eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeŚląsk 2.0 propagandową wydmuszką?

Śląsk 2.0 propagandową wydmuszką?

2015-09-16 00:45

Przeczytaj także: Prezydent podpisał ustawę o ratowaniu Kompanii Węglowej


Polskie firmy zabiegały o nie od kilku lat, przywołując m.in. fakt, że ten mechanizm – ulga lub całkowite zwolnienie z akcyzy na prąd dla firm zużywających najwięcej energii – wprowadziła zdecydowana większość krajów unijnych. A przez to nasze przedsiębiorstwa z branż energochłonnych – pozbawione tego odciążenia – są na gorszej pozycji, konkurując z producentami z tych krajów. Mimo to rząd, przed ogłoszeniem programu „Śląsk 2.0”, odsyłał postulujące to rozwiązanie firmy z kwitkiem, twierdząc, że naszego państwa nie stać na nie. Co się zmieniło, że teraz już może sobie na to pozwolić?

Po drugie te ulgi, wprowadzane na drodze ustawowej, będą przysługiwać firmom energochłonnym z całej Polski, a nie tylko śląskim. Dlaczego więc rząd szermuje nimi jako rozwiązaniem dedykowanym Śląskowi?

Lepszy rydz niż nic?


Mimo tych wszystkich zastrzeżeń, wielu ekspertów i przedstawicieli śląskiego biznesu uważa „Śląsk 2.0” za krok w dobrym kierunku. Na zasadzie: „Lepiej późno niż wcale” i „Lepszy rydz niż nic”. Ale i oni twierdzą, że w tym programie brakuje wielu ważnych rzeczy. Chociażby harmonogramu proponowanych działań. Niektórzy, jak cytowany już wyżej szef Siltechu, twierdzą też, że ów program za mało odnosi się od kopalń, że jest w tej części zbyt ogólnikowy. Zdaniem Józefa Wolskiego, prezesa Kopeksu, „Śląsk 2.0” nie poprawia ani na jotę aktualnej sytuacji śląskiego górnictwa, nie stabilizuje go, nie zawiera jego nowej strategii, choć akurat to jest temu regionowi teraz najpilniej potrzebne.

I właśnie dlatego „Śląsk 2.0” wydaje się przede wszystkim propagandową, przedwyborczą wydmuszką. Mającą ukryć wcześniejsze zaniechania i obecną nieporadność rządu w ratowaniu śląskiego górnictwa. W ostatnich tygodniach ekipa PO-PSL nie była nawet w stanie nakłonić państwowych koncernów energetycznych do objęcia udziałów i dokapitalizowania przekształcanej obecnie w nową spółkę, Kompanii Węglowej. Mimo że te koncerny bazują w produkcji energii elektrycznej na węglu i ich alians ze śląskimi kopalniami wydaje się czymś naturalnym. Ta inwestycja nie byłaby jednak dla nich łatwa, więc skoro rząd nie potrafi ich do niej zmusić, to skutecznie dają temu odpór. Żadnego prezesa za to nie odwołano, choć Ministerstwo Skarbu Państwa odwoływało szefów państwowych spółek z dużo bardziej błahych powodów.

Być może więc rząd tylko udaje, że mu na śląskim górnictwie zależy, pozorując swoje zaangażowanie w tę sprawę. Przez ogłaszanie szumnych programów, co przed wyborami władzy nic nie kosztuje.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Jacek Krzemiński / Gazeta Bankowa Gazeta Bankowa

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: