eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyCzy to już koniec TV?

Czy to już koniec TV?

2015-09-22 10:36

Czy to już koniec TV?

Czy to już koniec TV? © pix4U - Fotolia.com

Chociaż telewizja stacjonarna musi ustępować miejsca innym, nowocześniejszym środkom masowego przekazu, o jej zmierzchu raczej nie ma jeszcze mowy. Wprawdzie odsetek przedstawicieli pokolenia Millennium, którzy deklarują codzienne oglądanie telewizji, sięga już zaledwie 60%, to w przypadku starszej grupy wiekowej oglądalność jest znacznie wyższa. Problemem telewizji jest brak interesującego przekazu - aż połowa respondentów przepytanych na potrzeby najnowszego raportu Ericsson ConsumerLab „TV and Media 2015” przyznaje, że ma kłopot ze znalezieniem cennych programów.

Przeczytaj także: VOD rośnie w siłę. Czy przegoni tradycyjną telewizję?

Raport Ericsson ConsumerLab „TV and Media 2015” to opracowanie, w którym zebrano wyniki badania na temat kondycji telewizji stacjonarnej oraz coraz większej popularności nowoczesnych kanałów dostępu do programów telewizyjnych, filmów i UGC (User Generated Content).

Mogłoby się wydawać, że rosnąca konkurencja zepchnie tradycyjny przekaz telewizyjny do lamusa. Tymczasem okazuje się, że TV linearna ciągle ma się bardzo dobrze. O jej przewadze w znacznej mierze decyduje dostępność programów, których na próżno szukać gdzie indziej. Ciągle duże znaczenie odgrywa również społeczna rola telewizora - nadal bowiem pozostaje on miejscem, wokół którego gromadzą się wszyscy członkowie rodziny.

Lektura raportu wyraźnie również dowodzi, że oglądalność telewizji linearnej ma bezapelacyjnie związek z wiekiem oglądających. I tak, jej codzienne oglądanie deklaruje zaledwie 60 procent respondentów z Pokolenia Y (przedział wiekowy 16-34 lata) i aż 82 procent osób starszych (60-69 lat).

Głównym mankamentem telewizji linearnej jest częsty brak interesujących treści. Połowa respondentów oglądających tradycyjną telewizję twierdzi, że przynajmniej raz dziennie ma kłopot ze znalezieniem programu, który jest dla nich ciekawy. W przypadku osób w wieku 25-34 lat odsetek ten wynosi aż 62 procent.

fot. pix4U - Fotolia.com

Czy to już koniec TV?

Głównym mankamentem telewizji linearnej jest częsty brak interesujących treści.


Rośnie ilość konsumentów którzy nigdy nie płacili za dostęp do telewizji. Czynniki które o tym decydują to przede wszystkim brak elastycznych paczek programowych, długie umowy z dostawcą, duża ilość reklam i wysokie opłaty miesięczne. Połowa konsumentów z tej grupy twierdzi, że nie planuje korzystać z telewizji linearnej - nawet w dalekiej przyszłości. Co ciekawe, 22 procent osób z tej grupy, nazwanej „cord-nevers”, już teraz płaci za dostęp do innych kanałów dostępu do programów TV i materiałów video, takich jak Netflix czy Hulu.

Jakie są zatem oczekiwania konsumentów wobec nowoczesnej oferty telewizyjnej? Według badania przeprowadzonego przez Ericsson, potrzebują oni usługi łączącej zalety tradycyjnej telewizji linearnej z nowoczesnymi rozwiązaniami, takimi jak bogata biblioteka VOD czy możliwość powrotu do ulubionego programu w momencie, w którym skończyli go oglądać na innym urządzeniu. 46 procent respondentów uważa, że korzystanie z takiej usługi byłoby dla nich interesujące.

Informacje o badaniu
Ericsson zbierał dane do raportu zarówno w formie wywiadów z konsumentami, w tym wywiadów pogłębionych, jak i zbierając informacje bezpośrednio z urządzeń mobilnych. Badania ankietowe przeprowadzono w 20 krajach, dane z urządzeń mobilnych zbierane były w Korei Południowej, USA i Wielkiej Brytanii.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: