Wrocław - trzeci rynek biurowy w Polsce
2015-09-23 13:44
Biurowiec © 8PRO - Fotolia.com
Ilość powierzchni biurowych we Wrocławiu daje temu miastu trzecią pozycję w Polsce - stolica Dolnego Śląska ustępuje miejsca jedynie Warszawie i Krakowowi, a zainteresowanie tamtejszymi biurami nie maleje. Tylko w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku najemców znalazło ponad 46 tysięcy mkw. biur. Ponad 70% popytu wygenerował sektor usług dla biznesu.
Przeczytaj także: Usługi dla biznesu generują popyt na biurowce Wrocławia
O sytuacji na wrocławskim rynku mówi Katarzyna Krokosińska, Starszy Konsultant w Dziale Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL:„Łączne zasoby biurowe we Wrocławiu przewyższają obecnie 640 000 mkw., co daje mu trzecie – po Warszawie i Krakowie - miejsce w kraju. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. deweloperzy zdołali ukończyć prace związane z budową prawie 43 900 mkw. biur. Najbardziej spektakularnymi projektami oddanymi do użytkowania w II półroczu były West Gate (16 000 mkw.) oraz Dominikański A (14 000 mkw.)”.
Perspektywy dla Wrocławia są również obiecujące. Świadczyć może u tym chociażby niemalejąca aktywność deweloperów - na terenie miasta powstaje aktualnie ponad 170 000 mkw. powierzchni biurowej. Największa z realizowanych inwestycji to pierwszy etap Business Garden Wrocław (37 700 mkw. biur).
Popyt nie zaskakuje – liderem sektor usług dla biznesu
Duża aktywność deweloperów ma swoje przyczyny we wciąż wysokim popycie ze strony najemców. I półrocze br. przyniosło umowy opiewające na 46 400 mkw. Największe kontrakty zostały zawarte przez poufnych najemców. Warto jednak wspomnieć o dużych umowach podpisanych przez 3M w Dubois 41 (5 000 mkw.) czy Opera Software w Hieronimusie (4 400 mkw.).
„Głównym najemcą biur we Wrocławiu – tak jak w innych głównych miastach poza Warszawą – pozostaje sektor usług dla biznesu. Na firmy z tej branży przypadło ponad 70% popytu zarejestrowanego w stolicy Dolnego Śląska w I półroczu”, dodaje Katarzyna Krokosińska.
Rozwój obecnych już we Wrocławiu firm z sektora usług dla biznesu oraz napływ nowych inwestycji generuje wzrost rynku nowoczesnych powierzchni biurowych i zachęca deweloperów do uruchamiania nowych inwestycji. Ten trend utrzyma się w nadchodzących latach, jako że Wrocław pozostaje bardzo atrakcyjną lokalizacją dla projektów z tej branży.
fot. 8PRO - Fotolia.com
Biurowiec
Łukasz Czajkowski, Dyrektor Centrum Wspierania Biznesu, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, wyjaśnia:
„Wrocław to jedna z najbardziej rozpoznawalnych lokalizacji w Polsce i Europie Środkowo - Wschodniej dla firm z sektora usług dla biznesu – swoje oddziały mają tu najwięksi światowi gracze, tacy jak m.in. BNY Mellon, Capgemini, Credit Suisse, EY, HP, IBM, Luxoft, McKinsey czy Qatar Airways.
Najnowsze dane, zebrane w raporcie ABSL potwierdzają, że w centrach usług dla biznesu z kapitałem zagranicznym pracuje we Wrocławiu już ponad 23 700 osób. Miasto stanowi wiodący w Polsce ośrodek dla projektów z obszaru R&D – badań i rozwoju, czy KPO – usług opartych na wiedzy, co obejmuje między innymi zaawansowane analizy biznesowe, usługi prawne czy szeroko pojęty konsulting. Atrakcyjność Wrocławia budują takie czynniki jak: dostęp do bardzo dobrze wykształconych pracowników z doświadczeniem w pracy w sektorze usług dla biznesu, strategiczna lokalizacja – pomiędzy Pragą, Warszawą a Berlinem czy znakomicie rozwinięta infrastruktura transportowa- zarówno lotnicza jak i drogowa. Niewątpliwie mocną stroną Wrocławia jest również sprzyjający klimat inwestycyjny i władze miasta otwarte na współpracę z międzynarodowym biznesem, nastawione na budowę gospodarki opartej na wiedzy”.
Poziom pustostanów i stawki najmu
Bez najemcy na koniec I półrocza było 9,4% zasobów biurowych w mieście – wskaźnik pustostanów we Wrocławiu jest wyższy niż w Krakowie czy Łodzi, ale niższy od współczynnika rejestrowanego m.in w Warszawie, Poznaniu, Katowicach czy Trójmieście.
Najwyższe czynsze transakcyjne za mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej miesięcznie kształtują się w przedziale 14-14,50 euro.
Przeczytaj także:
Rynek biurowy Wrocławia nie wypada z czołówki
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek nieruchomości, rynek biurowy, powierzchnie biurowe, biurowce, biura we wrocławiu, nieruchomości wrocław
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)