Chmura obliczeniowa = korzyści biznesowe
2015-09-12 00:50
![Chmura obliczeniowa = korzyści biznesowe [© turgaygundogdu - Fotolia.com] Chmura obliczeniowa = korzyści biznesowe](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/chmura/Chmura-obliczeniowa-korzysci-biznesowe-162944-200x133crop.jpg)
Cloud computing © turgaygundogdu - Fotolia.com
Przeczytaj także: Chmura obliczeniowa w polskim e-biznesie: ważna obsługa i bezpieczeństwo
Badanie pokazuje, że ponad połowa badanych przedsiębiorstw (53%) przewiduje, że zastosowanie rozwiązań w chmurze pozytywnie przełoży się na ich przychody w perspektywie dwóch nadchodzących lat. Jednocześnie jednak można się spodziewać, że dla wielu firm może się to okazać pewnym problemem - okazuje się bowiem, że zaledwie 1% z nich ma zoptymalizowaną strategię wdrażania chmur, natomiast aż 32% przyznaje, że nie dysponuje żadną opracowaną strategią.Sponsorowany przez Cisco a opracowany przez IDC (International Data Corporation) raport „Nie pozostań w tyle: korzyści biznesowe z większej adopcji rozwiązań chmurowych” (Don’t Get Left Behind: The Business Benefits of Achieving Greater Cloud Adoption) opiera się na wynikach badań ankietowych przeprowadzonych wśród menedżerów odpowiedzialnych za decyzje IT w 3400 firmach z 17 krajów. Badaniem objęto firmy, które już odniosły sukcesy we wdrażaniu prywatnych, publicznych lub hybrydowych chmur we własnych środowiskach IT.
Zaawansowane rozwiązania chmurowe: korzyści dla organizacji
IDC określa w raporcie 5 poziomów dojrzałości w wykorzystywaniu chmur: od najniższego poziomu ad hoc do najwyższego – zoptymalizowanego. Badanie wskazuje, że organizacje, przechodząc od najniższego do najwyższego poziomu dojrzałości, uzyskują wyraźny wzrost korzyści biznesowych, w tym:
- wzrost przychodów na poziomie 10,4%;
- redukcję kosztów IT o 77%;
- skrócenie czasu wprowadzania nowych usług i aplikacji o 99%;
- zwiększenie możliwości działu IT dotyczących zapewnienia zgodności poziomu dostępności usług z umowami SLA o 72%;
- dwukrotne zwiększenie wydajności działu IT we wdrażaniu nowych innowacyjnych projektów.
W raporcie przedstawiono również dane dotyczące zysków, jakie osiągają firmy wykorzystujące rozwiązania chmurowe w najbardziej dojrzały sposób (określenie „dojrzałe” odnosi się do firm, które są na jednym z 3 najwyższych poziomów dojrzałości w wykorzystaniu chmury, zdefiniowanych przez IDC).
fot. turgaygundogdu - Fotolia.com
Cloud computing
Ponad połowa badanych przedsiębiorstw (53%) przewiduje, że zastosowanie rozwiązań w chmurze pozytywnie przełoży się na ich przychody w perspektywie dwóch nadchodzących lat.
Firmy te uzyskały dodatkowy wzrost przychodów wynoszący średnio 1,6 mln USD na jedną aplikację uruchomioną w chmurze prywatnej lub publicznej, przy jednoczesnej redukcji kosztów na jedną aplikacją chmurową o 1,2 mln USD. Wzrost przychodów był w największym stopniu związany ze sprzedażą nowych produktów i usług, zwiększeniem liczby klientów lub wejściem firm na nowe rynki.
Zdaniem menedżerów tych firm, wzrost przychodów wynikał z wdrażania innowacyjnych rozwiązań, co było możliwe dzięki zwolnieniu działów IT z tradycyjnego zaangażowania w utrzymanie systemu na rzecz realizacji nowych, strategicznych rozwiązań. Natomiast redukcja kosztów operacyjnych wynikła z tego, że rozwiązania chmurowe umożliwiły działanie aplikacji biznesowych w środowisku lepiej skalowalnej, niezawodnej i bardziej wydajnej platformy chmurowej.
Wśród najważniejszych zalet chmury wymieniane są m.in.: większa zwinność (agility) systemu, zwiększona produktywność pracowników, zmniejszenie ryzyka, oszczędności dotyczące niezbędnych inwestycji w infrastrukturę oraz zyski związane z wykorzystaniem rozwiązań open source.
![Chmura obliczeniowa - najważniejsze aspekty prawne [© Jakub Jirsák - Fotolia.com] Chmura obliczeniowa - najważniejsze aspekty prawne](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/chmura-obliczeniowa/Chmura-obliczeniowa-najwazniejsze-aspekty-prawne-262678-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)