Rynek biurowy w Warszawie: ranking dzielnic
2015-09-21 14:23
Warszawa Śródmieście © fot. mat. prasowe
Bliska Wola cieszy się wśród najemców biur równie dużą popularnością, jak Śródmieście i Mokotów. To jeden z wniosków nasuwających się po lekturze najnowszego raportu firmy Walter Hertz, w której szczegółowej analizie poddany został warszawski rynek biurowy, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w każdej ze stołecznych dzielnic.
Przeczytaj także: Warszawski rynek biurowy nie zwalnia
Wymagania, jakie duże firmy i międzynarodowe korporacje zgłaszają względem lokalizacji biur w Warszawie, już od lat nie ulegają dużym modyfikacjom. Patrycja Borowiec z firmy doradczej Walter Herz zaznacza, że najemcy tego typu ciągle skupiają swoją uwagę na najlepszych, reprezentacyjnych obiektach, które usytuowane są w Śródmieściu. Centrum jest również ulubioną lokalizacją przedsiębiorstw z branży nowoczesnych technologii, które stanowią obecnie jedną z najpokaźniejszych grup najemców.Biura zlokalizowane w centrum miasta znajdują się również w kręgu zainteresowań sektora publicznego, który coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność na rynku. W tym przypadku preferowane są samodzielne budynki, stojące w miejscach dogodnych z punktu widzenia komunikacji. Patrycja Borowiec przyznaje, że sfera budżetowa rzadko decyduje się na wynajem biur o najwyższym standardzie, wybierając najczęściej biura klasy B+ - tańsze i znajdujące się poza ścisłym centrum. Uwagę skupiają jednak głównie na dobrej komunikacji i usytuowaniu samego obiektu.
Przedstawicielka Walter Herz zwraca uwagę, że poza lokalizacją dla tej grupy najemców istotna jest również sprawa aranżacji powierzchni, która najczęściej musi mieć układ gabinetowy. Dlatego jak przyznaje, inwestorzy często realizują projekty specjalnie na potrzeby instytucji państwowych. Przykładem są budynki biurowe przy ulicy Ciołka, które wynajęte zostały podmiotom administracji publicznej, a obecnie właściciel wprowadza kolejny projekt - Ciołka 12A - także z myślą o tego rodzaju najemcy.
Patrycja Borowiec podkreśla, że bliska Wola, gdzie obecnie chętnie lokują się firmy, staje się coraz większą konkurencją dla Mokotowa. Uważa, że na tak widowiskową przemianę tego obszaru miasta, jaką możemy obserwować, największy wpływ miała budowa metra, jak i samo położenie dzielnicy, która graniczy z warszawskim Centralnym Obszarem Biznesowym i coraz bardziej zlewa się ze Śródmieściem. Taka lokalizacja zapewnia Woli świetne połączenie z wszystkimi częściami Warszawy, także dzięki przebudowie głównych szklaków komunikacyjnych w dzielnicy.
fot. mat. prasowe
Największe istniejące biurowce - Wola
Jak przyznaje specjalistka z Walter Herz, na wynajem biura w tym obszarze miasta decydują się najemcy, którzy stawiają na dobrą relację jakości, lokalizacji i ceny. Licząca 19 km kw. i ponad 138 tys. mieszkańców Wola notuje największy wzrost podaży powierzchni biurowej w mieście. Z danych firmy wynika, że prawie połowa z blisko 800 000 m kw. powierzchni biurowej realizowanej w Warszawie, powstaje w tej dzielnicy. Powstają w niej projekty, które efektywnie zmieniają nie tylko wizerunek Woli, ale i całego miasta, jak: Warsaw Spire, Generation Park, Proximo, Grzybowska 43, Prime Corporate Center, Atrium 2. A kolejne duże inwestycje są planowane, w tym m.in.: Sienna Towers, Proximo 2, Mennica Legancy Tower, czy Art Norblin. Wśród istniejących wolskich biurowców można wymienić zaś takie jak: Prosta 69, Prosta Office, Crown Point, Crown Tower i Crown Square, Karolkowa Business Park, Warsaw Trade Tower, PeKaO Tower i Wola Center.
Z zestawień Walter Herz wynika, że kiedy zakończy się realizacja obecnych projektów, podaż powierzchni biurowej w tej dzielnicy przekroczy 600 000 m kw. W tej chwili Wola dysponuje 315 tys. m kw. biur w gotowych budynkach.
Przeczytaj także:
Pandemia zmienia oblicze biura. Czego oczekują najemcy?
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)