eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyBankructwa firm w 2006 r.

Bankructwa firm w 2006 r.

2006-01-06 00:45

Przeczytaj także: Coface: 4465 niewypłacalności firm w okresie I-III kw. 2024


Trzecim sektorem, w którym w trakcie badanego okresu przestało działać 130 firm, jest budownictwo. Najwięcej bankructw dotknęło przedsiębiorstw zajmujących się inżynierią lądową (40%) oraz robotami ogólnobudowlanymi (27%). Bankructwa w tym sektorze stanowiły 20% wszystkich odnotowanych upadłości. Należy podkreślić jednak, że w porównaniu z rokiem 2004 liczba bankructw w budownictwie zmniejszyła się o 81 przypadków, co stanowi 62%.

Dwa pozostałe sektory: sprzedaż hurtowa i detaliczna zanotowały liczbę bankructw na poziomie 80 w obu przypadkach. W zakresie sprzedaży hurtowej najgorsza sytuacja dotyczyła branży spożywczej (25% bankructw w sektorze sprzedaży hurtowej) i budowlanej (18%). W przypadku detalu były to natomiast: sprzedaż maszyn (20%), ponownie branża spożywcza (13%) oraz sprzedaż paliw i akcesoriów do pojazdów mechanicznych (13%).


Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – najczęściej bankrutują
Analizując formy prawne bankrutujących przedsiębiorstw, na uwagę zasługuje fakt, że na pierwszym miejscu znalazły się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Stanowią one aż 60% wszystkich odnotowanych w 2005 roku upadłości. Drugim, najbardziej zagrożonym rodzajem przedsiębiorstw są spółki akcyjne - 12% wszystkich upadłości. Niewiele mniej, bo 11% firm, które ogłosiły upadłość w analizowanym okresie to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Prognozy
W 2006 roku liczba niewypłacalność pozostanie na podobnym poziomie

„Obawę na przyszłość budzi niewystarczający popyt wewnętrzny, należy jednak mieć nadzieję, że ogólny, umiarkowany wzrost w gospodarce, a także deklarowana ostatnio przez przedsiębiorców chęć zwiększania zatrudnienia spowodują wzrost siły nabywczej społeczeństwa i ustabilizują gospodarkę, równoważąc niezwykle dynamiczny wzrost exportu wzrostem popytu w kraju.” - mówi Tomasz Starus, Dyrektor w Dziale Oceny Ryzyka w Euler Hermes Zarządzanie Ryzykiem p. z o.o.

USA: nowe, zaostrzone przepisy prawne i straty spowodowane huraganem Katrina mogą zaowocować wyższą liczbą bankructw w 2006 roku

Spadek liczby bankructw w Stanach Zjednoczonych obserwowany od 2001 roku, utrzymał się także w pierwszej połowie roku 2005. W 2001 roku upadłość ogłosiło 40 tysięcy firm, w drugim kwartale 2005 roku liczba ta spadła do 32,4 tysięcy w skali rocznej (-9% w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim), czyli do poziomu najniższego od 25 lat. Niestety kilka czynników może zagrozić tej tendencji, a przynajmniej zaburzyć pozytywne statystyki.

Po pierwsze, nowelizacja prawa upadłościowego, która weszła w życie 17 października 2005 roku, znacznie zaostrzyła wobec dłużników warunku tzw. Rozdziału 11 (rozdział amerykańskiego kodeksu upadłościowego). W związku z planowaną zmianą prawa część przedsiębiorstw, w tym linie lotnicze i producenci wyposażenia samochodów, złożyło wnioski o ochronę ich działalności w trybie Rozdziału 11 w trzecim kwartale, tuż przed wejściem nowelizacji w życie. Po drugie, straty spowodowane huraganem Katrina przyspieszyły ogłoszenie upadłości wielu lokalnych przedsiębiorstw, pogarszając jednocześnie sytuację wielu kolejnych spółek i małych firm.

Najwięksi bankruci 2005 roku, to obok US Airways, Delta Airlines i Nortwest, czyli numery 3 i 4 amerykańskiego transportu lotniczego, które ogłosiły upadłość we wrześniu 2005. Kłopoty, spowodowane m.in. wysokimi kosztami pracy (fundusz emerytalny, ubezpieczenia społeczne) przeżywał także przemysł motoryzacyjny. W październiku zbankrutował największy producent części zamiennych – Delphi (obroty na wysokości 28,6 miliardów USD).
Spowolnienie gospodarki i skutki huraganu Katrina spowodują prawdopodobnie 3% wzrost liczby bankructw w USA w 2006 roku.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: