Cloud computing rośnie 7x szybciej niż rynek IT
2015-09-06 01:05
Cloud computing © turgaygundogdu - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polska na drodze do chmury goni światowe trendy
Chmura to duże wyzwanie
Zalety chmury obliczeniowej dostrzegają przedsiębiorstwa w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W bieżącym roku wartość rynku usług cloud computingu w tym regionie (za wyjątkiem Rosji) ma wynieść 385 mln USD. W tym samym okresie polski rynek ma podrosnąć o ponad 1/4 i dosięgnąć około 162 mln USD.
Takie szybkie wzrosty nie oznaczają jednak, że rynek chmury obliczeniowej to rynek łatwy. Swoją obecność na nim zaznaczają zarówno globalni dostawcy chmury, jak i firmy technologiczne, lokalni integratorzy, firmy telekomunikacyjne oraz operatorzy data center. Tak duże zróżnicowanie funkcjonujących podmiotów to nie lada wyzwanie zarówno dla dostawców, którzy często są zmuszeni zrewidować swoje dotychczasowe pojęcie o konkurecjii, jak i dla klientów, którzy, decydując się na korzystanie z chmury, muszą wybrać możliwie najlepszego dostawcę.
SaaS liderem
Obecnie rynek rozwiązań chmurowych w Polsce jest zdominowany przez chmurę publiczną, która stanowi blisko 75% rynku i rośnie nieco szybciej niż cały rynek cloud computingu. Rynek chmury prywatnej stanowił jedną czwartą rynku usług w chmurze i rozwijał się w ubiegłym roku znacznie wolniej. Jest to związane z mniejszą liczbą dostawców takich rozwiązań - w porównaniu z liczbą dostawców chmury publicznej – a także większą skłonnością klientów do samodzielnego realizowania projektów w obszarze chmury prywatnej. Najwięcej przychodów generuje oprogramowanie w modelu SaaS (62%), nieco mniejszy udział mają usługi IaaS (28%) oraz PaaS (10%).
W kierunku Trzeciej Platformy
Jak wynika z analiz IDC, skłonność do korzystania z chmury obliczeniowej w Polsce w niewielkim stopniu jest zależna od wielkości firmy czy branży w jakiej ona działa. Dużo istotniejsze jest nowoczesne podejście do korzystania z IT i zrozumienie, że chmura może być narzędziem wspierającym działania biznesowe. Sukces odnoszą ci dostawcy, którzy potrafią zidentyfikować takich klientów lub zaproponować im rozwiązania bezpośrednio przekładające się na usprawnienie biznesu.
fot. turgaygundogdu - Fotolia.com
Cloud computing
Autorzy raportu zwracają uwagę, że w najbliższej przyszłości, w miarę rozwoju rynku, coraz mniej ważne będą usługi chmurowe jako takie. Rosła będzie potrzeba wykorzystania chmury jako platformy wspierającej rozwój nowych rozwiązań IT łączących analitykę/Big Data, mobilność i media społecznościowe - to, co IDC określa mianem Trzeciej Platformy IT. Dostawcy rozwiązań będą musieli przygotować się do oferowania czegoś więcej niż infrastruktura czy oprogramowanie w chmurze, co od wielu będzie wymagało inwestycji w nowe obszary, często wykraczające poza czyste IT.
Blisko pół miliarda dolarów w 2019 r.
Na rynku chmury doskonale widać zmianę jaka dokonuje się w zakupach IT po stronie klienta. Według prognoz IDC, na świecie do końca 2016 roku, działy biznesowe będą bezpośrednio zaangażowane w ponad 80% nowych inicjatyw IT. W Polsce ten wskaźnik może być niższy, ale liczba projektów inicjowanych, a często w pewnym zakresie zarządzanych przez działy biznesowe, będzie szybko rosła.
Według prognoz IDC w roku 2019 wartość rynku usług w chmurze – prywatnej i publicznej – przekroczy w Polsce 450 mln USD, co stanowić będzie ok. 11% całego rynku usług IT w Polsce. To o 7 punktów procentowych więcej niż obecnie.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)