eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiatŚwiat: wydarzenia tygodnia 34/2015

Świat: wydarzenia tygodnia 34/2015

2015-08-22 14:31

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 33/2015

  • Cena ropy jest na rekordowo niskim poziomie. Po niepokojących danych na temat chińskiej gospodarki cena ropy w USA po raz pierwszy od kryzysu w 2009 roku spadła na krótko poniżej 40 USD za baryłkę. Warto dodać, że gdy ostatni raz ceny spadły bardzo nisko, upadł się ZSRR. Eksperci unikają dziś prognoz na temat przyszłych cen ropy. Warto przypomnieć, że cena baryłki ropy WTI w USA spadła od początku czerwca 2015 r. o 30 proc.
  • Chińska gospodarka w pierwszych dwóch kwartałach rozwijała się w tempie 7 proc. r/r. W zeszłym roku PKB Chin wzrosło o 7,4 procent. Indeks PMI pokazujący kondycję przemysłu spadł w Chinach do najniższego poziomu od 6 lat. W lipcu miał wartość 47,8 punktu. Gorzej było w szczycie kryzysu finansowego, w marcu 2009 roku (44,8 punktu). PMI powyżej 50 punktów oznacza wzrost dla przemysłu, poniżej - recesję.
  • Produkt Krajowy Brutto Japonii obniżył się w drugim kwartale bieżącego roku o 1,6 proc. r/r.
  • Jestem zaniepokojona, bo coraz częściej wypowiadają się poważni eksperci o tym, że rynki finansowe spodziewają się dużego kryzysu. Na razie nie wskazują daty kiedy on nastąpi i jakie zdarzenie go zapoczątkuje. Wszyscy wypowiadający się w tej sprawie spodziewają się wielkiego krachu. Poważnie ostrzega rynki Eckhard Horst, prezes firmy Trade Credit z międzynarodowej grupy Credendo, która jest czwartą pod względem wielkości grupy ubezpieczycieli należności w Europie. Zwraca uwagę na to, że nie wiadomo dokładnie, "co Fed robi w Stanach, czy luzowanie ilościowe działa, czy nie działa. Nie wiadomo też, co nastąpi i jaki będzie tego końcowy efekt". Jego zdaniem nie ma też teorii, która tłumaczyłaby, co w tej chwili dzieje się na rynkach międzynarodowych i jest to duży problem.
  • Po zbudowaniu przez Egipt drugiej nitki Kanału Sueskiego także rząd Nikaragui poinformował o rozpoczynaniu budowy kanału łączącego Atlantyk z Pacyfikiem. Wykonawstwo i zapewnienie środków finansowych wzięła na siebie firma HKND Group z Hong Kongu. Szacunkowy koszt inwestycji to 50 mld USD, a przedsięwzięcie ma być zakończone do 2020 roku.
  • Coraz bardziej rozwija się koncepcja związana z rosyjskim projektem magistrali Turkish Stream. Węgry, Serbia, Macedonia i Grecja planują budowę gazociągu Tesla z Turcji do Austrii, który będzie przedłużeniem tureckiej magistrali omijającej Ukrainę.
  • Według izraelskich ekspertów w trakcie działania międzynarodowych sankcji na Iran w odpowiedzi na program nuklearny (w tym także ograniczeń w eksporcie ropy) kraj ten zgromadził i ukrywa 54 miliony baryłek ropy. Są one ukryte w zbiornikach na morzu. Według ekspertów po usunięciu sankcji rezerwy te będą skierowane na rynek i w istotny sposób wpłyną na sytuację na światowe rynki paliwowe.
  • Izrael staje się drugą Doliną Krzemową. Bardzo duże środki finansowe są inwestowane w innowacje naukowe oraz w powstające start-upy. Głównym obszarem tych inwestycji są firmy IT. W tej chwili w Izraelu jest ich aż 5 tysięcy.
  • Kolejny duży, skuteczny cyberatak. Urząd podatkowy USA (IRS) poinformował, że hakerzy przejęli dane 330 tys. podatników i czynili dalsze próby włamania się na konta kolejnych 280 tys. Przedmiotem cyberataku były informacje na temat zeszłorocznych zwrotów podatkowych.
  • Airbus uzyskał największe w historii pojedyncze zamówienie. Tanie indyjskie linie lotnicze IndiGo potwierdziły zamówienie na 250 samolotów A320neo.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Marcin Kiepas z Admiral Markets AS : STRACH O CHINY CORAZ WIĘKSZY

Nastroje na rynkach finansowych z każdym dniem stają się gorsze. Wszystko przez obawy o kondycję chińskiej gospodarki. Piątek przynosi kolejną odsłonę tych obaw. Konsekwencją są silne spadki na giełdach i najwyższy od dwóch miesięcy kurs EUR/USD...

Sierpień przyniósł dalsze pogorszenie sytuacji w chińskim przemyśle. Obrazujący ją indeks PMI spadł do 47,1 pkt. z poziomu 47,8 pkt. w lipcu. Tym samym nie tylko kolejny już miesiąc pozostaje on poniżej granicznego poziomu 50 pkt., jaki oddziela rozwój od kurczenia się tego sektora, ale też był to najniższy odczyt od 77 miesięcy. Dodatkowo dane okazały się znacznie gorsze od oczekiwań. Rynek wprawdzie oczekiwał spadku indeksu PMI, ale jedynie do 47,7 pkt.

Opublikowany raport zwiększa obawy przed twardym lądowaniem Chin, co budzi strach na rynkach finansowych, przekładając się na spadki cen akcji i surowców, ale też i na osłabienie amerykańskiego dolara. Oczekujemy, że już wkrótce zareaguje na to Ludowy Bank Chin, który zdecyduje się kolejny raz już w tym roku poluzować politykę pieniężną. Być może nastąpi to jeszcze w tym miesiącu.

W piątek obawy budzą nie tylko doniesienia z Chin, ale również z Europy. Analogiczne indeksy PMI obrazujące koniunkturę w sektorze przemysłowym i usługowym we Francji, także zanotowały w sierpniu odczyty poniżej tych z lipca oraz poniżej rynkowych prognoz. W tym samym okresie spadła też aktywność biznesowa w sektorze usług w Niemczech. Jedyną przeciwwagą dla tych danych była zauważalna poprawa w niemieckim przemyśle.

Fatalne nastroje na rynkach finansowych, strach o Chiny, spadające ceny surowców, a także słabsze od oczekiwań dane z Europy, znajdują dziś rano przełożenie na spadki na europejskich giełdach. Rano niemiecki DAX i francuski CAC40 tracą grubo ponad 1%. Przecena nie ominęła warszawskiej giełdy, która w ostatnich dwóch dniach spisywała się relatywnie dobrze, korygując wcześniejsze spadki. Rano indeks WIG20 tracił 1,1%, ponownie schodząc poniżej bariery 2200 pkt.

Utrzymujące się fatalne nastroje na rynkach światowych windują w górę notowania EUR/USD. Kurs wzrósł do 1,1294 z poziomu 1,1240 wczoraj na koniec dnia. To już trzeci kolejny dzień zwyżki i najwyższe poziomy od dwóch miesięcy. Inwestorzy sprzedają amerykańska walutę, gdyż obawiają się, że słaba kondycja chińskiej gospodarki dodatkowo odsunie termin pierwszej od lat podwyżki stóp procentowych w USA.

Wzrostu EUR/USD nie zatrzymały doniesienia z Grecji, która zmierza w kierunku wrześniowych przedterminowych wyborów. Inwestorzy mają świadomość, że wybory te są podyktowane wewnętrznymi rozgrywkami w partii premiera Ciprasa i póki co nie stanowią zagrożenia dla planu reform.

Gorsze nastroje, ale też obserwowana w tym tygodniu wyprzedaż tureckiej liry, tworzą presję podażową na złotego. O godzinie 09:44 kurs EUR/PLN testował poziom 4,1940 zł, a USD/PLN 3,7262 zł. Presja ta może utrzymywać się do końca dnia.

Marcin Kiepas, Admiral Markets AS Oddział w Polsce

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: