NFZ: kolejki oczekujących VI-VII 2015
2015-08-10 13:10
Kolejki oczekujących © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: NFZ: kolejki oczekujących II-IV 2015
Średni czas oczekiwania na pojedyncze gwarantowane świadczenia zdrowotne w Polsce wynosił w czerwcu oraz lipcu 2015 roku ok. 2,91 miesiąca (11,5 tygodnia). W porównaniu do danych zebranych w lutym i marcu tego roku, czas ten nie uległ zmianie. (rys. 2). W porównaniu zaś do czerwca i lipca roku 2014 zaobserwowano wzrost o 0,2 miesiąca – ok. 1 tydzień.Od 2011 roku, stan opieki zdrowotnej w Polsce systematycznie się pogarsza i ten trend do chwili obecnej nie został w żaden sposób zahamowany.
Najdłużej pacjenci muszą czekać na świadczenia w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu – średnio 17,1 miesiąca. Znacząco wydłużył się również czas oczekiwania na świadczenia stomatologiczne – 9 miesięcy. Najkrócej pacjenci czekają na realizację świadczeń z zakresu neonatologii, bo ok. 2 tyg. Kolejno skrócenie czasu nastąpiło w radioterapii onkologicznej i onkologii, gdzie średni czas oczekiwania wynosi ok. 2,4 mies. (ok. 9,6 tyg.).
Wyniki najnowszego raportu pokazują, że pakiet kolejkowy – wprowadzony z początkiem roku 2015 – nie działa. O ile pakiet onkologiczny zmienił sytuację osób z podejrzeniem chorób nowotworowych, to pakiet kolejkowy okazuje się być fikcją. Analizując wyniki kolejnych edycji raportów Barometru WHC zaobserwowano, że kolejki nie zmalały.
Pogorszenie i polepszenie dostępu
Największe wydłużenie średniego czasu oczekiwania zanotowano w dziedzinach neurochirurgii (wydłużenie o 2,12 mies. – ok. 8,5 tyg.) w porównaniu do wyników z lutego i marca 2015 r., stomatologii (wydłużenie o 1,62 mies. – ok. 6,4 tyg.) oraz chirurgii szczękowo – twarzowej
(wydłużenie o 1,39 mies. – 5,6 tyg.).
Największe zmiany dotyczące skrócenia kolejek na realizację świadczeń zdrowotnych, w stosunku do danych z lutego i marca 2015 r., zaobserwowano w otolaryngologii (skrócenie o 1,82 mies. – 7,3 tyg.), chirurgii naczyniowej (skrócenie o 1,36 mies. – 5,4 tyg.) oraz rehabilitacji medycznej (skrócenie o 1,26 mies. – ok. 5 tyg.).
fot. mat. prasowe
Zmiana przeciętnego czasu oczekiwania na gwarantowane świadczenia zdrowotne
Dostęp do lekarzy specjalistów
Aby uzyskać poradę specjalisty trzeba poczekać średnio 2,3 mies. W porównaniu do danych zebranych w lutym oraz marcu 2015, a publikowanych w kwietniowym Barometrze WHC, nie odnotowano istotnych zmian. Najdłuższy czas oczekiwania, tak jak w poprzednio analizowanym okresie, dotyczy wizyty u ortodonty. Wynosi on ok. 12,4 mies. (w Barometrze luty/marzec 2015 czas ten wynosił 11,6 mies.).
Specjaliści do których czas oczekiwania jest dłuższy niż 3 miesiące to między innymi:
- ortodonci (12,4 mies.);
- endokrynolodzy (5,7 mies.);
- neurochirurdzy (5,4 mies.);
- okuliści (4,0 mies.);
- kardiolodzy (4,0 mies.);
- chirurdzy naczyniowi (3,9 mies.);
- urolodzy dziecięcy (3,8 mies.);
- angiolodzy (3,5 mies.);
- kardiolodzy dziecięcy (3,4 mies.);
- hematolodzy (3,3 mies.);
- specjaliści chorób zakaźnych (3,3 mies.);
Wśród analizowanego dostępu do lekarzy specjalistów z 39 dziedzin medycyny, w 15 odnotowano poprawę w dostępności, w przypadku 10 dostępność została ograniczona, natomiast w przypadku 14 specjalistów czas oczekiwania nie uległ istotnej zmianie.
Największa poprawa - w porównaniu z danymi analizowanymi w lutym i marcu 2015 r., nastąpiła w dostępności do konsultacji u chirurga naczyniowego (o 2,3 mies. – ponad 9 tyg.), należy jednak podkreślić, że czas oczekiwania na wizytę jest bardzo długi. Największe pogorszenie dostępności dotyczy wydłużenia kolejki do neurologa dziecięcego (o 1,5 mies. – 6 tyg.) oraz wizyty u alergologa (o 1,3 mies. – ok. powyżej 5 tyg.).
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)