Uchodźcy mile widziani? Rynek pracy nie mówi "nie"
2015-09-11 09:52
Polski rynek pracy otwarty na imigrantów © Jürgen Hüls - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polacy a zatrudnianie cudzoziemców: fakty, mity i opinie
Jeżeli chodzi o rynek pracy, to Polska na tle innych krajów regionu jest - cytując klasyka - zieloną wyspą. Lipcowe dane Eurostatu wskazują, że stopa bezrobocia wyniosła w naszym kraju 7,6%, co jest zdecydowanie lepszym wynikiem od osiągniętego w pozostałych krajach tranzytowych, które cieszą się popularnością wśród imigrantów, takich jak Włochy, Chorwacja, Słowacja, czy Grecja. Potwierdzeniem dobrej sytuacji na rodzimym rynku pracy są również najświeższe statystyki GUS, według których w lipcu b.r. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła zaledwie 10,1%, czyli najmniej od 2008 roku. Prognozy na przyszłość również są optymistyczne - stabilny wzrost gospodarczy ma pozytywnie przekładać się zarówno na liczbę miejsc pracy, jak i warunki zatrudnienia. Nic dziwnego, że w oczach imigrantów Polska staje się coraz atrakcyjniejszym kierunkiem.
Jesteśmy społeczeństwem, które w szybkim tempie dogania Zachód pod względem zamożności. Rynek pracy już dziś potrzebuje pracowników z zagranicy. W regionach Wielkopolski, Mazowsza, Śląska czy Dolnego Śląska dużym wyzwaniem jest znalezienie kilkuset pracowników do nowej fabryki, czy przedsiębiorstwa, które chce rozwijać biznes w naszym kraju. Niestety Polska nie jest często docelowym kierunkiem emigracji, a jedynie krajem tranzytowym. Naszą rolą jest zapewnienie imigrantom możliwości rozwoju w Polsce tak, aby nie tylko korzystali z państwowej pomocy socjalnej, ale chcieli tu pracować, zakładać rodziny i budować również naszą gospodarkę – mówi Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A.
Statystyczny profil imigranta
Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że 850 firm w Polsce, powyżej 250 pracowników, zatrudnia obcokrajowców. A to dopiero początek, bo tylko w pierwszej połowie 2015 roku wydano 27 193 pozwoleń na pracę w Polsce, co stanowiło wzrost o ponad 21% r/r. W grupie, która otrzymała pozwolenia w bieżącym roku, aż 19 294 stanowili mężczyźni.
fot. Jürgen Hüls - Fotolia.com
Polski rynek pracy otwarty na imigrantów
- Polska staje się powoli kierunkiem wybieranym przez imigrantów zarobkowych i widać już charakterystyczne oznaki dla pierwszej fali migracji. To zwykle mężczyźni w pierwszej kolejności przyjeżdżają na nowe rynki i szukają zatrudnienia, a zdobyte środki transferują do rodzin, które pozostały w ich rodzimym kraju. Obecnie najczęściej zatrudnianymi obcokrajowcami w Polsce są Ukraińcy, którzy otrzymali w 2014 roku 80% wszystkich wynagrodzeń uzyskanych przez cudzoziemców w Polsce – podkreśla Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A.
Dane Urzędu ds. Cudzoziemców wskazują, że do maja 2015 roku wpłynęło 3322 wniosków o status uchodźcy. Zazwyczaj schronienia w Polsce szukają mężczyźni w wieku 18-34 lat. Podobnie też wygląda profil imigranta najczęściej zatrudnianego w polskich przedsiębiorstwach. Z ostatnich badań Work Service wynika, że firmy działające na naszym rynku, które zatrudniają obcokrajowców najczęściej przyjmują do pracy właśnie mężczyzn (68%), w wieku 25-40 lat (64%), posiadających wykształcenie wyższe (77%).
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)