Wakacje 2015: Bałtyk skorzysta na zawirowaniach w Europie?
2015-09-22 12:39
Przeczytaj także: Wakacje 2015: Grecja, Bułgaria i Hiszpania bezpieczne
Teraz prezes ogłosił, że głównym gradientem wzrostu przewoźnika w okresie najbliższych 5 lat będą Niemcy gdzie ma on na razie stosunkowo słabą pozycję. W tym okresie przewoźnik chce czterokrotnie zwiększyć swój udział w rynku z około 5 procent obecnie do 20 procent, a liczbę przewożonych pasażerów zwiększyć z 10 do 40 milionów. W odróżnieniu od innych przedstawicieli branży lotniczej wcale nie uważa on rynku niemieckiego za przeoferowany, ale wręcz przeciwnie, widzi na nim duże możliwości rozwoju, choć zapewne w dużej mierze kosztem konkurentów. Przy okazji stwierdził, że Ryanair nie planuje rozwoju szerszej współpracy z touroperatorami na kierunkach turystycznych, a ich model działania uważa za zbyt mało konkurencyjny.2. W ostatnim tygodniu w liniach Ryanair ceny dla przelotów na kierunkach turystycznych na okres wylotu z dwutygodniowym wyprzedzeniem (czyli na 28 września - 04 października) spadły o 53 złote (przed tygodniem o 41 złotych), co ma związek z kończącym się już powoli sezonem. Największa zwyżka ceny wystąpiła na połączeniach z Warszawy i z Katowic do Chanii – o 560 i 620 złotych, a zniżka z Krakowa na Kos – o 480 złotych.
Dużo bardziej, bo średnio o 185 złotych spadły ceny w liniach Wizzair (poprzednio wzrosły o 15 złotych). Największą zniżkę cen zanotowały przeloty z Warszawy do Alicante – o średnio 500 złotych, a jedyne zwyżki wystąpiły na trasach z Warszawy i Katowic na Cypr – o średnio 45 i 65 złotych. W liniach Norwegian ceny miejsc na Gran Canarię tym razem spadły o 150 złotych do 1698 złotych, a na Teneryfę o 350 do 1348 złotych.
Niezmiennie obowiązuje teza, że ceny przelotów w tanich liniach, czyli również ceny produktów aranżowanych przez agentów, bądź samodzielnie przez turystów, zmieniają się w zdecydowanie większym zakresie niż ceny gotowych pakietów turystycznych. Skoki ich cen przypominają skoki cen akcji na giełdach, ale ich skala jest nieporównanie większa. Dlatego, po to aby zdobyć nawet pobieżne rozeznanie, czy w danej chwili jest tam rzeczywiście tanio, czy też może akurat bardzo drogo, warto przez jakiś czas obserwować zmiany sytuacji na rynku przelotów lotniczych oferowanych przez tanie linie.
3. Po ostatnich zmianach średnie ceny biletów na 14 najważniejszych kierunkach turystycznych wspólnych dla tanich linii i czarterów na wyloty w ostatnim tygodniu września wróciły do sytuacji, gdy przy połączeniach zarówno z Warszawy jak i Katowic oraz Krakowa stały się w tanich liniach niższe od cen czarterów. Średnia cena z Warszawy spadła w nich z 1115 do 1030 złotych, a w czarterach spadła z 1070 do 1176 złotych, natomiast na trasach z Katowic oraz z Krakowa średnia cena w tanich liniach spadła z 1003 do 853 złotych, a w czarterach znacznie wzrosła, a mianowicie z 1118 do 1274 złotych. W rezultacie ceny przelotów tanimi liniami stały się przy wylotach z Warszawy tańsze od połączeń czarterowych o 147 złotych (poprzednio droższe o 45 złotych), a przy wylotach z Katowic/Krakowa tańsze aż o 421 złotych (poprzednio były tańsze o 116 złotych). Jest to sytuacja znacznie bliższa do typowej, ale trzeba pamiętać, że wcześniej, a zwłaszcza w I kwartale tego roku, występowały z Warszawy oraz z Katowic i z Krakowa na kierunkach turystycznych duże różnice cen przelotów na korzyść tanich linii, które często osiągały, a nawet przekraczały 500 złotych.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)