E-booki czy tradycyjne książki?
2015-08-29 00:15
E-booki czy tradycyjne książki? © contrastwerkstatt - Fotolia.com
Przeczytaj także: E-booki - przyszłość książek?
Okazuje się, że dynamiczna cyfryzacja i postęp nowoczesnych technologii nie spowodował odwrotu od klasycznej lektury - ciągle sięga po nią większość osób deklarujących czytanie. Z kolei niemal 1/3 przyznaje, że korzysta zarówno z e-booków, jak i wydań na papierze.„ Wydaje się więc, że możemy być spokojni o przyszłość tradycyjnej książki. Należy jednak pamiętać, że ogólny stan czytelnictwa w Polsce nadal jest na niskim poziomie. Z danych Biblioteki Narodowej wynika, że w ubiegłym roku aż 19 milionów Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Konieczne są zatem dalsze działania propagujące czytelnictwo” – komentuje Marta Jac, kierownik działu Książki w Merlin.pl.
W badaniu Merlin.pl zapytano także o możliwe przyczyny niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce. Respondenci najczęściej wskazywali m.in. na brak potrzeby czytania (47%), inne pasje (35%), program i specyfikę polskiej szkoły (37%), a także na brak czasu (31%). Jak zdaniem osób, które czytają można zwiększać odsetek Polaków regularnie sięgających po książkę? Raport „Pokaż jak czytasz” wykazuje, że zdaniem czytających konieczna jest zarówno szeroka promocja czytelnictwa, zaangażowanie mediów oraz głośne kampanie. Niezwykle istotne jest również umiejętne zaszczepianie pasji do czytania już od najmłodszych lat. W rozwijaniu zamiłowania do książek dużą rolę mają odgrywać rodzice, szkoła, a także angażująca i ciekawa lista lektur.
Według raportu „Pokaż jak czytasz” czytelnicy najczęściej kupują książki za pośrednictwem sklepów internetowych (83%). Z tradycyjnych księgarni korzysta 44% badanych, w antykwariatach robi zakupy 22% respondentów, a w supermarketach tylko 20% przepytanych osób. Aż 95% ankietowanych uważa, że tradycyjne książki nigdy nie wyjdą z użycia – wybiera je 68% osób, podczas gdy zarówno z e-booków, jak i książki w wersji drukowanej korzysta 28% respondentów.
fot. mat. prasowe
Jaką formę lektury preferują czytelnicy?
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)