Koniunktura przemysłowa VIII 2015
2015-08-24 12:50
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VII 2015
2. Budownictwo
W sierpniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 1 (podobnie jak w lipcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 15% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 16% (przed miesiącem odpowiednio 16% i 17%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie
Utrzymują się nieznacznie niekorzystne diagnozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej. Aktualna sytuacja finansowa oceniana jest negatywnie, podobnie jak przed miesiącem. Nadal jest sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Prognozy portfela zamówień oraz produkcji budowlano-montażowej są mniej korzystne od formułowanych w lipcu. Przewidywania wskazują, że w najbliższych trzech miesiącach sytuacja finansowa nie zmieni się. Niewielkie redukcje zatrudnienia mogą być zbliżone do planowanych w lipcu. Przedsiębiorcy zapowiadają, podobny do oczekiwanego w ubiegłym miesiącu, spadek cen robót budowlano-montażowych.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie wg klas wielkości
Spośród badanych podmiotów 23% (przed rokiem 21%) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. W sierpniu, po raz pierwszy od lutego br., dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się nieznacznego spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych.
W sierpniu utrzymują się pozytywne oceny ogólnego klimatu koniunktury w jednostkach o liczbie pracujących do 9 osób i w przedsiębiorstwach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) oraz negatywne – w jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób). Według dyrektorów przedsiębiorstw średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) ogólny klimat koniunktury nie zmienia się. W firmach o liczbie pracujących do 9 osób utrzymują się korzystne oceny portfela zamówień oraz nieznacznie negatywne – produkcji budowlano-montażowej. Sytuacja finansowa oceniana jest w tej klasie wielkości nieco mniej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu. W jednostkach małych odnotowuje się niekorzystne oceny portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej. Utrzymują się nieznacznie pozytywne oceny portfela zamówień oraz negatywne – sytuacji finansowej zgłaszane przez dyrektorów przedsiębiorstw średnich. Produkcja budowlano-montażowa w tych przedsiębiorstwach oceniana jest w niewielkim stopniu niekorzystnie. Oceny aktualnego portfela zamówień zgłaszane przez dyrektorów jednostek dużych są mniej optymistyczne niż w lipcu. Mimo to oceniają oni bieżącą produkcję budowlano-montażową oraz sytuację finansową nieco bardziej korzystnie niż w lipcu. We wszystkich klasach wielkości, za wyjątkiem bardziej optymistycznych przewidywań w zakresie sytuacji finansowej przedsiębiorstw dużych, prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są gorsze od zgłaszanych przed miesiącem.
W sierpniu 4,8% przedsiębiorców deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności (3,4% przed rokiem). Po kilkuletnim okresie stopniowego wzrostu odczuwania przez przedsiębiorców ograniczeń działalności wynikających z kosztów zatrudnienia (62% w sierpniu bieżącego i ubiegłego roku), wysokich obciążeń na rzecz budżetu (42% w sierpniu br., 41% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz niejasnych i niespójnych przepisów prawnych (30% w sierpniu br., 31% przed rokiem), w bieżącym miesiącu oceny dotyczące tych barier kształtują się na poziomie zbliżonym do odnotowanego w lipcu. Na wysokim poziomie utrzymuje się od 2013 r. uciążliwość bariery związanej z konkurencją na rynku (56% w sierpniu br., 57% przed rokiem). Również od 2013 r. systematycznie rośnie odczuwanie bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (22% w sierpniu br., 19% w analogicznym miesiącu ub. r.), natomiast spada – barier związanych z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (33% w sierpniu br., 39% przed rokiem) oraz niedostatecznym popytem (31% w sierpniu br., 34% w analogicznym miesiącu ub. r.).
W okresie ostatnich dwóch lat zwiększa się stopniowo wykorzystanie mocy produkcyjnych i w sierpniu kształtuje się na poziomie 80% (79% w analogicznym miesiącu ub. r.).
W sierpniu 13% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 76% jako wystarczające, a 11% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 14%, 75%, 11%).
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)