eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyUchodźcy mile widziani? Rynek pracy nie mówi "nie"

Uchodźcy mile widziani? Rynek pracy nie mówi "nie"

2015-09-11 09:52

Uchodźcy mile widziani? Rynek pracy nie mówi "nie"

Polski rynek pracy otwarty na imigrantów © Jürgen Hüls - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Od stycznia do lipca bieżącego roku granice Unii Europejskiej próbowało przekroczyć ponad 340 tys. imigrantów. Bez wątpienia tak ogromny napływ ludzi to dla Europy ogromne wyzwania. Zmiany związane z tą sytuacją widoczne są również na polskim rynku pracy - w pierwszych sześciu miesiącach 2015 r. wydano o 20% więcej pozwoleń na pracę niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Polscy pracodawcy coraz chętniej zatrudniają obcokrajowców, co w obliczu powstających deficytów kadrowych wcale nie jest niezrozumiałe.

Przeczytaj także: Polacy a zatrudnianie cudzoziemców: fakty, mity i opinie

Jeżeli chodzi o rynek pracy, to Polska na tle innych krajów regionu jest - cytując klasyka - zieloną wyspą. Lipcowe dane Eurostatu wskazują, że stopa bezrobocia wyniosła w naszym kraju 7,6%, co jest zdecydowanie lepszym wynikiem od osiągniętego w pozostałych krajach tranzytowych, które cieszą się popularnością wśród imigrantów, takich jak Włochy, Chorwacja, Słowacja, czy Grecja. Potwierdzeniem dobrej sytuacji na rodzimym rynku pracy są również najświeższe statystyki GUS, według których w lipcu b.r. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła zaledwie 10,1%, czyli najmniej od 2008 roku. Prognozy na przyszłość również są optymistyczne - stabilny wzrost gospodarczy ma pozytywnie przekładać się zarówno na liczbę miejsc pracy, jak i warunki zatrudnienia. Nic dziwnego, że w oczach imigrantów Polska staje się coraz atrakcyjniejszym kierunkiem.

Jesteśmy społeczeństwem, które w szybkim tempie dogania Zachód pod względem zamożności. Rynek pracy już dziś potrzebuje pracowników z zagranicy. W regionach Wielkopolski, Mazowsza, Śląska czy Dolnego Śląska dużym wyzwaniem jest znalezienie kilkuset pracowników do nowej fabryki, czy przedsiębiorstwa, które chce rozwijać biznes w naszym kraju. Niestety Polska nie jest często docelowym kierunkiem emigracji, a jedynie krajem tranzytowym. Naszą rolą jest zapewnienie imigrantom możliwości rozwoju w Polsce tak, aby nie tylko korzystali z państwowej pomocy socjalnej, ale chcieli tu pracować, zakładać rodziny i budować również naszą gospodarkę – mówi Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A.

Statystyczny profil imigranta


Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że 850 firm w Polsce, powyżej 250 pracowników, zatrudnia obcokrajowców. A to dopiero początek, bo tylko w pierwszej połowie 2015 roku wydano 27 193 pozwoleń na pracę w Polsce, co stanowiło wzrost o ponad 21% r/r. W grupie, która otrzymała pozwolenia w bieżącym roku, aż 19 294 stanowili mężczyźni.

fot. Jürgen Hüls - Fotolia.com

Polski rynek pracy otwarty na imigrantów

Dane Urzędu ds. Cudzoziemców wskazują, że do maja 2015 roku wpłynęło 3322 wniosków o status uchodźcy. Zazwyczaj schronienia w Polsce szukają mężczyźni w wieku 18-34 lat.


- Polska staje się powoli kierunkiem wybieranym przez imigrantów zarobkowych i widać już charakterystyczne oznaki dla pierwszej fali migracji. To zwykle mężczyźni w pierwszej kolejności przyjeżdżają na nowe rynki i szukają zatrudnienia, a zdobyte środki transferują do rodzin, które pozostały w ich rodzimym kraju. Obecnie najczęściej zatrudnianymi obcokrajowcami w Polsce są Ukraińcy, którzy otrzymali w 2014 roku 80% wszystkich wynagrodzeń uzyskanych przez cudzoziemców w Polsce – podkreśla Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A.

Dane Urzędu ds. Cudzoziemców wskazują, że do maja 2015 roku wpłynęło 3322 wniosków o status uchodźcy. Zazwyczaj schronienia w Polsce szukają mężczyźni w wieku 18-34 lat. Podobnie też wygląda profil imigranta najczęściej zatrudnianego w polskich przedsiębiorstwach. Z ostatnich badań Work Service wynika, że firmy działające na naszym rynku, które zatrudniają obcokrajowców najczęściej przyjmują do pracy właśnie mężczyzn (68%), w wieku 25-40 lat (64%), posiadających wykształcenie wyższe (77%).

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: