eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNiedoceniana elastyczność cloud computing

Niedoceniana elastyczność cloud computing

2015-08-31 10:36

Niedoceniana elastyczność cloud computing

Niedoceniana elastyczność cloud computing © dolphfyn - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Najnowsze badanie „Oracle Cloud Agility” dowodzi, że połowa działów IT w firmach nie jest gotowa na zagrożenia ze strony konkurencji, w tym na zdolność konkurentów do szybszego wprowadzania na rynek nowych aplikacji. Tym bardziej źle, że przedsiębiorstwom towarzyszy nieświadomość przewagi konkurencyjnej, jaką niesie za sobą elastyczność chmury. Badanie obnażyło również braki w wiedzy na temat tego, w jaki sposób nowe technologie (np. usługi PaaS) mogą być wykorzystywane do skutecznego współzawodniczenia z konkurencją.

Przeczytaj także: Chmura obliczeniowa w polskim e-biznesie: ważna obsługa i bezpieczeństwo

Badanie poświęcone elastyczności biznesowej w epoce chmury objęło swoim zasięgiem 2 263 pracowników dużych globalnych korporacji i potwierdziło ich dość duży optymizm. Okazuje się bowiem, że niemal 2/3 respondentów (64%) uznaje swoje przedsiębiorstwo za elastyczne, a więc za zdolne do szybkiej reakcji na pojawiające się szanse biznesowe i sprawnego wprowadzania nowych produktów i usług. W Polsce panują jeszcze lepsze nastroje: o tym, że ich firma jest elastyczna przekonanych jest aż 71% respondentów - więcej niż w jakimkolwiek innym kraju europejskim objętym badaniem.

Ankietowani potwierdzają, że zdają sobie sprawę z korzyści, jakie niesie za sobą elastyczność - średnio 81% z nich stwierdziło, że zdolność do szybkiego opracowywania, testowania i wprowadzania na rynek nowych aplikacji biznesowych jest ważna albo bardzo ważna dla sukcesu ich przedsiębiorstwa, przy czym w Polsce współczynnik ten wyniósł 89%. W szczególności prawie jedna trzecia respondentów (29%) uważa, że skuteczne dostosowanie aplikacji i usług do wymagań urządzeń mobilnych jest obecnie najważniejszym czynnikiem sukcesu biznesowego, jeśli chodzi o infrastrukturę informatyczną.

Badanie pokazało również, że przewaga nad konkurencją zapewniana przez elastyczność ma krytyczne znaczenie dla przedsiębiorstw. Zdolność konkurentów do szybszego wprowadzania innowacyjnych usług dla klientów została bowiem uznana za najważniejsze zagrożenie ze strony konkurencji przez większość przedsiębiorstw (27%). Tymczasem nawet 52% przedsiębiorstw nie dysponuje infrastrukturą informatyczną umożliwiającą skuteczne reagowanie na zagrożenia ze strony konkurencji - w Polsce współczynnik ten wynosi 50%.

Co ważne, badanie pokazuje, że firmy nie wykorzystują korzyści zapewnianych przez rozwiązania PaaS. Prawie połowa badanych przedsiębiorstw (49%) nie jest w stanie (lub nie wie, czy jest w stanie) przenosić obciążeń pomiędzy chmurą publiczną, prywatną i hybrydową oraz przenosić aplikacji lokalnych do chmury. Ponadto jedynie 50% przedsiębiorstw potrafi opracowywać, testować i wdrażać nowe aplikacje biznesowe przeznaczone dla urządzeń mobilnych w ciągu sześciu miesięcy, a tylko 30% w ciągu miesiąca.

fot. mat. prasowe

Zasady elastyczności uległy zmianie

Niemal 2/3 przedsiębiorców jest przekonanych o swoich możliwościach szybkiego wprowadzania nowych produktów i usług i szybkiego reagowania na szanse biznesowe


„Przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę z tego, że elastyczność jest kluczem do sukcesu, ale często brakuje im wiedzy o tym, jak ją osiągnąć za pomocą odpowiednich inwestycji w technologię” - powiedział Robert Shimp, Group Vice President z firmy Oracle. „Rozwiązania PaaS umożliwiają szybkie projektowanie aplikacji - w ciągu zaledwie dwóch tygodni - co pozwala szybko uruchamiać nowe aplikacje, zarówno wewnętrzne, jak i przeznaczone dla klientów. Dzięki temu firmy mogą prawie natychmiast reagować na nowe warunki rynkowe i udostępniać klientom swoje produkty i usługi szybciej niż konkurencja”.

Wyniki badania potwierdzają wniosek, że przedsiębiorstwa nie są w pełni świadome tego, w jaki sposób rozwiązania PaaS mogą zwiększyć ich elastyczność operacyjną. Zaledwie 32% respondentów stwierdziło, że w pełni rozumie, czym jest PaaS (w Polsce współczynnik ten wyniósł 35%), natomiast 29% respondentów przyznało, że w ogóle tego nie rozumie. Wśród ankietowanych, którzy stwierdzili, że rozumieją PaaS, tylko 31% wskazało krótszy czas opracowania aplikacji jako główną korzyść. Znacznie więcej respondentów zwróciło uwagę na inne korzyści - takie jak niższe koszty infrastruktury informatycznej (47%).
„Usługi PaaS, np. te zawarte w platformie Oracle Cloud, mogą zapewnić przedsiębiorstwom niespotykany wcześniej poziom elastyczności biznesowej. Kluczową sprawą jest obecnie pokazanie firmom, jak łatwo jest zintegrować tę newralgiczną platformę przetwarzania w chmurze z ich infrastrukturą informatyczną. Owszem, niższe koszty zapewniane przez rozwiązania PaaS są ważne, ale jeszcze ważniejsza jest ich zdolność do pomocy przedsiębiorstwom w skróceniu czasu opracowywania aplikacji oraz łatwiejszym dopasowywaniu i integrowaniu aplikacji SaaS pochodzących od innych producentów, dzięki czemu mogą lepiej reagować na potrzeby klientów” - dodaje Robert Shimp.

Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone wspólnie z Opinium Research i objęło 2 263 pracowników dużych korporacji z całego świata. Respondenci pochodzili z takich krajów jak Australia, Brazylia, Chiny, Francja, Korea Południowa, Niemcy, Polska, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: