Upadłości firm VIII 2015
2015-09-03 11:32
Przeczytaj także: Upadłości firm w Polsce: wnioski I poł. 2015 r.
Wciąż największą grupę upadłości firm budowlanych stanowią przypadki firm realizujących podstawowe prace budowlane i wznoszących budynki (9 upadłości w sierpniu). Oprócz tego opublikowano w sierpniu informację o upadłości 5 firm związanych z inwestycjami infrastrukturalnymi (dwie realizujące prace drogowe i trzy specjalizujące się w budowie infrastruktury kanalizacyjno-przesyłowej).
Nie zmniejszają się koszty działalności, na rynku sygnalizowane są spodziewane problemy z dostępnością pracowników w przyszłym roku, po oczekiwanym bardziej dynamicznym wzroście wartości zleceń.
fot. mat. prasowe
Sierpień - liczba upadłości w poszczególnych sektorach gospodarki
Firmy produkcyjne – nadal znaczny odsetek upadłości to producenci materiałów budowlanych, mniejsza ich liczba z przemysłu maszynowego jak i spożywczego
Blisko połowa, bo 7 spośród 16 upadłości firm produkcyjnych dotyczyło w sierpniu firm dostarczających na rynek budowlany. Nie jest to przy tym efekt zbyt małego popytu, którego poziom jest lepszy niż w latach ubiegłych, o czym wspominaliśmy już na wstępie. Większość problemów branży ma podłoże finansowe, a nie popytowe: większe zaangażowanie finansowe w sprzedaż, przy utrzymujących się niskich cenach (marżach) oraz opóźnieniach uderzają zwłaszcza w lokalnych dostawców. W sierpniu podano ponadto informację o upadłości trzech producentów art. spożywczych (drób, mięso, oleje roślinne) oraz czterech producentów maszyn, w tym dla górnictwa (mimo iż ogólny wzrost nakładów przedsiębiorstw na inwestycję w I półroczu za GUS wzrósł o ponad 20%, widoczny jest efekt kryzysu w branży wydobywczej).
Transport – przypadki upadłości coraz większych przewoźników
Najbardziej wymowna jest statystyka – wzrost liczby upadłości o 70% w stosunku do roku ubiegłego (30 upadłości opublikowanych w okresie I-VIII wobec 18 w tym samym okresie 2014 roku). Ten trend ma miejsce nie tylko wśród firm średnich i większych, w stosunku do których sądy orzekają upadłość, ale także dotyczy też firm mniejszych, o wiele liczniejszych. Jak dotąd sygnalizowaliśmy, iż omija on firmy największe, osiągające większe korzyści z efektu skali (skuteczniej redukujące koszty oraz zapewniające sobie stałe zlecenia – przychody). W sierpniu jednak największe pod względem obrotów wśród upadających firm było przedsiębiorstwo transportowe (260 mln zł).
Upadłości firm produkcyjnych wpływają na utrzymanie lub zwiększenie ogólnej liczby upadłości w ośrodkach takich jak Dolny Śląsk, Śląsk, Mazowsze, Kujawy i Pomorze
W województwie dolnośląskim i śląskim zatrzymał się obserwowany ostatnio spadek liczby upadłości w porównaniu do analogicznych miesięcy ubiegłego roku. Wpływ na to ma zwiększenie nie tylko upadłości firm produkcyjnych, ale także znaczna ich liczba w budownictwie i handlu hurtowym. Podobnie na Mazowszu, gdzie dodatkowo oprócz wielu upadłości firm handlowych jak zawsze mamy do czynienia z licznymi upadłościami firm usługowych (m.in. związanych z rynkiem i obsługą nieruchomości oraz świadczących usługi dla biznesu, np. call center).
fot. mat. prasowe
Informacje o upadłości firm wg miejsca ich rejestracji
fot. mat. prasowe
Informacje o upadłościach firm opublikowane w ciągu sześciu miesięcy br. a miejsce ich rejestracji
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)