eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZatrudnianie cudzoziemców wychodzi z niszy?

Zatrudnianie cudzoziemców wychodzi z niszy?

2015-08-07 09:40

Zatrudnianie cudzoziemców wychodzi z niszy?

Pracodawcy zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników z Ukrainy © igor - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ci pracownicy, którzy obawiają się, że ich miejsce w firmie mógłby zająć obcokrajowiec, mogą spać spokojnie. Z najnowszego badania Work Service wynika bowiem, że 93% polskich pracodawców nie zatrudnia osób z zagranicznym paszportem, ponieważ - jak przeważnie deklaruje - zaspokaja swoje potrzeby kadrowe Polakami. Ten trend może jednak ulec zmianie - 12 procent respondentów nie wyklucza zatrudnienia cudzoziemców w perspektywie najbliższego roku - to dwukrotnie większa rzesza osób od tej, która dziś deklaruje posiadanie w firmie specjalistów z zagranicy.

Przeczytaj także: Zatrudnianie cudzoziemców: coraz więcej nadużyć

Z badania zrealizowanego przez Work Service S.A. wynika, że obecnie niewiele ponad 7 proc. polskich przedsiębiorstw zatrudnia osoby legitymujące się zagranicznym paszportem. W przeważającej części przypadków (23 proc.) są to duże firmy (powyżej 249 pracowników), a rzadziej małe biznesy, wśród których zatrudnienie obcokrajowców deklaruje jedynie 5%. Jeżeli przyjrzeć się branżom, to okaże się, że zatrudnianie specjalistów innej narodowości niż Polacy najczęstsze jest w sektorze usługowym (11 proc.), a w pozostałych obszarach takich jak handel, sektor publiczny i produkcja aktualne zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy kształtowało się na porównywalnym poziomie (odpowiednio 5,9, 5,2 oraz 4,7 proc.).

Dlaczego nie zatrudniamy obcokrajowców?


Jak się okazuje, lwia część pracodawców (76 proc.) nie zatrudnia imigrantów, ponieważ nie ma takiej potrzeby - pracownicy z Polski w pełni im wystarczają. Dostępność wykwalifikowanych, kompetentnych i dyspozycyjnych kandydatów z kraju eliminuje potrzebę sięgania po pracowników z innych rynków. Kolejnym istotnym powodem, który wymieniali pracodawcy jest po prostu brak obcokrajowców chętnych do pracy w Polsce – blisko 70 proc. firm twierdzi, że nie otrzymuje aplikacji od takich kandydatów. Ponad 40 proc. wskazało, że nie prowadzi dodatkowych rekrutacji skierowanych do pracowników z zagranicy. Co ciekawe, pomimo że polscy pracodawcy nie widzą przeszkód w zatrudnianiu obcokrajowców jeśli zajdzie taka potrzeba, niemal 30 proc. stwierdza niedostosowanie firmy do multikulturowego modelu współpracy.

Polscy pracodawcy patriotycznie podchodzą do kwestii zatrudnienia. Jeśli tylko to możliwe, chętniej dadzą pracę rodzimym pracownikom niż obcokrajowcom. Jest to racjonalna strategia, oparta na dużej dostępności kapitału ludzkiego na polskim rynku pracy. Jednak w kolejnych latach, w wyniku zmian demograficznych oraz emigracji z Polski, możemy mieć do czynienia ze znaczącymi niedoborami pracowniczymi, co będzie wymuszało większe otwarcie na imigrantów. Dlatego jednym z ważniejszych wyzwań dla polskich przedsiębiorstw w nadchodzących latach będzie stworzenie bardziej multikulturowych firm i środowisk pracy – podkreśla Tomasz Misiak, Prezydent Rady Nadzorczej Work Service S.A. W wybranych grypach zawodowych i regionach pracodawcy już dziś zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników np. z Ukrainy, którzy wypełniają deficyty pracownicze tam, gdzie brakuje chętnych do pracy wśród Polaków. To dopiero początek zmian w tym zakresie. – dodaje Tomasz Misiak.

fot. mat. prasowe

Powody niezatrudniania obcokrajowców

3/4 pracodawców nie zatrudnia obcokrajowców, ponieważ zaspokajają potrzeby kadrowe pracownikami z Polski.


Regiony, które dają pracę obcokrajowcom


Zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy jest zróżnicowane w zależności od regionu działalności danego przedsiębiorstwa. Wyraźnie na mapie Polski wyróżnia się region centralny - wśród firm deklarujących zatrudnianie obcokrajowców pracodawcy z województwa mazowieckiego stanowią 15,1 proc. Większe nasycenie rynku pracownikami z zagranicy widać także w regionie południowym (11,4 proc.), południowo-zachodnim (9,4 proc.) oraz północno-zachodnim (4,7 proc.). Z kolei w regionie
wschodnim i północnowschodnim Polski jedynie niespełna 1 proc. firm zatrudnia obcokrajowców.

Regiony, które częściej zatrudniają obcokrajowców to poza województwem mazowieckim obszary specjalnych stref ekonomicznych. Obecność firm z kapitałem zagranicznym najprawdopodobniej determinuje zatrudnianie dodatkowych specjalistów wśród kandydatów spoza Polski, bo to gwarantuje
prawidłowe funkcjonowanie biznesu. Międzynarodowy know-how, czy umiejętności językowe otwierają wtedy obcokrajowcom możliwości pracy w Polsce – mówi Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A. Krajobraz gospodarczy naszego państwa nie jest jednak tak różowy. Istnieje wiele obszarów ze skrajnie wysokimi deficytami pracowników. Warszawa, Kraków, okolice Poznania to miejsca, gdzie już dziś zatrudnianie obcokrajowców staje się niezbędne. Najczęściej zatrudniamy tam pracowników z Ukrainy - podsumowuje Krzysztof Inglot.

fot. mat. prasowe

Zatrudnianie pracowników w zależności od regionu

Zdecydowanie największa rzesza cudzoziemców pracuje w Polsce Centalnej.


Informacje o badaniu:
Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie agencji Work Service S.A. przez instytut Millward Brown S.A. w okresie 20-24.07.2015 r. Próbę pracodawców N=300 dobrano w kwotach dla wielkości zatrudnienia, po 100 wywiadów dla firm małych (10-49 pracowników), średnich (50-249 pracowników) oraz dużych (250+ pracowników), z uwzględnieniem województwa - miejsca prowadzenia działalności oraz branży firmy. Badanie zostało przeprowadzone metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych w ramach dedykowanego badania CATI Ad Hoc

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: