Upadłości firm VII 2015
2015-08-06 11:15
Przeczytaj także: Upadłości firm w 2014 r.
Firmy usługowe – trochę lepiej w sektorze usług biznesowych, ale wciąż jest to sektor borykający się z licznymi problemami
Liczba upadłości firm usługowych mim, iż wciąż jedna z wyższych zmniejszyła się o 1/3 w stosunku do tej z lipca ubiegłego roku. W tak licznej grupie zróżnicowanie jest spore, natomiast zauważyć można spadek liczby upadłości firm świadczących usługi na rzecz biznesu (mniej jest wśród nich tak licznych niedawno firm obsługujących procesy inwestycyjne), mniej jest też bankructw firm doradczo-księgowych czy dostarczających oprogramowanie. Wciąż zauważyć można upadłości firm specjalizujących się w gastronomii i hotelarstwie (4). Grupą, w której upadłości są ostatnio częstsze są firmy związane z usługami zdrowotnymi, sportem i edukacją.
Transport – mniejsze firmy w trudniejszej sytuacji niż przed rokiem
Od początku roku oficjalnie było 27 upadłości firm transportowych, wobec 16 w tym samy okresie ubiegłego roku. To tylko wierzchołek – zdecydowana większość firm transportowych jest zbyt mała i nie ma wystarczającego majątku na pokrycie kosztów postepowania upadłościowego. Można więc założyć w stosunku do całej branży wzrost w tym roku liczby upadłości o ponad połowę (a ściśle licząc nawet o 70%). Firmy transportowe napotykają utrudnienia w dostępie do rynków zagranicznych (po Niemczech także m.in. Norwegia), a ich rodzimi klienci narzucają im wydłużone terminy płatności. Oprócz tego należy spodziewać się, iż kwestia kosztów zatrudnienia dotyczyć będzie nie tylko wybranych rynków zagranicznych, ale generalnie będzie ulegać zmianie w kierunku ich wzrostu (m.in. kwestia delegacji). Tutaj na lepszej pozycji są duże firmy transportowe, mogące sobie na to pozwolić obsługując bardziej pewne, stałe kontrakty, redukując też koszty poprzez proponowanie części kierowców samozatrudnienie.
Wzrost upadłości tylko w czterech województwach
Na Mazowszu dwie główne grupy związane ze wzrostem liczby upadłości to firmy budowlane i producenci na rzecz budownictwa oraz hurtownicy i firmy logistyczno-magazynowe. Tylko pojedyncze przypadki upadłości nie mieszczą się w klasyfikacji tych dwóch grup (kiedyś W woj., mazowiecki dominowały upadłości firm usługowych i mniejszych firm handlowych). Dużo większe zróżnicowanie upadłości w podziale na branże było w Wielkopolsce – z tym iż poza jednym przypadkiem nie mieliśmy tam do czynienia z firmami związanymi z budownictwem (to również zmiana – jeszcze na początku roku te firmy stanowiły dużą część w statystyce upadłości w tym województwie). W województwie warmińsko mazurskim dwie największe upadłości związane były z budownictwem, dominowały jednak w statystyce upadłości firmy handlowe.
fot. mat. prasowe
Informacje o upadłości firm wg miejsca ich rejestracji
Województwo mazowieckie to jedno z czterech województw, w którym zwiększyła się liczba upadłości (w stosunku do lipc 2014)
fot. mat. prasowe
Informacje o upadłościach firm opublikowane w ciągu sześciu miesięcy br. a miejsce ich rejestracji
W ciągu siedmiu miesięcy 2015 r. w czterech województwach zbankrutowało więcej firm niż w analogicznym okresie 2014 r.
![Niewypłacalności firm na świecie będą nadal rosły [© Freepik] Niewypłacalności firm na świecie będą nadal rosły](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/niewyplacalnosc-firmy/Niewyplacalnosci-firm-na-swiecie-beda-nadal-rosly-265471-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)