eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPZU nagrodzone za stabilny rozwój

PZU nagrodzone za stabilny rozwój

2015-09-15 11:03

Przeczytaj także: PKN Orlen i KRKA zdobywcami Index of Success


„W ciągu ostatnich lat koncern EPH odnotował silny wzrost o wartości dwucyfrowej. Nasza strategia czasami odbiegała od typowych tendencji. Obecnie i w przyszłości EPH zamierza bazować na swoim własnym kodzie DNA, która szczegółowo ocenia sytuację ekonomiczną leżącą u podstaw biznesu i utrzymuje dyscyplinę finansową jednocześnie tworząc śmiałą wizję i wyznaczając ambitne cele, a wszystko przy zachowaniu elastyczności i zapewnieniu szybkiego procesu decyzyjnego. Nasz rozwój jest możliwy dzięki generowaniu silnych przepływów pieniężnych – następnie środki te w całości inwestujemy w działalność. Chcemy w przyszłości wzmacniać naszą pozycję na rozszerzonym rynku rodzimym obejmującym Republikę Czeską, Słowację, Niemcy i Polskę oraz dalej rozwijać się na rynkach brytyjskich i włoskich, na które niedawno wkroczyliśmy” – dodał Tomas David.

Tegoroczni laureaci nagrody zostali wyłonieni spośród 30 najlepszych firm regionu Europy Środkowej (25 przedsiębiorstw, 3 banki i 2 ubezpieczycieli). Aby znaleźć się w indeksie najlepszych firm trzeba spełnić kilka kryteriów:
  • obecność na liście pięciuset największych firm Europy Środkowej pod względem osiągniętych przychodów – ranking „CE TOP 500” firmy doradczej Deloitte,
  • duża skala prowadzonego biznesu (500 mln Euro przychodów w przypadku firm, 10 mld Euro aktywów dla banków oraz co najmniej 250 mln Euro składki przypisanej brutto dla ubezpieczycieli),
  • siedziba spółki musi być zlokalizowana w Europie Środkowej,
  • spółka musi mieć przejrzystą strukturę właścicielską oraz publikować sprawozdania finansowe,
  • firma musi prowadzić działalność w co najmniej trzech krajach,
  • firma musi cieszyć się dobrą reputacją.

Pod uwagę brano także pozafinansowe kryteria, jak choćby prowadzoną przez daną spółkę aktywność w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Decydującej oceny 30 kandydatur dokonała niezależna kapituła w składzie:
  • prof. Jerzy Buzek, były premier RP oraz poseł Parlamentu Europejskiego,
  • Teresa Kubas-Hul, zastępca Prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości,
  • prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk,
  • Jacek Chwedoruk, prezes Rothschild Polska,
  • Alastair Teare, prezes Deloitte Central Europe,
  • Paweł Jabłoński, zastępca redaktora naczelnego dziennika Rzeczpospolita.

Indeks 30 najlepszych firm Europy Środkowej - w jakiej kondycji są liderzy?


Dodatkowo dla najlepszych 30 firm regionu został obliczony wskaźnik pokazujący ich kondycję finansową. W porównaniu z ubiegłoroczną edycją wskaźnika jego wartość zmniejszyła się o 2,8 proc. i wynosi 1182 pkt. Rok wcześniej zanotowano wzrost o 3,9 proc.

Tworzenie wysokości indeksu odbywa się według klarownych zasad. Jego składnikami w 25 proc. są dynamika przychodów (wzrost aktywów w przypadku banków oraz składki przypisanej brutto w przypadku ubezpieczycieli), kolejne 25 proc. to te same składniki skorygowane o wzrost cen surowców, 30 proc. to rentowność wyrażona w zwrocie kapitału własnego (ROE) i po 10 proc. płynność i relatywna wysokość kapitałów własnych.
„Niższy niż w 2013 roku poziom wskaźnika Index of Success wynika z niższej rentowności spółek wchodzących w skład indeksu a także w mniejszym stopniu z niższych poziomów wskaźników płynności oraz wyższego średniego poziomu zadłużenia”- wyjaśnia Patryk Darowski, Wicedyrektor w Dziale Doradztwa Finansowego Deloitte.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: