eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZmiana pracy: nie boimy się przeprowadzki do innego miasta

Zmiana pracy: nie boimy się przeprowadzki do innego miasta

2015-08-17 13:10

Zmiana pracy: nie boimy się przeprowadzki do innego miasta

Nowa praca - nowe horyzonty © Christophe Fouquin - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Polscy pracownicy są otwarci na zmiany - z badania zrealizowanego przez portal Pracuj.pl wynika, że niemal 3/4 specjalistów rozważających poszukiwania nowego pracodawcy jest gotowa zmienić również miejsce zamieszkania, jeżeli miałoby to oznaczać lepsze warunki pracy niż dotychczas. Tym, co do przeprowadzki motywuje w największym stopniu są oczywiście zarobki.

Przeczytaj także: 9 rzeczy, których nie mówić przy odejściu z pracy

Według danych zawartych w raporcie Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów w II kwartale 2015 r.”, największa ilość ofert pracy w naszym kraju charakteryzuje Mazowsze, Dolny Śląsk, Małopolskę, Wielkopolską oraz Śląsk - ogłoszenia z tych właśnie regionów stanowiły ponad 60 procent wszystkich anonsów, jakie pojawiły się w drugim kwartale br. na łamach portalu Pracuj.pl. Nic zatem dziwnego, że są to również województwa, których mieszkańcy mają najmniejszą skłonność do przeprowadzki w celu znalezienia lepszej pracy. A jakie inne mają największy wpływ na gotowość specjalistów do relokacji?

Płeć a gotowość do zmian


Tak ogólne, jak i bardziej szczegółowe dane wynikające z badania Pracuj.pl, dowodzą, że większa otwartość wobec relokacji jest cechą mężczyzn, ale nie oznacza to jednocześnie, że kobiety boją się zmian i nie rozważają w ogóle możliwości przeprowadzki - aż 65% badanych, które deklarowały, że są w trakcie przeprowadzić się dla pracy w inne miejsce. Wśród panów na taki krok zdecydowałoby się 79% pytanych.

Zarówno dla kobiet (30%), jak i dla mężczyzn (47%) decydującym czynnikiem byłby związany z nową pracą wzrost pensji. Znaczący awans byłby motywujący dla jednej piątej badanych kobiet oraz dla 31% mężczyzn. Także jedna piąta kobiet zdecydowałaby się na relokację, gdyby uzyskała w tym obszarze wsparcie od nowego pracodawcy – pomoc w znalezieniu mieszkania, szkoły, przedszkola. Co ciekawe, czynnik ten jest ważniejszy dla mężczyzn niż dla kobiet – ponieważ wśród panów, ponad jedna czwarta zdecydowałaby się na zmianę miejsca zamieszkania, gdyby pracodawca pomógł w przeprowadzce.

Finanse najsilniejszy motywator


Tym co motywuje najsilniej do relokacji jest czynnik finansowy. I ma on kluczowe znaczenie dla wszystkich respondentów niezależnie od wieku, płci czy miejsca zamieszkania – zawsze był wskazywany przez badanych na pierwszym miejscu. Wśród najmłodszych pracujących (25-30 lat), był on decydujący niemal dla połowy badanych (45%). Dla osób powyżej 30 roku życia, był istotny dla blisko 40% badanych.

Co oprócz wyższej pensji jest brane pod uwagę, przy decyzji o zmianie miejsca zamieszkania?


Awans, jako czynnik wspomagający decyzję o relokacji, jest silnie skorelowany z wiekiem. Ma on spore znaczenie dla osób poniżej 40 roku życia – w tej grupie blisko jedna trzecia badanych dla znaczącego awansu zawodowego jest gotowa na przeprowadzkę. Wraz z wiekiem respondentów aspekt ten traci na znaczeniu, by
osiągnąć pułap 18% dla osób powyżej 51 roku życia (51-60 lat).
Ciekawe wnioski nasuwa także analiza tego, jak wraz z wiekiem, zmienia się zapotrzebowanie pracowników na pomoc pracodawcy przy relokacji. Widać, że pomoc ta jest ważna dla osób młodych, u progu kariery zawodowej oraz u osób przed 40, kiedy to w rodzinie zazwyczaj są dzieci w wieku szkolnym, rodzina jest
obciążona kredytem hipotecznym i ma wiele innych zobowiązań. W grupie między 26 a 30 rokiem życia oraz między 31 a 40 rokiem życia pomoc taka miałby znaczenie dla jednej czwartej badanych. Już dla osób powyżej 40 lat czynnik ten traci na znaczeniu, pomocy oczekiwałaby jedna piąta osób przed 50 rokiem życia i zaledwie co siódmy badany wśród osób powyżej 51 lat.

fot. mat. prasowe

Zmiany w pracy, zmiany w życiu

Mężczyźni okazują się być bardziej skłonni do relokacji niż kobiety.


Co decyduje o niechęci do relokacji?


Natomiast osoby, które nie zdecydowałyby się na przeprowadzkę do innego miasta czy miejscowości dla nowej pracy, jako główny powód podały czynniki rodzinne (wskazało tak 71% badanych, w tym 74% kobiet i 67% mężczyzn). W grupie osób w wieku 31-50 lat aż 74% badanych wskazało na ten czynnik, jako decydujący. Dzieci w wieku szkolnym czy kredyt hipoteczny, to m.in. aspekty silnie wiążące z miejscem zamieszkania. Dla pozostałych grup wiekowych wartość tego czynnika jest średnio niższa o 10 punktów procentowych, choć nadal pozostaje on decydujący.

Informacje o badaniu
Badanie Pracuj.pl „Specjaliści na rynku pracy”, przeprowadzone przez Pracuj.pl metodą ankiety dostępnej
online na grupie 4656 osób z min. 2-letnim doświadczeniem na rynku pracy, październik 2014.


oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: zmiana pracy, zmiana pracodawcy, nowa praca

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: