fotolia.com] Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2016](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-Polsce-I-kw-2016-175122-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)