Świat: wydarzenia tygodnia 38/2015
2015-09-20 13:28
Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 37/2015
- Według Rezerwy Federalnej (Fed) produkcja przemysłowa w USA w sierpniu spadła o 0,4 proc. m/m. (warto dodać, że w lipcu wskaźnik wzrósł o 0,9 proc.).
- Główny ekonomista grupy Euler Hermes Ludovic Subran z Euler Hermes przewiduje, że Fed może wstrzymać się z podwyżką stóp nawet do końca 2015 roku. Według niego, Polska znajdzie się w grupie państw, które w mniejszym stopniu odczują ewentualne podwyższenie stóp procentowych przez Fed.
- Według japońskiego Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu produkcja przemysłowa w Japonii w lipcu spadła o 0,8 proc. m/m.
- Agencja ratingowa Standard&Poor's obniżyła rating Japonii z "AA minus" do "A plus" . Perspektywa ratingu jest stabilna.
- Ostatnie wydarzenia spowodowały, że Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju obniżyła prognozy wzrostu gospodarczego na lata 2015 i 2016. Według ekspertów OECD tegoroczny wzrost gospodarczy na świecie wyniesie 3 procent (to o jedną dziesiątą punktu procentowego mniej, niż zapowiadano jeszcze w czerwcu). W przyszłym roku wzrost ma wynieść 3,6 procent (i jest to dwie dziesiąte punktu procentowego mniej, niż przewidywano przed trzema miesiącami). Przyczyn należy upatrywać w obecnym stanie i perspektywach gospodarki Brazylii i w dalszym ciągu niepewnej sytuacja w Chinach. Wynikiem tej sytuacji jest spadek zapotrzebowania na surowce, co ma wpływ na całą światową gospodarkę.
- Stopy procentowe w USA pozostają rekordowo niskie. Od pewnego czasu Fed zapowiada ich podwyżkę, jednak nie precyzuje terminu. Kolejny raz Fed podjął decyzję o pozostawienie ich na dotychczasowym poziomie. W opinii ekspertów jest to rozwiązanie najgorsze z możliwych, bo przyczynia się do utrzymania stanu niepewności co do przyszłej polityki pieniężnej. To szkodzi dolarowi, ale też negatywnie wpływa na perspektywy globalnej gospodarki.
- Kolejny już raz prezydent USA Barack Obama ostrzegł Republikanów w Kongresie przed doprowadzeniem do nowego "shutdownu" (to groźba paraliżu federalnych instytucji, jeśli do końca września parlamentarzyści nie porozumieją się w sprawie nowego budżetu). Nowy rok finansowy w USA zaczyna się z dniem 1 października.
- Liczba osób nieubezpieczonych spadła w USA z ok. 42 mln w 2013 r. do 33 mln (10,4 proc. społeczeństwa) w 2014 r.. To skutek wprowadzenia w życie reformy opieki zdrowia (powszechnie zwanej Obamacare), która była zapowiadana w programie wyborczym B. Obamy.
- Jak się okazuje Komisja Europejska zwleka ze skargą na Rosję do Światowej Organizacji Handlu za embargo na unijną wieprzowinę. Embargo zostało nałożone po wykryciu na Litwie ognisk afrykańskiego pomoru świń i dzików.
- Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku ostatnio spadły po czwartkowej decyzji Fed o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie (w przedziale 46-47 USD za baryłkę.
- Zarząd HP poinformował, że w najbliższym czasie zwolni od 25 tys. do 30 tys. pracowników.
- Sąd w Moskwie nakazał Google wypłatę odszkodowania użytkownikowi poczty Gmail, który pozwał koncern za czytanie jego korespondencji elektronicznej. Rosyjski urząd antymonopolowy uznał też, że Google w Rosji nadużywa swojej pozycji i łamie zasady konkurencji.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
DLACZEGO REZERWA FEDERALNA W STANACH ZJEDNOCZONYCH POZOSTAWIA STOPY PROCENTOWE NA NIEZMIENIONYM POZIOMIE?
Solidny wzrost gospodarczy, poprawiająca się sytuacja na amerykańskim rynku pracy oraz malejące bezrobocie sygnalizowały, że czas zakończyć łagodną, wprowadzoną w czasie kryzysu finansowego politykę pieniężną w Stanach. Fed jednak zadecydował inaczej.
Decyzja
Zdania analityków i ekonomistów były w większości podzielone co do prognozy decyzji Fed-u w kwestii pierwszej od dziewięciu lat podwyżki stóp procentowych. Ostatecznie, Rezerwa Federalna pozostawiła stopy na niezmienionym poziomie 0.25% i jedynie jeden członek Komisji ds. Otwartego Rynku zagłosował za podniesieniem głównej stopy w tym miesiącu.
Bez niespodzianek, dolar odnotował znaczny spadek tuż po ogłoszeniu decyzji przez Janet Yellen, tracąc 1% na wartości względem euro, oraz 0.7% względem brytyjskiego funta, powodując tym samym wzmocnienie walut gospodarek wschodzących w stosunku do amerykańskiego pieniądza.
Solidny wzrost gospodarczy to nie wszystko
Komentarz Janet Yellen uzasadniający decyzję Rezerwy Federalnej, był raczej ‘gołębi’. Yellen podkreśliła, iż amerykańska gospodarka odnotowuje spore ozdrowienie i osiąga zadowalające wyniki, jednak zagrożenia napływające z zagranicy wywołują obawy FED-u.
Uwaga Rezerwy jest teraz zwrócona ku kondycji giełd światowych (co historycznie nie miało większego wpływu na decyzję Komitetu) oraz kolejnych odczytów napływających z amerykańskiego rynku pracy, a także ku danym dotyczącym poziomu inflacji który nadal nie osiąga satysfakcjonującego wyniku.
Kiedy podwyżka?
Słynny wykres Rezerwy, pokazujący oczekiwania członków Komisji co do planowej podwyżki stóp, nadal wskazuje na to, iż większość amerykańskich decydentów przewiduje podwyżkę jeszcze w 2015 roku.
Biorąc pod uwagę powyższe dane, a także fakt iż Yellen dała do zrozumienia podczas wczorajszej konferencji że podwyżka jest nadal możliwa nawet w październiku, uważamy że istnieje 50% szans iż stopy procentowe zostaną podniesione w Stanach w najbliższym miesiącu lub w grudniu. Ta prognoza bazuje jednak na założeniach, iż w międzyczasie nie doświadczymy negatywnych niespodzianek na rynkach światowych.
Zarówno podwyżka w październiku lub grudniu umocni amerykańskiego pieniądza praktycznie do wszystkich pozostałych walut w 2016 roku.
Najpewniej nadal będziemy doświadczać rozbieżności pomiędzy polityką pieniężną w Stanach i strefie euro, co będzie powodować osłabienie euro w stosunku do dolara oraz umocnienie dolara względem brytyjskiego funta.
Enrique Diaz, Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)