PKB w Polsce i USA
2015-09-03 00:20
Przeczytaj także: Wzrost gospodarczy w Eurolandzie wg Coface w II kw. 2015 r.
Wielkie kryzysy bardziej dotykają wielkich
Po reformach późnych lat osiemdziesiątych i wczesnych dziewięćdziesiątych XX wieku i po konfrontacji realnej siły gospodarczej Polski z zawyżonymi PRL-owskimi statystykami w latach 1990-1991 odnotowano spadek realnego PKB rok do roku. W 1992 roku polska gospodarka wyszła jednak na plus i od tego czasu PKB rósł rok do roku – aż do chwili obecnej. Największy wzrost PKB w badanym okresie w Polsce przypadł na 1997 rok. W przypadku Stanów Zjednoczonych dwa lata później.
Kryzys zapoczątkowany w 2007 roku uderzył w gospodarkę USA do tego stopnia, iż w latach 2008 i 2009 zanotowano rok do roku spadek wartości dóbr i usług wytworzonych na terenie USA. W roku 2008 spadek wynosił 0,3%, natomiast rok później 2,8%. Widać także silny wpływ kryzysu na polską gospodarkę, jednak w naszym kraju nie doszło do spadku PKB rok do roku, jedynie do znacznego zmniejszenia tempa jego wzrostu.
fot. mat. prasowe
Wykres 3. Procentowy wzrost realnego PKB w latach 1990 – 2013 (rok do roku)
Z dużym zahamowaniem wzrostu PBK w Stanach Zjednoczonych mieliśmy do czynienia w 2001 roku. W porównaniu do 2000 roku, wartość produkcji była wyższa o zaledwie 0,9%. Było to wynikiem tak zwanego „pęknięcia bańki internetowej”. Kryzys ten, nazywany też „kryzysem dot-comów” związany był ze spółkami z branży informatycznej i sektorów pokrewnych. Małe internetowe przedsiębiorstwa w okresie 1995 – 2000 wchodziły masowo na amerykańskie i światowe giełdy. Na fali początkowych sukcesów tych firm rosły wciąż ceny akcji każdej firmy, która prowadziła biznes internetowy. W 2000 roku część inwestorów zaczęła wycofywać się z kupowania akcji firm internetowych. Jak widać na wykresie, kryzys rykoszetem dotknął także i naszego kraju.
Porównując wzrost realnego PKB w Polsce i w Stanach Zjednoczonych na przestrzeni ostatnich 24 lat widać, jak wielki jest wpływ gospodarki USA na rozwój naszego kraju. Amerykańskie kryzysy odbijają się na nas: czasem z opóźnieniem, czasem w nieco mniejszym stopniu, jednak nie jesteśmy w stanie uniknąć ich skutków.
Generalnie jednak wzrosty PKB rok do roku są w Polsce wyższe niż w USA, i mimo tego, że dzieli nas duży dystans to jednak różnice między gospodarką polską i amerykańską zmniejszają się.
Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. .
1 2
oprac. : Dominik Dębowski / wynagrodzenia.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)