PKN Orlen ponownie na szczycie CE TOP 500
2015-09-09 11:11
Więcej polskich firm w rankingu największych spółek Europy Środkowej © Sergey Nivens - Fotolia.com
Przeczytaj także: Europa Środkowa: największe firmy 2014
Analizę największych spółek z regionu Europy Środkowej (Raport „CE TOP 500” - 500 firm, oraz dodatkowo 50 banków i 50 ubezpieczycieli) Deloitte przeprowadziło we współpracy z dziennikiem „Rzeczpospolita”. Najnowsze wyniki dowodzą, że w minionym roku przychody ogółem 500 największych firm sięgnęły 682 mld euro, co względem poprzedniego badania oznacza 1,8-procentowy spadek (694 mld euro). Mediana wzrostu przychodów wyniosła 3,1 proc., biorąc jednak pod uwagę deprecjację lokalnych walut, średnie przychody wyrażone w euro nie zmieniły się znacząco względem roku ubiegłego (średnio spółki regionu rosły o 0,3 proc.).„W 2014 roku większość krajów Europy Środkowej odnotowała przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Nie znalazło to jednak bezpośredniego odzwierciedlenia we wzroście przychodów największych przedsiębiorstw regionu. Wyniki po I kwartale 2015 r. pokazują jednak, że ta sytuacja ma szansę się zmienić. Zaobserwowaliśmy nieznaczny wzrost średnich przychodów w euro na poziomie 1,7 proc., względem średniego spadku o -3,1 proc. w I kwartale 2014”. Widzimy też znaczące różnice w dynamice wzrostu czy rentowności w zależności od branży czy kraju – mówi Tomasz Ochrymowicz, Partner Zarządzający Działem Doradztwa Finansowego Deloitte Polska.
W rankingu podsumowującym 2014 r. aż 52 proc. przedsiębiorstw zanotowało lepsze wyniki niż rok wcześniej (w 2013 było to 49,8 proc.) . Największą spółką Europy Środkowej pozostaje PKN Orlen, który wyprzedza węgierski MOL o prawie 10 mld euro. Polski gigant zanotował jednak spadek przychodów o 5,5 proc., a jego konkurent o 13,3 proc.
„Znaczącą zmianą w pierwszej dziesiątce jest awans z 8. na 4. miejsce spółki Jeronimo Martins Polska, a także pojawienie się koncernu Audi Hungaria Motor na 7. pozycji i Lotosu na 9. miejscu. Wyraźny spadek przychodów odnotowały przedsiębiorstwa z Ukrainy tak z powodu trudnej sytuacji i zmian politycznych jak i znaczącego udziału firm energetycznych czy przemysłu ciężkiego. Z TOP 10 wypadły dwie tamtejsze firmy DTEK i Energorynok, które zanotowały spadek przychodów odpowiednio o 33,1 proc. i 29,6 proc.” – wyjaśnia Tomasz Ochrymowicz.
W 2014 r. liczba rodzimych spółek w „CE Top 500” zwiększyła się o osiem w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniosła 170. Biorąc pod uwagę, że następne w kolejności Czechy mają w zestawieniu 79 spółek (o jedną mniej niż rok wcześniej), to Polska jest wciąż niekwestionowanym liderem w regionie. Aż 64 proc. polskich firm zanotowało w omawianym okresie wzrost przychodów, a 33 proc. ich spadki. Polskie firmy wygenerowały 36 proc. z 682 mld euro przychodów firm z całej listy CE Top 500.
fot. mat. prasowe
Największe spółki Europy Środkowej i Ukrainy wg. wysokości przychodów w 2014 roku
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)