Rynek biurowy w Warszawie: ranking dzielnic
2015-09-21 14:23
Przeczytaj także: Warszawski rynek biurowy nie zwalnia
Na Mokotowie zamieszkiwanym przez 219 tys. ludzi, którego powierzchnia liczy 35 km kw., znajduje się jedna czwarta podaży nowoczesnej powierzchni biurowej oferowanej w stolicy (1, 095 mln m kw.), z której większość ulokowana jest na Służewcu. To tu znajduje się największy warszawski kompleks biurowy Empark Mokotów Business Park. Strategiczne położenie Mokotowa, pomiędzy centrum Warszawy a Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Fryderyka Chopina, ma bardzo korzystny wpływ na ciągły rozwój biznesu w tej dzielnicy. Gwarantuje to również przebiegająca przez Mokotów linia metra. Dostępność komunikacyjna tej części miasta powoduje, że firmy chcą mieć tu swoje biura i powstają tu wciąż nowe obiekty biurowe, obecnie m.in. biurowiec Wołoska 24.
fot. mat. prasowe
Największe istniejące biurowce - Mokotów
Czołowe miejsce w Warszawie pod względem oferty biurowej zajmuje Śródmieście (1, 15 mln m kw. podaży) położone na powierzchni 16 km kw., z ponad 120 tys. mieszkańców. Pod względem podaży konkurencją dla niego jest tylko Mokotów. Inne dzielnice oferują już znacznie mniejszy wybór biur. Dzielnica jest najbardziej pożądaną lokalizacją wśród większości najemców. Największe centralnie usytuowane biurowce to Rondo 1, Warsaw Financial Center i PZU Tower, a do największych, które zostaną ukończone do 2016 roku należą Gdański Business Center II, Kró.Lew.ska i The Tides.
fot. mat. prasowe
Największe istniejące biurowce - Śródmieście
W opozycji do Śródmieścia, Mokotowa i Woli Patrycja Borowiec wymienia takie dzielnice jak Ursus, czy Bemowo. To lokalizacje cieszące się zdecydowanie najmniejszym uznaniem najemców biur. Pośród preferowanych przez firmy dzielnic znalazł się też Żoliborz, w którym wciąż brakuje dużych, komfortowych obiektów biurowych. W Ursusie i Bemowie rynek biurowy również jest słabo rozwinięty, podaż w tych dzielnicach jest bardzo niewielka. Podobnie, jak w pomijanych na ogół przez najemców Wawrze, Białołęce i Wesołej.
Najmniejszy (9 km kw.), określany jako dzielnica inteligencji - Żoliborz nie dysponuje zbyt dużym potencjałem biurowym. Zamieszkuje go ponad 48 tys. ludzi. Większość dostępnej w tej dzielnicy powierzchni biurowej znajduje się w starszych, ekskluzywnych willach, które cenią sobie mniejsze firmy działające w sektorze B2B. W niewielkiej liczbie biurowców, jakie są tu zlokalizowane znajdują się m.in. Athina Park, Irydion i Garden Plaza A.
We Włochach lokują się firmy, dla których ważnym elementem działalności jest komunikacja lotnicza, ze względu na znajdujące się na terenie dzielnicy lotnisko. Nie dociera tu jednak metro, do centrum można dojechać m.in. kolejką łączącą lotnisko ze Śródmieściem. To czwarta warszawska dzielnica pod względem oferowanej powierzchni biurowej (400 000 m kw.), licząca prawie 40 tys. mieszkańców i 29 km kw. powierzchni. Największe mieszczące się na jej terenie obiekty biurowe to Wiśniowy Business Park, Okęcie Business Park i Kopernik Office Building, a do 2017 roku ukończone zostaną także budynki w inwestycji Business Garden.
Trzecie miejsce pod względem podaży powierzchni biurowej w Warszawie zajmuje Ochota (780 000 m kw.). Ta niewielka, licząca 10 km kw. dzielnica jest liderem pod względem zagęszczenia ludności w Warszawie. Liczy ponad 84 tys. mieszkańców, a na jeden kilometr kw. przypada w niej blisko 9 tys. osób. O atrakcyjności Ochoty stanowi jej położenie, umożliwiające szybki dojazd, w zaledwie kilka minut zarówno do centrum Warszawy, jak i na lotnisko. Największe ulokowane na jej terenie budynki to Adgar Park West, Miasteczko Orange i Lipowy Office Park. Do 2016 roku w budowie będzie zaś Eurocentrum Office Complex Phase II i West Station.
Przeczytaj także:
Pandemia zmienia oblicze biura. Czego oczekują najemcy?
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)